Goslar

Goslar, Almanya'nın kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya (Almanca: Niedersachsen) eyâletinde bulunan bir kenttir. Eyâletin başkenti Hannover'e 100 km uzaklıktaki Goslar, önemli bir kış sporları merkezidir.

Goslar

thumb|right|250px|Goslar, Aşağı Saksonya, Almanya

Goslar, Almanya`nın kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya (Almanca: ``Niedersachsen``) eyaletinde bulunan bir kenttir. Eyaletin başkenti Hannover`e 100 km uzaklıktaki Goslar, önemli bir kış sporları merkezidir. Kentin yakın çevresini kaplayan dağlarda 15`e yakın kayak merkezi ve çok sayıda modern konaklama tesisi bulunur. Kış aylarında beyazlara bürünen, yaz aylarında ise yemyeşil dokusuyla etkileyeci bir güzellik sergileyen bu küçük turizm kenti, tarihi dokusuyla da dikkat çeker. Goslar, 1992`den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ndedir.

Türkiye`nin ilk ihtisas üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), bu kentte İngilizce ve Almanca eğitim veren bir üniversite kurmak üzeredir. Bütün Avrupa`dan öğrenci kabul edecek olan üniversitenin 2008 yılında eğitime başlaması planlanmaktadır.

Dış bağlantılaralmanya-yerleşim-taslak

commons|Goslar

<!--kategoriler-->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar