--}}

Gökbilim

Gökbilim Gök nesnelerinin, uzay boşluğunun ve evrenin tümü üstüne yapılan gözlemsel ve kuramsal çalışma. Gökbilim en eski bilimlerden biridir. Kendisini, gözlem araçları ve teknolojinin gelişmesi, Fizik, Kimya ve Matematikteki ilerlemelerle yenilemiştir.

Gökbilim Gök nesnelerinin, uzay boşluğunun ve evrenin tümü üstüne yapılan gözlemsel ve kuramsal çalışma. Gökbilim en eski bilimlerden biridir. Kendisini, gözlem araçları ve teknolojinin gelişmesi, Fizik, Kimya ve Matematikteki ilerlemelerle yenilemiştir. Ana kolları arasında Gökölçüm, Gök mekaniği ve günümüzün yeni çalışma alanı Gökfiziği (yan dalları: Evrenbilim, Radyo gökbilimi ve X-ışını, Gama-ışını, Kızılötesi gökbilim, Morötesi gökbilim) vardır.Astronomi, yıldızlar yardımıyla insanların geleceği hakkında tahmine bulunmaya çalışan Astroloji ile karıştırılmamalıdır.

Detaylı bilgi için bakınız. Astronomi

Diğer anlamları

gökbilim

Türkçe gökbilim kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. astronomy, limnology

gökbilim

gökcisimlerinin konumlarını, devinimlerini, birbirine olan uzaklıklarının ölçülmesini, bunların fizik ve kimya bakımından yapılarını anlatan bilim, felekiyat, astronomi.

gökbilim

Türkçe gökbilim kelimesinin Fransızca karşılığı.
astronomie [la]

gökbilim

Türkçe gökbilim kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Astronomie

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Diğer adı astronomidir. Astronomi ingilizce kökenli olduğu için gökbilim denmektedir. Gökyüzündeki olayları kısaca evreni inceleyen bilim dalıdır.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gökbilim
gökbilim