Conan O'Brien

Conan Christopher O`Brien (d.18 Nisan 1963) Emmy ödülünü kazanmış Amerikalı komedyen, yazar ve televizyon kişiliğidir. En çok NBC`nın talk show`u ``Late Night with Conan O`Brien`` programıyla tanınmaktadır.

A.B.D.`nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Brookline kasabasında dünyaya gelen Conan O`Brien`ın annesi avukat Ruthe Reardon ve babası eczacı Thomas Francis O`Brien`dır. 5 kardeşi daha olan O`Brien, İngilizce üzerine uzmanlaşmış ve Harvard Üniversitesi`nden mezun olmuştur.

Harvard`da okuduğu dönemde mizah dergisi olan Harvard Lampoon`da yazarlık ve başkanlık yapmıştır. Harvard`dan 1985 yılında Tarih ve Edebiyat dalında magna cum laude ile mezun olmuştur.

Kariyerine televizyonda yazarlıkla başlıyan O`Brien, tiyatro gruplarında ve tanıtım reklamlarında da rol almıştır.

1988 yılında Saturday Night Live`ın yazarı olan O`Brien çalıştığı 3 yıl içerisinde büyük başarılara imza atmıştır. 1989`da SNL`deki göreviyle arkadaşlarıyla beraber Emmy ödülü kazanan O`Brien, buradan sonra The Simpsons (Simpsonlar) çizgi dizisinide yazarlık yapmıştır.

1993 yılında David Letterman`ın ``Late Night with David Letterman`` şovunun yerine O`Brien Lome Michaels tarafından önerilmiş, 13 Eylül`de de bu gerçekleşmiştir. O`Brien bu görevini gerçekleştirmek için de The Simpsons`dan istifa etmiştir.

Bu tarihten bu yana bu programı sunan O`Brien 2009 yılında da Jay Leno`nun yerine Tonight Show`u sunacaktır.

taslak

Conan O`Brien

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Conan O'Brien ilgili konular