Belisarius

Flavius Belisarius, (İ.S. 505 İllirya - İ.S. Mart 565) İmparator I. Justiniaus döneminde Doğu Roma İmparatorluğu başkomutanı (``Magister Militum``). Döneminin en büyük komutanı olarak kabul edilir. Dönemin önemli askeri seferlerinde ordulara komuta etmiştir. Konstantinopolis`e yönelen Barbar akınları`nda, Sasani İmparatorluğu, Kuzey Afrika`daki Vandal Krallığı`na ve İtalya`daki Ostrogot`lara karşı yürütülen çatışmalara katılmıştır.

Askeri Kariyeri

Bilinen ilk komutanlık başarısı İ.S. 530 yılında Sasani ordusuna karşı Dara`da (bugünkü Nusaybin yakınları) kazandığı zaferdir. Ertesi yıl yenilgiye uğramasına karşın parlak bir askeri kariyer elde etmişti.

İmparatoriçe Thedora`nın çocukluk arkadaşıyla yaptığı evlilik, Doğu Roma İmparatorluk sarayında etkin olmasını sağlamıştır.

İ.S. 533 yılında küçük bir birliğin komutanı olarak Kuzey Afrika`da düzenlediği saldırılarla Vandal Krallığı`na ağır bir darbe indirmeyi başarmıştır.

İ.S. 535 yılında İtalya Seferine çıkan Belisarius, Sicilya`yı ele geçirdikten sonra İtalya topraklarında ilerleyerek Roma`yı ele geçirmiştir. 537-538 yıllarında kenti kuşatan Gotlar karşısında kenti başarıyla savunmuştur. İtalya`daki durumları iyiden iyiye zora giren Gotlar, imparatorları olması koşuluyla silah bırakmayı kabul etmişlerdir. Belisarius, teslimi kabul etmekle birlikte Gotlar`ın imparatoru olmayı reddetmiştir. Ancak bu tavrı, hem Gotlar`ın husumetine yol açtı hem de imparator I. Justiniaus`un, ileride tahtına gözdikeceği endişesiyle ona cephe almasına neden olmuştur.

İtalya`dan geri çağırılan Belisarius, 549 yılında yine İtalya`da görevlendirildi. İmparator I. Justiniaus, yeterli malzeme ve desteği sağlamadığından belirgin bir başarı göstemememiştir. Geri çağırılan Beliarios`un askeri kariyeri bu dönemde kesintiye uğramıştır. Ancak 599 yılında Hun akınları dolayısıyla yeniden göreve getirilmiştir. Küçük birlikleriyle ustaca manevralar ve savaş hileleriyle Hun akınlarını püskürtmüş, bu tehdit geçtikten sonra yeniden ordudan ayrılmıştır.

Ölümüne kadar sakin bir yaşam süren Belisarius hakkında çeşitli söylentiler, öyküler yayılmıştır.

Belisarius`un savaşlarıdaki belirli bir özelliklik, düşmanına göre daha küçük bir kuvvetle bu savaşlara katılmış olmasıdır. Belisarius`un komutanlık tarzında en belirgin özellik ise, çoğunlukla taktik savunmayı seçmesidir.

}}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Belisarius Resimleri