Antitoksin

Kısaca: ANTİTOKSİN Alm. Antitoxin (n), Fr. Antitoxine, İng. Antitoxin. Vücuda giren bir bakteriyel toksini (zehir) yok etmek için, kan plazmasında meydana gelen bir madde. Zehire karşı koyan antikorlara "antitoksin" denir. Her bir bakteriyel toksinin kendine has antitoksini vardır. Bu antitoksin, kendi toksini (zehiri) ile birleşir ve zehiri tesirsiz hale sokar. Antitoksinler, toksinleri etkisiz hale getirmelerinden dolayı tıpta önemli uygulama alanı bulmuştur. ...devamı ☟

Alm. Antitoxin (n), Fr. Antitoxine, İng. Antitoxin. Vücuda giren bir bakteriyel toksini (zehir) yok etmek için, kan plazmasında meydana gelen bir madde. Zehire karşı koyan antikorlara "antitoksin" denir. Her bir bakteriyel toksinin kendine has antitoksini vardır. Bu antitoksin, kendi toksini (zehiri) ile birleşir ve zehiri tesirsiz hale sokar.

Antitoksinler, toksinleri etkisiz hale getirmelerinden dolayı tıpta önemli uygulama alanı bulmuştur. Mesela difteri botulizm (gıda zehirlenmesi) ve tetanos gibi hastalıkları önlemekte antitoksin tedavisinden faydalanılır. Bu tedavi edici antitoksinler, at vb. hayvanlardan üretilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Antitoksin

İçine giren toksinleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı madde.

Antitoksin

Türkçe Antitoksin kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. antitoxin, substance that counteracts toxins

Antitoksin

içine giren toksinleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı özdek, zehire karşı ilaç, panzehir.

Antitoksin

Türkçe Antitoksin kelimesinin Fransızca karşılığı.
antitoxine [la]

Antitoksin

Türkçe Antitoksin kelimesinin Almanca karşılığı.
die Gegengift, das Antitoxin

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.