Erymanthian Yaban Domuzu

Kısaca: Herkül`ün 12 görevinden 4. cüsü olan Erymanthian Yaban Domuzu`nun yakalanması görevi, Herkül`ün bir önceki görevi ile benzer bir şekilde hedef olan hayvanın canlı olarak yakalanmasını sağlamaktı. ...devamı ☟

Erymanthian Yaban Domuzu
Erymanthian Yaban Domuzu

Herkül`ün 12 görevinden 4. cüsü olan Erymanthian Yaban Domuzu`nun yakalanması görevi, Herkül`ün bir önceki görevi ile benzer bir şekilde hedef olan hayvanın canlı olarak yakalanmasını sağlamaktı.

Erymanthian Dağında ve civar köylerdeki insanlar arasında dehşet saçan ve birçok köy ve tarlaya zarar veren Yaban Domuzu, Herkül`ün en büyük düşmanı olan Hera`nın hizmetinde bir canavardı. Herkül`ün yapması gereken 12 ödevin birçoğunda olduğu gibi bu görevinde de asıl amacı, dünya üzerinde Hera`ya hizmet ederek, onun hakimiyetini burada güçlü kılan faktörleri (yaratıkları) yakalamak veya öldürmek böylece babası Zeus`un hakimiyetini güçlendirmekti.Erymanthian Dağı yolu üzerinde eski dostu centaur Pholus`u ile mağarasında ziyaret eden Herkül, çiğ yenen et yemeği esnasında, Pholus`u Tanrı Dionysius`un ona armağan ettiği özel şarabı açması için ikna eder. Şarabın sulandırılarak içilmesi gerektiğini bilmeyen Pholus, şarabı açarak Herkül`e ikram eder fakat, şarabın keskin kokusu, civardaki tüm centaurları mağara etrafına toplar ve ünlü Chiron`un da dahil olduğu tüm centaurlar bu yemeğe katılırlar .

Sulandırılmadan içilen şarap ile sarhoş olup, kontrolden çıkan centaurlar kavga etmeye başladıklarında, Herkül kendini ve dostu Pholus`u korumak için Hidra kanı içeren zehirli oklarını kullanmak zorunda kalır. Birçok centaur bu oklar sonucunda ölürken, ölümsüz olan Chiron, zehrin verdiği dayanılmaz acı sonucu, ölümsüzlüğünden vazgeçip, Tartaros`ta (cehennem)`de o an için işkence görmekte olan Prometheus ile yer değişmeye razı olur.

Bu esnada, dışarıda ölmekte centaur`ların yanına çıkan Pholus bu kadar etkili bir savunma sağlayan Herkül`ün oklarından birini incelerken, elinden oku düşürür ve ayağına saplanan ok ile oracıkta aniden ölür. Bu olayın ardından Herkül, Chiron`un ona verdiği tavsiye ile Yaban Domuzunu, kış ortasında karın kalın bir tabaka oluşturduğu alana sürekleyerek yakalayıp, Eurystheus`e götürür. Yaban Domuzunu gördüğü zaman, korkup kaçan Eurystheus, domuzu kafes içine kapattırır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.