baklagiller

BAKLAGİLLER iki çeneklilerin Rosales takımından yayılışı çok geniş olan bir familya. Bu familyada değişik şekillerde odunlu ve otsu bitkiler bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu kültür bitkisi ve tıbbi bitkilerdir. Odunlu türler çoğunlukla tropik bölgelerde, otsu türler de mutedil bölgelerde tabii olarak yetişirler.

BAKLAGILLER (türkçe) anlamı
1. Bakla
2. fasulye
3. akasya
4. keçiboynuzu vb. badıçlı pek çok sebze ve ağacı içine alan
5. iki çenekli ayrı taç yapraklılardan büyük bir bitki familyası.

Baklagiller hakkında bilgiler

Baklagiller iki çeneklilerin Rosales takımından yayılışı çok geniş olan bir familya. Bu familyada değişik şekillerde odunlu ve otsu bitkiler bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu kültür bitkisi ve tıbbi bitkilerdir. Odunlu türler çoğunlukla tropik bölgelerde, otsu türler de mutedil bölgelerde tabii olarak yetişirler.

Bu familya bitkileri azot toplayıcı olarak, fizyolojik bakımdan özel bir mevki işgal ederler. Havanın serbest azotunu toplayan bakteriler, bitkinin köklerindeki küçük yumrucuklar içinde yaşarlar. Besin maddesi tohumların kotilendonlarında (tohumun olgunlaşmamış taze halindeki durumu) depo edilmiştir. Tahılların aksine olarak, nişasta ve protein aynı hücreler içinde bir arada bulunur. Protein zenginliği (% 22-45 protein) bakımından tahıl bitkilerinden önce gelir. Başlıca sebze bitkileri fasulye, bezelye, bakla, mercimek ve nohuttur. Bu familyada 50 cins bitki ve bunlara ait 700 kadar türü bulunmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Lice

Lice, Diyarbakır iline bağlı bir ilçedir.

Pulse

P•U•L•S•E Pink Floyd'un üçüncü konser albümüdür. Albüm, The Division Bell albümünün turnesinde kaydedildi.

Shepherdia

''Shepherdia'', iğdegiller familyasından, Kuzey Amerika'nın kuzey ve batısında yetişen, acı meyveli, 3 türden oluşan bitki cinsi. Baklagillerden olmayıp da azot fiksasyonu yapan bitkilerdir.

Geven

Geven (Astragalus), baklagiller (Fabaceae) familyasından yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü bulunan otsu ve küçük çalıların ortaka dı. Tıpta özellikle ana vatanı Çin olan Çin Geveni kullanılmaktadır.

Su

Su, bilinen tüm yaşam biçimleri için gerekli ve vazgeçilmez olan tatsız ve kokusuz bir maddedir. Su, canlıların yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Canlılık için gereken tüm fiziksel olaylar hep suyun özellikleri ile gerçekleşebilmektedir, bu nedenle biyologlar suya "yaşam ...