--}}

CNBC-e

CNBC-e, Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal ortaklığı altında 16 Ekim 2000'de Türkiye'de yayın yapmak üzere kurulan ekonomi ve dizi kanalı. CNBC-e, yayınlarını gündüz ve akşam kuşağı olarak ikiye ayırmaktadır.CNBC-e, dünyanın bir numaralı ekonomi kanalı CNBC ve Kanal E işbirliği ile 16 Ekim 2000`de kuruldu.

CNBC-e, yayınlarını gündüz ve akşam kuşağı olarak ikiye ayırıyor. Gündüz kuşağında yayın formatını CNBC Amerika`dan alan CNBC-e, iş dünyasının bilgi ihtiyacını karşılayan içeriğini uzman kadrosu ve deneyimli muhabirleri ile oluşturuyor. Ekonomi ve piyasa bilgilerine gerçek zamanlı ulaşma olanağı sağlıyan CNBC-e, ekonomi dünyasına yön veren profesyonelleri ve bireysel yatırımcıları hedefliyor.

CNBC-e akşam kuşağında bambaşka bir kimliğe bürünerek bir eğlence kanalı oluyor. HBO, WB, MGM, Paramount, Buena Vista, Sony Columbia, Fox gibi dünya devleri ile işbirliği yaparak dünyada izlenme rekorları kıran ödüllü dizileri ve dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerini orijinal dilde, alt yazılı ekrana getiriyor.

Farklı yayın formatı ile Türkiye`de ulusal kanallar ile rekabet eden CNBC-e`ye yayın hayatı boyunca, özellikle üniversiteler tarafından 40 ödül verildi.

Türkiye`de 51 vericisi ile yayın yapan CNBC-e, Kablo TV, dijital platform ve Türksat 2A 42o uydusundan izlenebiliyor.

Yayın alanı

Anten: | || || |
Kablo Tv: Uydu yayını:

Sansür

Kanal pek çok Avrupa filmi ve bağımsız film gösterdiğinden veya göstermekte olduğu kimi ABD dizilerinden dolayı, RTÜK tarafından pek çok kez uyarı ve para cezaları almıştır. Bu sebeple kanal yöneticileri ikilem içinde kalmaktadırlar, çünkü hayranları dizileri orjinal halleri ile izlemek isterken, RTÜK özellikle cinsellik ve eşcinsellik içeren sahnelerin kesilmesini istemektedir. Bu sebeple CNBC-e, izleyicilerine karşı dürüst olma yolunu seçmiş ve kesilen sahnelerin kesilme sebeplerini veya aldıkları uyarı cezalarını anlatan uzun metinler yayınlamıştır. Bunlara bir örnek aşağıdadır:

``Uyarı: Kuruluşumuzun 31 temmuz 2005 günü saat 23:07`de yayınladığı "nip/tuck" adlı dizi filmde plastik cerrah olan doktorların iş ve özel hayatları çerçevesinde yaşanan olayların konu edildiği, dizide doktor christian* ve kız arkadaşı bir tatil mekanında iken doktorun arkadaşı olan doktor merrill ile karşılaştığı, doktor merrill`in kızdan çok hoşlandığı, doktor christian`dan kız arkadaşını kendisine vermesini istediği ve aralarında çeşitli konuşmaların geçtiği, diğer bir sahnede ise eskiden erkek olan sofia`nın kadın görünümünde olduğu ve kendini öyle hissettiğinin belirtildiği, bu amaçla da ameliyatla cinsiyet değiştirmek istediği, hastanede çalışan ve lezbiyen olduğunu iddia eden liz ile de bir yaklaşımlarının olduğu, aralarında çeşitli konuşmalar geçtiği ve bu konuşmalarda yer alan ifadelerle 3984 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin (e) bendinde belirlenen "yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine ve türk aile yapısına aykırı olmaması" ilkesinin ihlal edilmesi nedeniyle aynı kanunun 33. maddesinin birinci fıkrasına göre rtük tarafından kuruluşumuzun uyarılmasına karar verilmiştir. kamuoyuna duyurulur.``

Yayınlanan diziler

valign ="top"KanallarDış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    siz bizim strbos kılon savaşlarımızi yayinlayıyosunuz o bikeresinde carto netvökten yayınlıyo

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

CNBC-e
CNBC-e