Angel (Dizi)

Kısaca: Angel, başarılı bir ABD yapımı olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin çok başarılı bir yan karakteri. Angel'ın Buffy'den daha karanlık bir yanı vardır. ...devamı ☟

Angel (dizi)
Angel (dizi)

Angel
Adı || Angel
Türü >| Tv Dizisi
Yaratıcı >| Joss Whedon ve David Greenwalt
Oyuncular >| David BoreanazCharisma CarpenterGlenn QuinnAlexis DenisofJ. August RichardsAmy AckerVincent KartheiserAndy HallettJames MarstersMercedes McNab
Ülke >| ABD
Süre >| Her bölüm 44 dakikadır
İlk Gösterim >| 05 Ekim 1999
Bölüm Sayısı >| 110


Angel, başarılı bir Amerika yapımı olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin çok başarılı bir yan karakteridir. Angel 'ın Buffy 'den daha karanlık bir yanı vardır ve yayınlandığı dönemde Amerika'da benzer dizilere göre daha iyi reyting (Nielsen Ratings) almıştır. Dizi, Buffy'nin yaratıcısı olan Joss Whedon ile David Greenwalt ortak yapımıdır ve ilk kez 1999 Ekim'inde yayınlanmıştır. Bu dizi de Buffy gibi Whedon'ın yapım şirketi olan Mutant Enemy tarafından yapılmıştır.

Dizi, bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca cinayetler işleyen ve masumlara işkence yapan, sonrasında ise ruhunun geri verilmesiyle vicdan azabı ve suçluluk çeken vampir Angel'ın süregelen deneyimleri üzerinedir. Dizinin ilk dört sezonu boyunca, kurgusal bir Los Angeles Kaliforniya'da bir özel dedektif olarak çalıştı. O ve çeşitli yardımcıları "yardıma ihtiyaç duyanlara yardım etti" , yolunu kaybedenlerin "ruhlarını kurtardı" ve inanma gücünü geri getirdi. Tipik bir şekilde, bu karmaşık savaş, şeytani iblislerle (ki Angel 'da iyi niyetlilikleriyle tanınmış, tarafsız ve masum iblisler vardır) olduğu kadar kötülük müttefiki insanlar ve kendi vahşi doğası arasında sürüyordu. "İblis" terimi, Angel evrenine uyarlandığında genelde kötülere ifade ettiğinin aksine ahlaki açıdan kuvvetli olarak bilinirdi.

Dizi içeriğiDizinin orijinal içeriği, Raymond Chandler'ın önemli çalışmaları sayesinde ün kazanmış klasik bir "karanlık film" olan bir dedektif hikayesinden alınmadır. Buffy nasıl klasik bir korku filiminin yeniden canlanmasını sağladıysa, Angel da bu karanlık film' e benzer bir tedaviyi yapmıştır. Dizinin ana yapısı ve formatı itibariyle dizi, klasik bir "karanlık" film yansımasıydı; hatta dizinin ilk bölümü Sam Spade-ses senkronizasyon sitilini içermekteydi. Angel karakteri, isteksiz, duygusunu belli etmeyen ve değişik yeraltı karakteriyle ilişkileri olan bir Los Angeles defektifinin yeniden canlanmasıyla geliştirilmişti. Burada "yeraltı" tam anlamıyla iblisler ve doğaüstü canlılardan oluşan bir yeraltıdır. Çoğu karanlıkhikaye ve karakter önceki bölümlerde incelenmiştir, buna vampir fakat çekici sekreter, ağzı sıkı ama bilgili ortak, ayrı görüşte olan dalavereci avukatlar ve kendi iyilikleri için çok iyi olan işgüzar polisler dahildir. Bunlar genelde modern ve doğaüstü dönüşler şeklinde verilirdi.

Dizinin tarzı ve odaklandığı noktalar dizi sürdükçe epeyce değişti ve orijinal karanlık filme benzetme fikri neredeyse rafa kaldırılarak daha çok fantastik konulu çatışmalara yer verilmeye başlandı. Bu değişikliğinin nedeni olarak dizinin önemli birçok bölümünü yazmış olan Tim Minear görülmektedir. Daha sonraki sezonlarda, mitoloji ve hikayeler giderek karmaşık bir hal aldı; dördüncü sezonda karakterlerden biri şovu "doğasüstü cafcaflı bir pembe dizi" olarak tanımlamıştı.

Ayrıca dizi, yüksek gerilimli bir konuya ulaşarak Buffy 'yle de eşit düzeye çıkmıştır. Buffy 'de doğaüstü güçler, ergenlik döneminde kişisel sorunların giderilmesi için kullanıldığı dönemde, Angel' da aynı tarzdaki güçler daha ruhani ve ahlakı konuların çözülmesinde kullanılmıştır. Dizinin ana konusu, kahramanın kefaretini ödeme isteğidir. Buffy 'nin varoşlardaki baskı altında yaşayan birçok gencin ilgisini çekmeye çalışması gibi Angel da Los Angeles'daki varoş bölgelerde bulunanların yalnızlık, tehlike ve vurdumduymazlık hislerini konu almıştır. Gündüzün düzenli dünyası ve gecenin karmakarışık dünyası arasındaki ayrım, birçok karanlık film 'in ticari markası haline gelmiştir ve tam anlamıyla gündüz hayatı olmayan bir kahramanı anlatarak, bu dizi, aynı konuları daha dramatik bir şekilde inceleyebilmektedir.

