akasya

Akasya (''Acacia''), Baklagiller familyasından genellikle hep yeşil yapraklı ve dikenli ağaç ya da ağaççık cinslerine verilen ad.

Akasya

Akasya (Acacia), Baklagiller familyasından genellikle hep yeşil yapraklı ve dikenli ağaç ya da ağaççık cinslerine verilen ad.

Başta Avustralya olmak üzere (300 tür) sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişen 600 türü içerir.

ÖzellikleriÇok değişik biçimleri bulunan akasyanın çiçekleri genellikle sarı, bazen beyaz ya da kırmızı renkte, başak ya da toparlak baş biçimindedir; erkek organlar çok sayıda ve çıkıntılıdır. Meyve baklamsıdır. Yapraklar, kimisinde tüysü bileşik, kimisinde, özellikle Avustralya'da yetişen türlerin çoğunda yeşil lam halinde yaprak sapı biçimindedir; bu da onlarda terlemeyi önemli ölçüde azaltır. Acacia heterophylla türündeyse bu özelliklerin tümünün bir arada görülür.

Birçok akasya türü (en başta A.decurrens, gümüşi akasya (A. dealbata), A.baileyana, A.longifolia) bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

"Kadıhindi" denen bir madde, Çin'de ve Birmanya'da A.catechunun odununun suda kaynatılmasıyla hazırlanır. Kadıhindi deri sepelemesinde, kumaş boyamada ve tıpta kullanılır. Akasyanın bazı türleri ise, özellikle A.arabica ve A.senegal, hücre erimesiyle oluşan ve halk arasında "arap zamkı" adıyla anılan bir zamk verir. Tanen bakımından zengin olan akasya kabukları dericilikte kullanılır. Akasyanın Afrika'nın Sahel ve Sudan - Sahel bölgelerinde yetişen bazı türlerinin (A.albida ve A.seyal) yaprakları ve badıçları geviş getiren hayvanlarca yenir. İki akasya türünde (A.sphaerocephala ve A.fistula) karınca toplulukları barınır.

Bazı türleri
Kaynaklar

Vikipedi

akasya

baklagilerden, sıcak iklimlerde birçok çeşitleri yetişen ve tanen, zamk, boya gibi maddelerinden yararlanılan bir ağaç (acacia).
baklagillerden, yurdumuzda yetişen; bir süs ve gölge ağacı, salkım ağacı (robinia pseudoacacia).

akasya

(Yun.i.) Kadın ismi - Küçük sıra yapraklı, gölgeli küçük cinsleri süs için yetiştirilen baklagillerden bir ağaç. Salkım ağacı da denir.

akasya

1 . Baklagillerden, sıcak iklimlerde birçok çeşidi yetişen ve tanen, zamk, boya vb. maddelerin yapımında kullanılan bir ağaç (Acacia).
2 . Baklagillerden, yurdumuzda yetişen bir süs ve gölge ağacı, salkım ağacı, yalancı akasya (Robinia pseudoacacia).

akasya

Türkçe akasya kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. locust, locust tree, acacia, type of large North American tree, myall, sallee

akasya

Türkçe akasya kelimesinin Fransızca karşılığı.
acacia [le]

akasya

Türkçe akasya kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Akazie

Akasya (Gökben) sözleri

Gökben tarafından albümünde söylenen Akasya adlı şarkının sözleri.

Akasya kokan gecelerde
Türküler söyleyip dolanırdın sen

Birer birer dökülen hecelerde
Kendi yüreğinle yarışırdın sen


Sağolsun uçan kuşlar
Çiçeğe durmuş ağaç

Yaşasın sevdalılar
Sevdalım hayat

Karanlıktan güçlüydü hep aydınlık
Uzakta parlayan sımsıcak ışık

Çocuk gibi öper okşar severdim
Yediğim ekmeği içtiğim suyu

Yaşam dalga dalga uzar giderdi
Ölüm gözümüzde bir arpa boyu

Şiir sana tutkun sen ona aşık
Kendi yüreğinle yarışırdır sen

Yanıtlar