Thomas Flowers

Kısaca: Dr.Thomas ( Tommy ) Harold Flowers ( 22 Aralık 1905 – 28 Ekim 1998 ) Dünyanın ilk programlanabilir dijital elektronik bilgisayarı olan Colossus'u tasarımlayan İngiliz mühendistir.Colossus, matematik model olarak Boole cebiri üzerine kurgulanmıştı ve modern bilgisayarın atasıydı. ...devamı ☟

Dr.Thomas ( Tommy ) Harold Flowers ( 22 Aralık 190528 Ekim 1998 )

Dünyanın ilk programlanabilir dijital elektronik bilgisayarı olan Colossus'u tasarımlayan İngiliz mühendistir.Colossus, matematik model olarak Boole cebiri üzerine kurgulanmıştı ve modern bilgisayarın atasıydı.

Bir çok Colossus ikinci dünya savaşı sırasında İngiltere'de Alman Lorenz SZ 40/42 şifre makinesinin şifrelerini çözmek üzere kullanılmıştı.

Flowers Londra'da doğmuştu.Makine mühendisliği stajının ardından Londra Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği okumuştu.1926 Yılında İngiltere Posta Ofisinde elektronik iletişim alanında çalışmaya başladı.1930 Yılında çalışmalarını Doris Hill'deki araştırma istasyonuna taşıdı.

İkinci dünya savaşı sırasında, Bletchley Park'taki şifre çözümü çalışmalarına katılmak isteyen Flowers'a, Elektrik anahtarları ile çalışan bir analiz makinesi olan Heath Robinson makinesindeki sorunları çözmek üzere teklif yapıldı.Makinenin Elektrik anahtarları ( Diyot Lambaları )

1943 yılında takılmış eski teknoloji elemanlardı ve sorunluydular.Bu sorunlu sistemin problemlerini çözmek yerine Flowers yetkisinin dışına çıkarak sistemi yeniden tasarlayarak pogramlanabilir özellikleri ile çok daha hızlı bir makine olan Colossus'u yarattı.

İkinci dünya savaşından sonra, savaş boyunca Bletchley Park'ta gösterdiği çabalarından dolayı kendisine Kraliyet üstün hizmet madalyası verildi.( MBA )

Thomas Flowers barış yıllarında tekrar İngiltere Posta Ofisi - Araştırma istasyonundaki görevine dönerek Anahtarlama bölümünün başına geçti.1950 yılına kadar elektronik telefonları geliştirmek için uğraştı.1964 yılında ise Standard Telephones and Cables Ltd. şirketinde ileri seviye geliştirme grubunun başına geçti.1971 yılında emekli olana kadar bu görevde kaldı.

Bilgisayar bilimine büyük katkılar yapmış olan Dr.Thomas Harold Flowers, 1998 yılında öldü.

Dış Bağlantılar

Kaynakça

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Flowers İngilizce Wikipedia'dan] çevrildi ve Resimler eklendi. Resimler, Thomas Flowers: Daily Telegraph (1998), Madalya: http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_British_Empire Wikipedia

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.