batum

15. yüzyıldan 1878'e kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir şehir olan Batum, bu zaman zarfında Müslüman oldu. Brest-Litovsk Antlaşması (1918) ile yeniden Türkiye'nin denetimine geçen Batum, Mondros Antlaşması sonrasında İngiltere tarafından işgal edildi ve iki yıl İngiliz işgal yönetimi altında kaldı. Türkiye, 1921'de Sovyetler Birliği ile imzaladığı Moskova Antlaşması ile Batum'u Gürcistan'a terketmeyi kabul ettiğinden bu yana Gürcistan'in bir parçası.

Batum

15. yüzyıldan 1878'e kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir şehir olan Batum, bu zaman zarfında Müslüman oldu. Brest-Litovsk Antlaşması (1918) ile yeniden Türkiye'nin denetimine geçen Batum, Mondros Antlaşması sonrasında İngiltere tarafından işgal edildi ve iki yıl İngiliz işgal yönetimi altında kaldı. Türkiye, 1921'de Sovyetler Birliği ile imzaladığı Moskova Antlaşması ile Batum'u Gürcistan'a terketmeyi kabul ettiğinden bu yana Gürcistan'in bir parçası. Sovyetler Birliği döneminde Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Batum, Gürcistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra da bu özelliğini korumaktadır.

Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve astropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Şehir, Acaristan'ın önemli turizm merkezlerinden de biridir.

Batum’un eski Yunan kolonisi olarak Batis adıyla kurulduğunu sanılır. Ortaçağa değin çeşitli bölgesel yönetimlerin hakimiyetinde olan şehir, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Çarlık Rusya tarafından işgal edildi. Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarıyla şehir Rusya’ya bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak merkezi oldu. Mondros Mütarekesi uyarınca önce İngilizlere, sonra Gürcülere bırakıldı. Misak-ı Milli sınırları içerisinde olan şehrin kurtarılması amacıyla Milli Mücadele Hükümeti kuvvetleri bir ara Batum’a girdiyse de çekilmek zorunda kaldı. Bu arada, Akif Sümer, Ahmet Fevzi Erdem, Ali Rıza Acara, İmamzade Edip Dinç ve Hahutzade Ahmet Nuri Efendi, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Batum milletvekilleri olarak katıldılar. Batum, Moskova Antlaşması ve nihayet Kars Antlaşması sonucunda, özerk bir yönetim sağlanması koşuluyla Sovyet Gürcistanı’na bırakıldı. Bu çerçevede kurulan Acaristan Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi oldu.

Gürcistan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acaristan yönetiminin başına Aslan Abaşidze geldi ve Abaşidze Batum’da ikamet ederek bölgeyi bir diktatör olarak yönetti. Mayıs 2005’te Abaşidze iktidarı merkezi yönetimin girişimi ve halkta gerekli desteğin bulunmaması nedeniyle son buldu.

Batum, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Laz ve Gürcüler'den oluşur. Bunun yanında diğer dinlerden olan nüfus da bulunmaktadır. Halen bölgede merkezi yönetimin desteklediği yoğun bir Hıristiyanlaştırma faaliyeti söz konusudur.

Şehrin görülmeye değer yerleri arasında tarihi Batum Camii, Acaristan Müzesi, Botanik Bahçesi, Karadeniz kıyısındaki Akvaryum ve sirk sayılabilir.

Kaynaklar:

Vikipedi

Linkler:

batum

Portekizce batum kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. type of small red corn
Batum-Çürüksu''ya günü birlik iki defa gittim.Bobokvat köyünde Abıdin Bolkvadze''nin misafiri oldum.Her seferindeki misafirperverlikleri anlatmak mümkün değildir,gidip görmek ile bu insanları anlamak ölasıdır.Şeyh Şamil''in esir düşmesinden sonra benim dedelerim buradan Ardanuç-Yolağzı köyüne göç etmişler.Bu aileden olan ve türkçe bilenlerle tanışmak isterim. e-mail adresim: fevzidurmus08@gmail.com.tr.dır. Sıte sahiplerine bize bu fırsatı verdiklerinden teşekkür ederim. Sonsuz selamlar...
Arkadaşlar Türkiyedeki hangi Batum muhacirine sorsanız kendini Müslüman Gürcü bilir ve söyler.Oraya gidip gelenler ve kaynaklarda Batum muhacirlerinin Gürcü Irkıyla bir ilgisinin olmadığı Aslen KIPÇAK TÜRKLERİNDEN ACARA ve müslümandır.Gürcü kelimesi nasıl yerleşmiş anlayamadım. armutalan/BALIKESİR
bezede batumdan fındık toplamaya arkadaşlar geldi bende aslen gürcuyum vey bilirim konuşmayı bende merak ettim araştırayım dedim güzel gözüküyor tabi gitmekte görmek var herkese saygılar
93 Harbi :))) tarihe damga vuracaz şimdi :P
merhaba ben kendim batum gürcüsüyüm batumu cok merak ediyorum gidip görmek istiyorum dedelerimin yaşadığı yerleri gürcuceyi unutmadan benim yazımı okuyanlara selamlar
arkadaşlar bende batumna gittim hele batum botanik parkı bir dunya harıkası yanı orası güzel bir yer ybai gezilip görülmesi gerekir arkaşlar bursa orhagaziden kafkas kartalı....
hey ben batumu hep merak ede dururum nasil bir sehir,nekadar buyuk? yasam pahalimi? ve en cok merak ettigim seyde orada natasalar varmi? varsa nerede bulunurlar lutfen bana yazarak bilgi veriniz tesekkurler. halim.
batum hangi ayda guzel olur .batuma giderken turlamı yoksa tekmı gideyim birde eskort hizmetlerini nerde bulabilirim


İlgili konuları ara

Yanıtlar