Bletchley Park

Kısaca: Bletchley Park, Milton Keynes - İngiltere'de Bletchley kasabasındadır. II. Dünya Savaşı boyunca, Birleşik Krallık şifre çözücüleri tarafından Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası'nın Enigma ve Lorenz şifrelerinin çözülmesi amacıyla üs olarak kullanılmıştır. Şifre çözüm operasyonları, ''Ultra'' kod adı ile savaş sonuna kadar sürmüştü. ''Bletchley Park'' aynı zamanda kod çözmek amacı ile kullanılan erken dönem bilgisayarlar için de bir doğum yeri olmuştur. Bugün kayıp olan ilk yapı da dikkate alınacak olursa Bletchley ...devamı ☟

Bletchley Park
Bletchley Park

Bletchley Park, Milton Keynes - İngilterede Bletchley kasabasındadır.İkinci dünya savaşı boyunca, Birleşik krallık Şifre çözücüleri tarafından Nasyonel Sosyalist Almanyasının Enigma ve Lorenz şifrelerinin çözülmesi amacıyla üs olarak kullanılmıştır.

Şifre çözüm operasyonları,Ultra kod adı ile savaş sonuna kadar sürmüştü.Bletchley Park aynı zamanda kod çözmek amacı ile kullanılan erken dönem bilgisayarlar için de bir doğum yeri olmuştur.Bugün kayıp olan ilk yapı da dikkate alınacak olursa Bletchley Park'ın geçmişi 1235 yılına kadar inmektedir.Daha sonrayenilenen yapı, 1883 yılında tamamlanmıştı.Ve birçok mimari ekolün karışımı olan Kitch bir stile sahipti.

İstasyon XBu gizli Üssün Kriptoloji veya Kripto Analizi tarihi açısından önemi, burada sonradan çok ünlenen bir çok matematikçi ve bilim adamının çalışmasından kaynaklanmaktadır.Savaş sırasında biçok gizli projenin de geliştirildiği üste 10.000 kişiden fazla insan çalışmıştı.Üssün resimde görülen yapının haricinde çevresinde konuşlanmış çok sayıda baraka tarzında yapılmış binaları mevcuttu.Savaş sonrasında bina halka açılarak müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bletchley Park'ta Çalışanlar

* Hugh Alexander

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bletchley Park Resimleri