Dizi geliştikçe, insancıl konulardan bazıları bir kenara itilerek daha entellektüel, soyut fikirler ele alınmaya başlanmıştır. Dizinin aslında temelde insanların insanlara karşı iyi olmasının zorluklarını ele alıyor olmasına rağmen, yakın geçmişte dizi, ahlaki belirsizlik ve de özgür iradenin bedeli üzerine odaklanmıştır. Zaman geçtikçe izleyicinin bu konu değişikliklerine olan tepkisi dikkate alınmıştır.

Gelişme

spoiler

Buffy ilk 3 sezonda (Angel başladığında henüz 3 sezon yayınlanmıştı) ergenlik dönemi korkularına yoğunlaşırken, Angel yetişkinliğin değişik dönemlerini anlatıyordu. Yayınlanmayan giriş bölümü serinin potansiyelini göstermek için tasarlanmıştı. İlk olarak daha karanlık bir tona sahipti. "City of" isimli bölümden, Angel'ın bir cinayet kurbanınını kanını tatma sahnesi ve benzer sahneler çıkartıldı. İkinci bölüm olarak yazılan "Corrupt" isimli bölüm tamamen iptal edildi. Bunların yerine tonlar biraz daha aydınlık hale getirildi. Açılış bölümünde Angel Investigations; doğruyu yapmak için maddi rahatlıktan fedakarlık etmiş idealist ama fakir çalışanlardan oluşan bir şirket olarak tanıtıldı. Bölümler ilerledikçe, Angel gittikçe başarılı hale gelen bir kariyere sahip oldu ve isyankar bir delikanlı olan oğlu ile uğraşmak zorunda kalan bekar baba haline geldi. Angel en sonunda milyar dolarlık bir firmanın yönetim kurulu başkanı oldu: o ve savaşçı dostları ticari bağımlılıktan kurtuldu ve kurumsal bir firma haline geldiler.

2004 yılı Sevgililer Günü'nde WB resmi bir açıklama yaparak Angel 'ın 6. sezonda devam etmeyeceğini duyurdu. Televizyon kanalı resmi açıklamayı yapmadan bir gün önce bir internet sitesi sızan haberi vermişti bile. Joss Whedon popüler bir hayran sitesine; keder ve şaşkınlığını ifade eden "kalbim kırıldı" mesajını gönderdi. Angel hayranları mektup kampanyaları düzenledi, internet üzerinden talepte bulundu ve başta UPN (WB, Buffy'yi 5. sezondan sonra bitirmek istediğinde devam ettirmek üzere diziyi alan UPN idi) olmak üzere diğer kanallara diziyi almaları için lobi yapmaya başladı. Son açıklamalarında dizinin 6. sezonda tekrar çekileceğini söyleyen WB'un eğlence kısmının başkanı Jordan Levin dizinin bitmesinin sorumlusu olarak görüldü.

19 Mayıs 2004'te WB Angel'ın son bölümü "Not Fade Away"i yayınladı. Muallakta kalan son dakikalar bazı hayranların Angel'in ileride devam edebileceğini ümit etmelerine sebep oldu. Fakat çoğu eleştirmen; Angel'ın en son "Haydi işe gidelim" (İng:Let's go to work) demesini dizinin sonu olarak yorumladı. -- Hayattaki zorluklar ve dertler hiçbir zaman bitmez ama her zaman önünüze yeni bir mücadele getirir. Bir kahramanı tanımlayan, her meydan okumaya karşılık vermesi ve gerekeni yapmasıdır. Joss Whedon hikayenin sonlanması ile ilgili olarak, "son bölüm bazı insanların söylediği gibi ucu açık bırakılmadı" şeklindeki düşüncesini belirtti.

Karakterler

Dizinin yıldızlarıÖnemli kötüler(Daha az belirgin olmasına rağmen Buffy'dekine benzer bir şekilde, Angel'da da sezonun genelinde '"Büyük Kötüler" rol aldı. Wolfram & Hart ve Büyük Ortaklar dizi genelinde yer alan Büyük Kötülerdi, fakat sadece Birinci Sezon'da listelenmişlerdir.)Rol alan diğer karakterlerDizi boyunca Buffy the Vampire Slayer 'dan birçok karakter misafir oyuncu olarak gözükmüştür,mesela:

3 Aralık 2002 'de, ilk sezonda Doyle rolünü oynayan Glenn Quinn, 32 yaşında öldü.

Bölüm özetleriSayısız spoyler içeren bölüm özeti ulaşmak mümkündür. Eğer tüm diziyi izlemediyseniz Angel 'ın çoğu bölümünde geri dönüşler ve atıflar bulunduğundan büyük ihtmalle bunları okumak istemezsiniz.

