Hayvansal Manyetizma

Kısaca: Hayvansal manyetizma ya da kısa kullanımıyla manyetizma, insandan yayılan, içeriği henüz fizikçi ve fizyologlarca tam olarak saptanamamış birtakım titreşimler ve akışkanlar yoluyla canlılar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkilerde bulunma olayına ve bunun uygulamalı etüdüne verilen addır. ...devamı ☟

Hayvansal manyetizma ya da kısa kullanımıyla manyetizma, insandan yayılan, içeriği henüz fizikçi ve fizyologlarca tam olarak saptanamamış birtakım titreşimler ve akışkanlar yoluyla canlılar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkilerde bulunma olayına ve bunun uygulamalı etüdüne verilen addır.

Tarihçe

Manyetizma kimilerine göre eski çağlarda inisiyelerce bilinmekte ve uygulanmaktaydı. Ortaçağ Avrupa’sında manyetizmacıların büyücülerle birlikte yakılmasından sonra manyetizma Avrupa’da tümüyle unutulmuş ve Batı’nın gündemine uzun bir aradan sonra, Mesmer’le tekrar gelmiştir. Manyetizmayı bilinen Batı tarihinde ilk uygulayan ve tanıtan kişi Avusturyalı hekim Franz Anton Mesmer’dir (1734-1815). Fakat somnambülizm denilen uyku halini manyetik süreçle ilk oluşturan kişi Marki Puységur’dür (1751-1825). Sonraları Deleuzea, Baron Du Potet ve La fontaine(1803) manyetizmayı sistemli hale getirmiş ve sonunda Hector Durville ilk manyetizma ekolünü Paris’te kurmuştur.

Bilimsel incelemeye konu oluşu

Mesmer’in çalışmaları 18.yy.’ın bilim otoritelerince aşağılanmış ve reddedilmişse de, günümüzde manyetizma çeşitli adlar altında çeşitli alanlarda uygulanmaktadır ve bilimsel kimliğini kazanmaya başlamış bulunmaktadır. Her ne kadar manyetizma uygulamalarında sözkonusu olan gücün mahiyeti tam olarak saptanamamışsa da, bu gücün etkileri bilinmektedir ve manyetizmacıların 18.yy.’da varlığını ileri sürdükleri manyetik akışkanların fotoğrafları günümüzde kirlian fotoğrafçılığı denilen çeşitli tekniklerle çekilebilmektedir. Bu fotoğrafçılık tekniği bir Rus mühendis olan Semyon Kirlian tarafından geliştirilmiştir. Sosyalist ülkelerin Batıya açılmasından önceki dönemde, sözkonusu manyetik güç sosyalist ülkelerde biyoenerji adı altında incelenmekteydi. Biyoenerji üzerine çalışmalar özellikle Sovyetler Birliği’nde ve Çekoslovakya’da önem kazanmıştı. Manyetizma alanında incelemelerde bulunan diğer araştırmacılar sözkonusu güçle, canlılardan çıkan bu yayılmayla ve akışkanlarla ilgili olarak şu farklı terimleri kullanmışlardır: Evrensel yaşam gücü, od, manyetik güç, manyetik akışkan, sinirsel akışkan, organik radyasyon.

Uygulanma

Günümüzde, hipnoza gerek duyan tüm alanlarda kullanılmasının yanısıra, manyetizma, hipnozun gerekmediği alanlarda da, özellikle tedaviye yönelik uygulamalarda yaygın biçimde kullanılmaktadır. Manyetik şifacılık farklı ülkelerde farklı adlarla ve farklı tekniklerle uygulanmaktadır. (Uzakdoğu’da reiki, seiki-jutsu teknikleri, A.B.D.’nde terapötik dokunma tekniği vs.) Manyetizmacılara göre, manyetik şifacılık gücü, değişik oranlarda da olsa aslında her insanda vardır.

Ayrıca bakınız

Hipnoz Hipnotizma

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.