Bir grup birime ait bilgiler, bir değişkenin (vasfın) şıklarına göre ayrılıp aynı şık ya da şıklar grubunda bulunan birimler kümeler halinde bir araya toplandığında, her kümede bulunan gözlem sayısına frekans ya da çokluk denilmektedir. İnceleme konusu olan grubun tamamını oluşturan gözlem sayısınaysa, toplam frekans adı verilmektedir.

FREKANS (türkçe) anlamı
1. Ses
2. dalga vb.nin birim zamandaki titreşim sayısı
3. sıklık
FREKANS (türkçe) fransızcası
1. fréquence [la]
FREKANS (türkçe) almancası
1. n. Frequenz

Frekans hakkında detaylı bilgi

Frekans, periyodik (yani eşit zaman aralıkları ile tekrarlanan) hareketlerde, hareketin birim zamandaki tekrar sayısı. Hareketin bir kere tekrarı için geçen zamana ise periyod denir. Frekans (f), periyod (T) harfleri ile gösterilir. Frekans ile periyod arasında, f= 1/T (veya f.T= 1) bağıntısı vardır. Frekansın birimi, titreşim/saniyedir ki, bu da hertz (Hz)e eşittir. Büyük frekansları ifade ederken kilohertz, megahertz gibi birimler de kullanılır. Ses de bir titreşim olayıdır. Duyulan sesin frekansı 20 ila 20.000 hertz arasındadır. Frekansı 20’den küçük veya 20.000’den büyük olan sesleri insan kulağı duyamaz. Memleketimizde kullanılan alternatif akım, saniyede 50 defa yön değiştirir. Yani akımın frekansı 50 Hz’dir. ABD’de ise alternatif akımın frekansı 60 Hz’dir. Frekans ölçen aletlere frekansmetre adı verilir. Yaprak yaylı frekansmetre ile alternatif akımın frekansı ölçülebilir. Frekansın kullanıldığı diğer bir elektrik konusu, titreşim devreleridir. Bir elektrik devresinde R direnç, C kapasite ve L self, seri halde bulunuyorsa; Frekansın söz konusu olduğu titreşim hareketlerinden biri de dalgaların hareketidir. Bir dalganın dalga boyu l, yayılma hızı v ise, frekansla aralarında v = fl bağıntısı vardır. Tabiattaki bütün sistemlerin sahip olduğu bir tabii frekansı vardır. Bu sisteme dışarıdan herhangi bir titreşim verilirse, verilen titreşimin frekansı tabii frekansa eşit olduğunda rezonans denen hadise meydana gelir. Titreşimin genliği artar. Mesela asma köprülerin belirli bir tabii frekansı vardır. Rüzgar etkisiyle köprü sallanmaya başlayınca, frekansı tabii frekansa erişirse, köprü yıkılmaya kadar gider. ABD’de bulunan bir asma köprünün rezonans sebebiyle yıkılması tarihi bir vak’adır. Benzer şekilde masa üzerinde duran su bardağının da kendisine has bir tabii frekansı vardır. Bu frekansa eşit bir frekansta ses çıkarıldığında bardağın paramparça olması deneylerle görülmüş olaylardandır.

Örneğin, bir endüstrideki firmalar, büyüklüklerine göre kümelere ayrılmışsa (10dan az ve 10 ve daha fazla sayıda işçi çalıştıranlar gibi), her kümedeki firma sayısı o kümenin frekansını oluşturacak ve (ni) sembolü ile gösterilecektir. Endüstriyi oluşturan firmaların tamamı, yani toplam frekanssa (N) ile belirtilecektir.

Her şıkka ait frekans, toplam frekansın yüzdesi olarak belirtildiğinde, verileri kolay anlaşılır hale getiren ve yaygın bir kullanım alanına sahip nispi (bağıl) frekanslar elde edilir. Örneğin, bir endüstrideki firmaların yüzde kaçını küçük firmaların oluşturduğunu saptamak böyle mümkün olacaktır.

Şarkı Sözleri

Petek Dinçöz tarafından söylenen frekans adlı şarkının sözleri.


kalbimin kalbinle

frekansı tutmadı

bu aşkın

adresi yoküzgünüm sonuna geldik

bu oyunun

ikinci perdesi

yokben seni okuyup

rafa kaldırdım

aklımda bir iki

satırla kaldımkalbimin

kalbinle

frekansı tutmadı

bu aşkın

adresi yoküzgünüm sonuna geldik

bu oyunun

ikinci perdesi

yok

Sefir tarafından söylenen frekans adlı şarkının sözleri.

topladı kan bu beynime
neydi menşeyin eğil hadi ehli keyf
unutup tehlikeyi makine made in aim
sana deydi beyim bam bam kafana raime
hadi rhyme baskını bu yanarak astım!
bugüne kadar içimdekini kağıda yazdım
ne bu? aragaz mı veriyor orgazmı?
alıyor musun hazzı? vocalim mono fazlı
12 albümü yedirdim 10 yıla
ve 1 kere demedim ben hepinizin ustasıyım
müzik adamıyım her alana hakim
ve kulağının ihtiyacı olan muskasıyım
hiç çabalamadım oturup az kasiyim
doğuştan ritim akışları bunun hastasıyım
ben aura maun rode 2 microphone
kanala masta reggea müziğin rastasıyım
frekansı yakala tak anteni
kansere dönüştü vocal çatlıyo bamtelim
elalem ne diyor benim için
duyamıyorum bir daha gel
bu sana bi davet edicen icabet
bir köle gibi gel ayağıma ve itaat et
beni sorgulamak koca bir hata olur
ikinci gelişim tüm evrene atağım olur
çek batağa onu çek yatağa
yaşın 12 ama seni s*ken matağı olur
durmaz beynim
kelimeler akar içinde kalır eğilim
çalıyor parçam her uzvuna hücum eder
vakit harcama aç hadi şu teybi!
frekansı yakala tak anteni
kansere dönüştü vocal çatlıyo bamtelim
elalem ne diyor benim için
duyamıyorum bir daha gel
bu sana bi davet edicen icabet
bir köle gibi gel ayağıma ve itaat et
frekansı yakala
kansere dönüştü
elalem ne diyor benim için
duyamıyorum bir daha gel
bu sana bi davet edicen icabet
bir köle gibi gel ayağıma ve itaat et
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Açısal Frekans

radyan denilir.Radyan rd kısaltmasıyla gösterilir.

çok Yüksek Frekans

== Tanımı ==VHF'nin genel kullanımı 88–108MHz frekasları arasında gerçekleştirilen FM radyo yayını ve UHF ile birlikte gerçekleştirilen televizyon yayınıdır. VHF, ayrıca deniz ve hava ulaşım araçlarında haberleşme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.Ortak VHF FM radyo ...

Frekans Dağılımı

Frekans dağılımı, süjelerden elde edilen bir seri değere göre hazırlanan bir tablodur (bkz. Tablo). Bu tablo, belli bir karakteristiğin ele alınan grupta ne frekansla mevcut olduğunu gösterir.

Yüksek Frekans

HF, (High Frequency, Yüksek frekans) 2 MHz - 29.99 MHz frekans aralığında, uzun mesafe ses haberleşmelerini sağlayan haberleşme sistemidir

Frekans ölçer

Rezonans boşluğu kullanılarak frekans ölçümü yapma prensibiyle çalışır. Bu boşluk ayarlanarak gelen sinyalin frekansmetre içerisinde rezonansa girmesi sağlanır. Rezonans sağlandığında çıkıştaki sinyal seviyesi en aza iner.

Ara Frekans

Elektronik mühendisliğinde verici ve alıcı cihazlarında kullanılan bir sinyal . Bu sinyalin kullanıldığı cihazlar teknolojide süperheterodin (''superheterodyne'') sıfatiyla tanımlanırlar.

Aşırı Yüksek Frekans

Aşırı yüksek frekans (İngilizce: Extremely high frequency), EHF en yüksek radyo frekans bandıdır. EHF 30 ila 300 gigahertz aralığında bir frekanstır.

Aşırı Düşük Frekans

Aşırı düşük frekans (ADF) frekans aralığı 3 ile 30 Hz arasında değişen radyo dalgası bandıdır. Amerika Birleşik Devletleri Donanması ve Sovyet/Rus Donanması tarafından dalışa geçmiş denizaltılarla iletişimde kullanılmıştır.

Radyo Frekans

Radyo frekans yayıncılıkta bir bilgi sinyali ile modüle edilmiş olan taşıyıcı sinyal anlamına gelir.

Süper Düşük Frekans

Süper düşük frekans (İngilizce: ''Super low frequency'') SLF 30 hertz ile 300 hertz arası radyo frekanslarıdır. Dalga boyları 1.000 ila 10.000 kilometredir. Ses iletiminde kullanılırlar. AC (Alternatif Akım) dalgaları olan 50 ve 60 hertz'de bu kategoriye girer.

Uzun Frekans Bandı

Uzun Frekans Bandı (Kısaca LW (long wave)), bir ülke veya bir kıta boyunca uzanan bir FM ve HF bandı türüdür. İki frekans yükseliğinde kullanılabilir.

Düşük Frekans

Düşük frekans (LF veya LW), uzun dalga radyo bandına verilen addır. Frekans aralığı 30-300 KHz arasıdır. Bandın AdıDalga boyunun 1000 km ile 100 metre arasında olmasından gelmektedir.Lamda formülüne göre dalga boyu, frekans düştükçe yükselir bu hesaba göre Lamda=300/Frekans ...

Frekans Modülasyonu

Frekans modülasyonu, İletişim teknolojisinde (yayıncılıkta) kullanılan bir modülasyon türü. FM kısaltmasıyla gösterilir.

Frekans Karıştırıcı

Sinyal boğucu (Sinyal karıştırıcı, Sinyal bozucu, jammer), bir alıcı-vericı sistemde aradaki iletişim ortamını bozmaya yarayan alete denir. Genellikle alıcıyı (çoğunlukla radyo) hedefleyen kuvvetli bir vericidir.