Buffy Evreni yan ürünleriKendisinin bir yan ürün olmasının yanısıra Angel , kitap, çizgiroman ve ticaret endüstrisine ilham vermiştir. Bu yan ürünlerin geçmişinin izi Buffy Evreni kronoloji 'den sürülebilir.

Spike filmi

Ana başlıklar: Spike Spike filmi


Whedon hala, 2006 Mart sonlarına doğru Tim Minear tarafından yazılıp yönetilecek olan ve içinde Spike 'ın yer alacağı bir TV filmi yapılma ihtimalinden söz etmektedir.

Çizgi romanlarBunların çoğunluğu Buffy Evreni 'le birlikte, belirlenen zamanlara denk getirilerek hazırlanmıştır. Mesela; Joss Whedon, özellikle Angel 2.Sezon başlarına denk gelecek şekilde mini bir Angel çizgiroman dizisi yazmıştır; Uzun Gece Yolculuğu . IDW Yayınları , Lanet ve Eski Dostlar 'ı daha yeni piyasaya sürmüştür ve şuanda da çok satan Spike, Drakula'ya Karşı serisini piyasaya sürmektedir.

Daha da fazla Angel çizgiromanının 2006 yılı içerisinde yayımlanması planlanmaktadır. Bunlara şunlar dahildir: Eski Yaralar, Kayıp ve Bulundu, Spot Işıkları, Spot Işıkları, Spot Işıkları, ve Spot Işıkları.

RomanlarPocket Books tarafından basılan Buffy romanlarının başarısından sonra, aynı yayınevi yan ürünleriyle ilgili romanların da lisanslı basılmasına yönelik tüm haklarını satın almıştır. Bunlar Buffy Evreni kanunu olarak düşünülmese de, genellikle Whedon tarafından onaylanıyorlardı ve Buffy dünyasına ait kurallara uyması açısından sıkı bir şekilde gözden geçiriliyor ve düzenleniyordu. Çok nadiren, kitaplarda gelişen olaylarla TV dizisinde gelişen olaylar biribiriyle çelişebiliyordu. Jeff Mariotte, Pocket Books adına on bir roman yazarak en başarılı Angel romancısı haline gelmiştir.

Diğer yan ürünlerAngel magazin dergilerine, yan starların kitaplarına, sayısız web sitesine, online tartışma forumları ve hayranlarının kurgularıyla yaptıklarına ilham kaynağı olmuştur. Eden Stüdyoları Angel Rol-Yapma Oyunları yayınlamıştır. Ayrıca (Hızlı Yaşa, Asla Ölme) adında bir dizi müzikleri albümü yayınlanmıştır. Albüm, çoğunlukla Robert J. Kral tarafından yapılan dizi müziklerinin dizi tema müziğiyle karıştırılmasıyla oluşan parçalardan ve dizide geçen 4 diğer parçadan oluşmaktadır.

Gereksiz Bilgiler • Joss Whedon, aslında Whistler (Max Perlich)'i Angel'ın yakın arkadaşı olarak tüm dizi boyunca rol alacak şekilde düşünmüştü. Fakat dizide hiç rol almadı.
 • Andy Hallett (Lorne), ana karakterlerden biri olmadan önce kırktan fazla bölümde görülmüştü.
 • Josh Holloway (Sawyer ~ Lost) henüz ilk bölüm olan 'City Of' bölümünde hain vampir karakterlerden biri olarak rol almıştı.
 • Amy Acker (Fred) Supernatural adlı dizinin dördüncü bölümünde (Dead In The Water) de oynamıştı.


Ödüller ve AdaylıklarKazanılan ödüllerSaturn Awards:

 • En İyi TV Dizisi(2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktör David Boreanaz (2000, 2003, 2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör James Marsters (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Amy Acker (2004)


Aday gösterilen ödüllerSaturn Ödülleri:

 • En İyi TV Dizisi (2000-2003, 2005)
 • TV Dizisi Dalında En İyi AktörDavid Boreanaz (2001-2002)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktris Charisma Carpenter (2001, 2003)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör Alexis Denisof (2003-2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Amy Acker (2005)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Charisma Carpenter (2000, 2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Juliet Landau (2001)
 • Geleceğin Sinamaskop Yüzü Amy Acker (2002)


Satellite Ödülleri:

 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktör Performansı-Tv Dizisi David Boreanaz (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör Performansı-Tv Dizisi Andy Hallett (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Performansı-Tv Dizisi Amy Acker (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Performansı-Tv Dizisi Gina Torres (2004)


Hugo Ödülleri:Uluslararası

Yabancı linkler


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.