evren

Evren, sonsuz uzamda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Yani "evren" astronominin, astrofiziğin konu edindiği şeylerin tümüdür. İçinde "her şey" olan bu dev çorba, sonsuzluk veya hiçlik olarak tanımlanabilecek uzayın içinde yer alır. Daha doğrusu, uzaya FON olan siyah hiçliğin içindeki her şeydir evren... Dolayısıyla aslında sonsuz uzayın-hiçliğin içinde de değildir. Zira "hiçliğin" içi olmaz. Fakat olmayan şeylere de (sıfır gibi) onlardan bahsedebilmek ve düşü

Evren

Evren varolmuş olan, varolan ve varolacak olan her şey. Bütün bir doğal dünya. Gözlemlenen ya da varolduğuna ina­nılan madde ve enerjinin tümünü birden içe­ren fiziki sistem. Yıldızları, gezegenleri, yeryüzünü, gaz ve bulutları, vb. kapsayan, maddeyle dolu mekanın bütünü. Tikellerden tümellerden meydana gelen bütün. Kendisine aşkın olar Tanrı dışında, varolan her şeyi kapsayan sistem. Evren, sonsuz uzamda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Yani "evren" astronominin, astrofiziğin konu edindiği şeylerin tümüdür. İçinde "her şey" olan bu dev çorba, sonsuzluk veya hiçlik olarak tanımlanabilecek uzayın içinde yer alır. Daha doğrusu, uzaya FON olan siyah hiçliğin içindeki her şeydir evren... Dolayısıyla aslında sonsuz uzayın-hiçliğin içinde de değildir. Zira "hiçliğin" içi olmaz. Fakat olmayan şeylere de (sıfır gibi) onlardan bahsedebilmek ve düşüncelerimizde kullanabilmek için bir isim vermek zorunda olduğumuzdan evreni çevreleyen bu "hiçliğe" uzay-uzam gibi isimler vermişizdir.

Bakış açısına göre evren, aslında "tek" şeydir de... Zira bilinen en büyük bütündür. Fakat sadece "evren" kavramını kullanarak düşünüp konuşamayacağımız için onu farklı ve daha küçük parçalara ayırır ve sınıflandırırız. Böylece "dil" ortaya çıkar. Dili kullanan insanlar bir süre sonra kavramların aslında gerçekliklerinin olmadığını sadece fonksiyonları olduğunu unutur ve kendi yarattıkları kavramların mutlaka bir gerçekliğe işaret ettiğine ("tanrı" kavramında olduğu gibi) inanmaya başlar. Buradan olarak, aslında tek şey vardır ve bunun adı da (bize göre tabi ki) "Evren" dir. Evren oluşmuş ve/veya oluşturulmuş sistemler bütünüdür.

evren

gök varlıklarının tümü, kâinat, kozmos; ejderha, evran.
düzenli ve uyumlu bir bütün olarak düşünülen tüm varlıklar.
kişinin içinde yaşadığı, ilişkide bulunduğu ortam.

evren

(Türkçe) Erkek ismi 1. Büyük yılan, ejderha. 2. Felek, zaman. 3. Kainat, dünya. 4. Yaşanılan vasat.

evren

1 . Gök varlıklarının bütünü, kâinat, cihan, âlem, kozmos:
"Eski yorumcular daha ileri gitmiş, evrenin yaratılmasında ve doğanın kurallarında bile matematik bir öz bulmuşlardır."- H. Taner.
2 . Düzenli ve uyumlu bir bütün olarak düşünülen bütün varlıklar:
"Yemeyi, içmeyi, konuşmayı, düşmanlarımı, dostlarımı, orta malı hislerimi ve evreni unuttum."- R. H. Karay.
3 . mecaziKişinin içinde yaşadığı, ilişkide bulunduğu ortam:
"Kendi evrenine dalmış olan Halim, ürkerek sıçradı, bir adım geriye attı."- A. İlhan.

evren

Türkçe evren kelimesinin Fransızca karşılığı.
univers [le], cosmos [le], création [la], monde [le], règne [le]

evren

Türkçe evren kelimesinin Almanca karşılığı.
n. All, Kosmos, Makrokosmos, Welt, Weltall
Gözümüzle gördüğümüz ve göremediğimiz tüm alemlerde muazzam bir yaratılış sanatı var. Fakat bunu görecek ve bunları unutmayacak insan azdır. Bizler bir toz tanesi yaratamayan, ancak bu kadar mükemmel yaratılışı da takdir edemeyen zavallı insanoğluyuz.
evren budur====Evren, sonsuz uzamda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır

Evren (Nil Özalp) sözleri

Nil Özalp tarafından albümünde söylenen Evren adlı şarkının sözleri.

Canım isterse kelepçe takarım, bana bağlı
Yansa bile giderim, istediğim yere
Üzülmeyeli çok oldu, hissetmeyeli
O kadar çok ağladım ki, yaşlar bitti

Yıksam kalelerimi, ben yine yaparım
Geçti senin devrin önce atıp, kendi canım

Söyle bana sen bende haber
Ne ettim sana kazandığın o zafer
Senle ben iki ayrı gezegen
İkimize dar gelir bu evren

İlgili konuları ara

Yanıtlar