demiryolu

Paralel iki çelik ray döşenmiş özel bir geçit yolu. Demiryolunda, herhangi bir hareket ettirici kuvvetle çekilen (buhar makineli, dizel motorlu ya da elektrik motorlu lokomotif) hareket edebilir. Materyal yük ve yolcu vagonu, vagonet...

DEMIRYOLU (türkçe) anlamı
1. lokomotif
2. vagon gibi demir tekerlekli taşıtların yürüdüğü koşut iki ray döşenerek yapılan bir tür yol
3. tren yolu.bu yolların yönetimi.
DEMIRYOLU (türkçe) ingilizcesi
1. adj. railwayn. railroad
2. railway
3. rail
4. road
DEMIRYOLU (türkçe) fransızcası
1. chemin de fer
2. voie ferrée
3. rail [le]
DEMIRYOLU (türkçe) almancası
1. n. Eisenbahn

Demiryolu hakkında detaylı bilgi

Paralel iki çelik ray döşenmiş özel bir geçit yolu. Demiryolunda, herhangi bir hareket ettirici kuvvetle çekilen (buhar makineli, dizel motorlu ya da elektrik motorlu lokomotif) hareket edebilir. Materyal yük ve yolcu vagonu, vagonet v.s. işler. Ray dizileri arasındaki normal açıklık, bütün memleketlerde 143, 5 santimdir. Buna karşılık yakın yerlere işleyen dar yolların çapı: 35-60 santim arasında değişebilir.

Demiryolları, bir ülkenin, iktisadi ticari askeri bakımlardan olduğu kadar sosyal bakımlardan da en önemli yollardır. Otomobil, uçak ve su yollarının yanında, dün olduğu kadar bugün de demiryolunun sağladığı faydalarda bir eksilme olmaması, demiryolunun kıymetini artıran özelliklerdir. Demiryolu, bir ülke de iktisadi ve ticari eşitliği sağlamak yanında, o ülkenin medeni seviyesini de düzenler, geri kalmış bölgelerin kısa zamanda kalkınmasında önemli rol oynar.

Tarih : Demiryolları, ingiltere'de doğmuş ve buradan dünyaya yayılmıştır. Fransız bilgini olan Deniş Papin, 1707 de buharla işleyen iki çarklı bir vapur yaptıktan sonra, James Watt buhar makinelerinin başka yerlerde de kullanılabileceğini ispat etmiş, 1821 yılında ingiltere'de George Stephenson, buharla işleyen ilk lokomotifi bulmuştur. ingiltere'de New Castle şehriyle çevresindeki maden ocakları arasında demir yolunda kömür yüklü katarları, saatte sekiz kilometre hızla çekmeyi başarmıştır. Bundan sonra lokomotif üzerinde yapılan devamlı araştırmalar sonucu, lokomotif biraz daha gelişmiş ve Mencesther - Liverpool hattı üzerinde 1829 yılında işleyen Rocket-Uçak fişek adlı lokomotifi ile Stephenson, bu işi tatbik alanına koymak imkanını başarmıştır. Bu tarihten sonra, Fransa, Almanya, Amerika ve dünyanın öbür memleketlerinde demiryolu ve burada işleyen lokomotifler büyük gelişmeler kazanmış, böylece, demiryolu, en çok kullanılan yollar arasına katılmıştır.

Osmanlı imparatorluğu'nda ilk demiryolu 1860 yılında Köstence - Çernova arasında yapılmış; Anadolu'da ilk demiryolu ise 1866 yılında, bir İngiliz firması tarafından İzmir - Aydın arasında yapılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu devrinde sınırlarımız içinde 3.976 kilometre uzunluğunda demiryolu yapılmış, bu miktar Cumhuriyet devrinde 7.895 kilometreye ulaşmıştır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hicaz Demiryolu

Hicaz Demiryolu, II. Abdülhamit tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen demiryoludur. Demiryolunun teknik işlerinin başında Alman mühendis Meissner bulunuyordu.

Bağdat Demiryolu

Bağdat Demiryolu, Osmanlı Devleti zamanında İstanbul ile Bağdat arasında inşa edilen demiryolu.

Demiryolu Ulaşımı

Demir yolu ulaşım türleri ve araçları:

Trans Sibirya Demiryolu

Trans Sibirya Demiryolu (Rusça: Транссибирская магистраль, Транссиб, Transsibirskaya magistral', Transsib). Batı Rusya'yı Sibirya'ya Uzakdoğu Rusya'ya, Moğolistan'a, Çin ve Japon Denizi'ne bağlayan demiryolu.

Berlin-Bağdat Demiryolu

Bağdat Demiryolu, Osmanlı Devleti zamanında İstanbul ile Bağdat arasında inşa edilen demiryolu.

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş, TCDD`nin yük ve yolcu vagonu tamiri, her türlü yük vagonu ve yedek parça üretimini karşılmak amacıyla kurulmuş, TCDD`ye bağlı bir otaklık olan ticari bir şirkettir.

Türkistan-Sibirya Demiryolu

Türkistan-Sibirya Demiryolu Orta Asya ile Sibirya'yı birbirine bağlayan demiryolu ağıdır. Demiryolu ağı Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e bağle Aris'ten başlar ve Çimkent(Şimkent), Taraz, Bişkek (bir mahmuzda) ve sonrasında Kazakistan'ın başkenti Almatı'dan geçer. Demiryolu ...

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, planı yapılmış ve uzun yıllardan bu yana gündemde bulunan demiryolu projesidir. ''Demir İpek Yolu'' olarak adlandırılmaktadır. Demiryolu hattı Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek ...

Demiryolu Uzunluğuna Göre ülkeler Listesi

^ http://www.tieliu.com.cn/Article/2008/200807/2008-07-31/20080731112934_148062.html

Fréjus Demiryolu Tüneli

Fréjus Demiryolu Tüneli ya da Mont Cenis Tüneli, Avrupa'da İtalya'nın Torino kentinden başlayarak Fransa'nın Modane kentine giden Fréjus demiryolu hattını Mount Cenis üzerinden Alplerden geçiren 13,7 kilometre uzunluğunda bir tüneldir.

Kıbrıs Demiryolu İşletmesi

Kıbrıs'ta 1905-1951 yılları arasında, Kıbrıs Hükümeti Demiryolu Şirketi (''Cyprus Government Railway'') adı altında faaliyet göstermiş demiryolu şirketidir. Lefke'nin Evrihu köyü ile Mağusa şehri arasındaki hat boyunca çalışmıştır. Faal olduğu yıllar boyunca toplam ...