Fidel Castro

Fidel CASTRO Kübalı devlet adamı. 1926 yılında Biran yakınlarında doğdu. İspanyol göçmeni bir toprak sahibi olan Angel Castro Argiz’in aşçısı Lina Ruz’dan doğan gayri meşru (evlilik dışı) çocuğudur. Ülkesinde sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki sosyalist hareketlere destek verdi. Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1947’de Dominik Cumhuriyetine karşı başarısızlıkla netîcelen...

Fidel Castro kaç yaşında?

Fidel Castro öldüğünde, 90 yaşındaydı.
Fidel Castro, günü, bir Cuma günü doğdu. Yaşasaydı 91. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 240 gün vardı.
Fidel Castro'nun burcu Aslan burcuydu.
Hayır, Fidel Castro 11/25/2016 tarihinde öldü.

Fidel Castro hakkında detaylı bilgi

Fidel CASTRO
Fidel CASTRO
Fidel CASTRO Küba devlet başkanı. 1926 yılında Biran yakınlarında doğdu. İspanyol göçmeni bir toprak sahibi olan Angel Castro Argiz’in aşçısı Lina Ruz’dan doğan gayri meşru (evlilik dışı) çocuğudur. Ülkesinde sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki sosyalist hareketlere destek verdi.

Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1947’de Dominik Cumhuriyetine karşı başarısızlıkla neticelenen çıkarma hareketinde bulundu. 26 Temmuz 1953’te Santiago’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Kuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Juventud Adasında belli bir müddet hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955’de serbest bırakıldı.

1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu. 1956 yılında Küba’ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera’nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı gerilla hareketi, diğer şehirlerdeki direnişçilerle birleşerek iyice kuvvet kazandı. Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel Uritia Leo ise, devlet başkanlığına getirildi. Castro hükumeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamuşlaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükumeti Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu. 1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı Domuzlar Körfezi Harekatını (Bay of Pigs) yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekat başarısızlıkla sonuçlandı.

Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı "Sosyalist Cumhuriyet" ilan etti. Kendisini tamamen Komünist Partisine ve Sovyetler Birliğine dayadı. 1962 senesinde Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle ABD ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi.

Castro, 1975’te Angola Halk Kurtuluş Cephesine, bunu takiben Etiyopya ve diğer ülkelere Kübalı askerler göndererek devrimci hareketlere katıldı. Aralık 1979’da Rusya’nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986’da Küba, Komünist Partisinin üçüncü kongresinde yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi (1992).

Castro Küba devlet başkanlığı görevini rahatsızlıiı nedeniyle kardeşine devretti. 2016 yılında, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Castro

Castro şu anlamlara gelebilir:

Raul Castro

Raul Castro (d. Birán 3 Haziran 1931) Küba Devleti Savunma Bakanıdır. Ayrıca Küba devleti cumhurbaşkanı Fidel Castronun kardeşidir.Che Guevara ve Fidel Castro tanıştıran kişidir.Küba direnişinde büyük rol almıştır. Fidel Castro 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak ...

Fidel'in Yüzünden!

''Fidel'in Yüzünden!'' İtalya-Fransa ortak yapımı, Julie Gavras yönetmenliğinde 2006 yılında Domitilla Calamai'nin romanından beyazperdeye uyarlanan bir sinema filmidir.

Alejandro Castro Espín

Alejandro Castro Espín (d. 1965, Havana) Kübalı siyasetçi ve asker. Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri bünyesinde albaydır. Küba Devlet Başkanı Raúl Castro’nun tek oğludur.

Mariela Castro

Mariela Castro Espín (d.27 Temmuz 1962, Havana) Kübalı LGBT hakları savuncusu ve Küba Ulusal Cinsellik Eğitimi Merkezi'nin müdürü. Küba devlet başkanı Raul Castro'nun kızı, eski devlet başkanı Fidel Castro'nun yeğenidir. Mariela Castro, evli ve iki çocuk sahibidir.

Fidel Alejandro Castro Ruz

Fidel Alejandro Castro Ruz (d. 13 Ağustos 1926, Mayarí), Küba Devrimi'nin önderlerinden olan Kübalı Marksist devrimci.

Alba

Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif'in kısa adı. Venezuella devlet başkanı Hugo Chavez Frias tarafından Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro ile birlikte oluşturulan, anti-emperyalist hassasiyetleri olan Latin Amerika ortak pazarı.

Domino Teorisi

Domino Teorisi, ABD`nin 1950`lerin ortalarından itibaren yaklaşık yirmi yıl boyunca uyguladığı Güneydoğu Asya politikasının dayandığı görüş.

Küba

Küba, Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşur. Ülke, Kuzey Karayipler'de Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri ve Bahamalar'ın güneyinde, Türk ve Caicos Adaları ve Haiti'nin batısında, ...

Varadero

Küba`nın Matanzas`a bağlı tatil şehri.Fidel Castro burayı gerek kendisinin İspanyol kökenli olmasından gerekse ülke ekonomisi için yanlızca İspanyol otellerine açmıştır ve otellerde çalışanlar dışında burada Kübalılar yoktur.Eskiden Al Capone burada güneşlenirmiş.Ve ...

Küba'nın Sağlık Sistemi

Küba, 11 milyon nüfus ve 111 bin km2 yüzölçümüne sahip, kilometre kareye 95 kişilik nüfus yoğunluğu bulunan, göreceli olarak düşük bir yaşam standardında ve gelişmekte olan bir ülke olmasına karşın, sağlık alanında göstermiş olduğu büyük performans ile özellikle son ...

Domuzlar Körfezi Olayı

Domuzlar Körfezi Olayı, 1961 1961 Nisan'ında Küba'daki Castro rejimini devirmek aacıyla A.B.D.'nin desteklediği Kübalı mültecilerin ülkenin güneybatısındaki Domuzlar Körfezinde giriştikleri başarısız askeri hareket. 1959 başında Küba'daki Amerikan yanlısı diktatör ...