taraflı

Halliburton ile ilgili komplo teorileri

taraflı

Halliburton Energy Services, (Halliburton Enerji Hizmetleri), merkezi Houston, Teksas`ta bulunan çok uluslu bir şirkettir.

Amerika Birleşik Devletleri`nin Irak`taki hizmetleri için Amerikan hükümetiyle ihalesiz en çok sözleşme yapan şirkettir.

İddialar

Irak`a savaş açmasını emrettiği birçok basın kuruluşu, demokrat parti ve uluslarası mercilerce iddia edilen ve bu doğrultuda yeni bir Watergate Skandalı gözüyle bakılan şirketin, Amerikan ordusu ve devletiyle olan ilişkileri Vietnam Savaşı sırasında, Vietnam`da askeri üs, hava alanları, yol vb. inşaatına dayanmaktadır. An itibariyle Halliburton aleyhinde hiçbir soruşturma başlatılamıyor, çünkü Amerikan başkanı bu konuda Halliburton`a arka çıkmakta.

Şirketin eski bir uzmanı olan Marie de Young`ın BBC`yle yaptığı görüşmede, "Halliburton`a, sözleşme kapsamında, yerine getirmediği hizmetler için ödeme yapıldı mı sorusuna yanıtı ise şöyle:

``Rutin. Bunun rutin olarak yapıldığını söyleyebilirim. Soruyorum, eğer ortada fatura yoksa, niçin ödeme yapıyorsunuz? Niçin ödeme yapılması konusunda talimat veriyorsunuz? Niçin, sözleşmenin son muhatabıyla, hizmetten faydalananla, temas kurmuyorsunuz? Irak`ta faaliyet gösteren şirketlerin de, hükümeti kazıklamaya çalıştıklarını kabul ediyorum. Onlar, çürümüş bir sistem içinde çalışıyorlardı. Bu işin bürokrasisi, kontrolden çıkmıştı.[1]


George Bush seçimleri Bill Clinton karşısında kaybettiğinde, başkan yardımcısı Dick Cheney muhafazakarlara Clinton`u 2 seçimde de yenemeyeceğini söyleyerek siyaset perdesinden ayrılarak Halliburton şirketinde 1995 yılında yönetim kurulu başkanı oldu.

2000 yılında Dick Cheney`nin tekrar George W. Bush`un başkan yardımcısı olarak siyaset perdesine geri döndü. 5 yıldır Halliburton`un yönetim kurulu başkanlığını yapan, yerine de David J. Lesar gibi dostane bir ismi getiren Dick Cheney`nin Halliburton`da çalıştığı bu 5 yıl içerisinde 100 milyon dolara yakın maaş ve bonus aldığı ortaya çıkartılmıştı. İşin ilginç kısmı, 2001 yılında Dick Cheney hala Halliburton`dan maaş alıyordu. (Ted Koppel - Nightline)

2001 yılında George W. Bush seçildikten birkaç ay sonra, Dick Cheney Halliburton şirketiyle Amerikan Devleti arasında Irak`da verilecek hizmetler üzerine anlaşma imzaladı. (Bu anlaşma 11 Eylül saldırılarından önce imzalandı)

2001, 2002 ve 2003 yıllarında Dick Cheney şirkette yönetici konumunda gözükmemesine rağmen; kendisinin, eşinin ve çocuklarının hesaplarına milyonlarca dolarlık para transferi yaptığı Irak savaşının 3`üncü ayında ortaya cikti. [2] Sunulan tepkilere rağmen, gidişat değişmedi bu vesile ile demokratların Başkan`ı yargılama önerisi Amerikan Supreme Court`u tarafından reddedildi. (Bilindiği üzere Supreme Court`daki üyelerin büyük bir çoğunluğu baba Bush ve oğul Bush döneminde bu mevkiye getirildiler)kaynak belirt

Demokrat Parti bu konuda uzun bir süredir soruşturmalar açmaya çalışıyor, ancak bu konuda Supreme Court`un ve "gizli güçlerin" engellerine maruz kalıyorlar. [3]

Demokrat Parti adayları 2005 yılı başkanlık seçimleri vaadleri arasında; Halliburton şirketinin tüm üst düzey yöneticilerinin yargılanacağı vaad ediliyor. Bu konuda Joe Lieberman bundan altı ay önce önce verilmesi gereken kararların Bush yönetiminde verilemediğini, Demokrat Parti`yi kim temsil ederse temsil etsin; meclise girmeleri halinde bu konuda soruşturma başlatacaklarını Daily Show programında öne sürdü. Halliburton konusu, tüm Demokrat Parti başkan adaylarının seçim propagandalarında oldukça sık bahsettiği bir konu idi. (Örn : John Kerry - kaynak belirt)

Demokratlar en son olarak 31 Aralık 2003 tarihinde, Kaliforniya ve Michigan kongre üyelerinin de katılımıyla tekrar bir soruşturma önergesi hazırladılar. [4] (Democrats call Halliburton probe)

Newsweek dergisinde bu konuda "The United States of Halliburton" (Halliburton Birleşik Devletleri) başlıklı oldukca hoş bir yazı yayımlanmıştır. Yazı, Halliburton`un Vietnam Savaşı`ndan bugüne kadar yaptıklarının sadece Irak`daki petrol savaşı ile sınırlı kalmadığını; Muhafazakar Parti`nin yönetiminden tutun, Eyalet valilerini yönetmeye kadar birçok dalda Amerika Birleşik Devletleri`ni yönettiğine değin çok önemli kanıtlar sundu.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar