Grenada

Kısaca: Grenada, Karayip Denizi'nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km'den biraz fazladır. ...devamı ☟

Grenada
Grenada

Grenada, Karayip Denizi'nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km'den biraz fazladır. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.

Tropikal iklim hakim olup, Atlas Okyanusu'nun bu bölgesinde yaşanan tayfunlardan çokça etkilenmektedir. Baharatlar yönünden zengin bir adadır. Bu yüzden de Baharat Adası olarak da bilinir (Island of Spice). Nüfusun büyük bölümü, Afrika kökenlilerden oluşur. Geri kalanı ise, Kızılderili karışımı ve Avrupalı'dır.

  • Tam Adı: Grenada
  • Yüzölçümü: 344 km²
  • Başkenti: Saint George's
  • Para Birimi: Doğu Karayip Doları
  • Dili: İngilizce
  • Nüfusu: 89 211 kişi (2002 tahmini)
  • Ortalama Ömür: 64.52 yıl (2002 tahmini)
  • Okur Yazarlık Oranı: % 98 (1970 tahmini)
  • Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 4 750 $ (2001 tahmini)


TarihAdanın bilinen en eski yerlileri Aravaklardır. Daha sonra, Güney Amerika'dan gelen savaşçı Karipler adada egemenlik kurdular. Adayı gören ilk Avrupalı ise 1498'de bölgeye gelen Kristof Kolomb oldu. Kolomb, buraya Concepcion adını vermiştir.

1609'da İngilizlerce bir yerleşim kurulmaya çalışıldıysa da yerli halkın direnişi yüzünden başarılı olamadılar. 1650'de Fransızlar St. George kentini kurdular. Grenada 1763'teki Paris Antlaşmasıyla resmen İngiltere'ye bırakıldı. 18. yy'ın sonlarında İngilizler adaya şeker plantasyonlarında çalıştırmak üzere Afrika'dan çok sayıda köle getirdiler. Fransızların da desteklediği köle ayaklanmaları sonucunda 1833'te kölelik kaldırıldı. 1885'te İngiliz Rüzgarüstü Adalarının yönetim merkezi olan Grenada, 1958'de, aynı yıl kurulan Batı Hint Adaları Federasyonu'na katıldı. Ama 1967'de federasyon dağılınca Birleşik Krallık'a bağlı özerk bir devlet oldu.

Şubat 1974'te bağımsızlığını ilan etti. 1979'da başbakan Eric M. Gairy yurtdışındayken koalisyon ortaği NJM'nin düzenlediği kansız bir hükümet darbesiyle devrildi. Maurice Bishop, yeni kurulan Devrimci Halk Hükümeti'nin (PRG) başına geçti. Sosyalist eğilimli olduğu için batılı devletlerin karşı çıktığı yeni hükümet, Gairy'nin ardından ekonomiyi büyük ölçüde düzeltti. Ama Bishop Ekim 1983'te marksist askerlerce devrildi ve öldürüldü. Darbeden hemen sonra ABD birliklerinin ülkeyi işgal etmesiyle darbe liderleri iktidardan uzaklaştırıldı. 1985 ortalarına kadar ABD birlikleri adada kaldı.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Granada (País-isla situado en las islas de India occidental)

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Grenade, état insulaire des Antilles situé dans la mer des Caraïbes; ville de Californie (USA); ville du Mississipi (USA)

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Grenada, Inselrepublik in den Inseln Westindiens; Stadt in Kalifornien (USA); Stadt in Mississippi (USA)

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Grenada, stato insulare nelle Indie Occidentali; città della California e del Mississippi (USA)

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Granada, ilha-estado na costa ocidental da Índia; cidade na Califórnia (E.U.A.); cidade no Mississippi (E.U.A.)

Grenada

Almanca Grenada kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. island state in the eastern West Indies; town in California (USA); city in Mississippi (USA)

Grenada

Flemenkçe Grenada kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Grenada, island state in the eastern West Indies

Grenada

İngilizce Grenada kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Grenada (eilandstaat in de West-Indische eilanden); stad in Californië (V.S.); stad in Missippi (V.S.)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Grenada Resimleri