Hokey

Kısaca: Hokey, iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur. ...devamı ☟

Hokey
Hokey

Alm. Hockey-(spiel) (n), Fr. Hockey (m), İng. Hockey. On dokuzuncu yüzyılda buz ve çim sahalarda ekipler halinde oynanmaya başlanan bir spor dalı. Birkaç çeşit hokey oyunu vardır:

Çayır hokeyi: Ebatları 91.40 x 50.30 m olan çim sahada, bir kalesi, iki bek, üç haf ve beş forvet oyuncusundan kurulu iki ekip arasında oynanır. Oyuncular 23 cm çapında meşinden topu tahta bir sopa ile rakip kalelere sokmaya çalışırlar. Müsabakalar beş dakikalık dinlenme ile ikiye bölünmüş otuz beş dakikalık iki devrede oynanır. Oyunda kaleciden başkası topa ayakla vuramaz.

Buz hokeyi: Oyuna ilk defa Kanada’da başlanmış, Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün pekçok ülkede oynanmaktadır. 61 x 30.50 m buz alan üzerinde biri kaleci olmak üzere 6 kişilik iki ekip halinde on beş veya yirmi dakikalık üç devre halinde oynanır. Her ekibin dört de yedek oyuncusu vardır. Sporcular bir buz pateni ekibini teşkil edecek, puk denilen yassı lastik levha şeklinde olan (topu) parçayı 1.83 x 1.22 m ebadında olan kaleye sokmak için uğraştıklarından, çok kıvrak ve maharetli olurlar. Buz hokeyinde sık sık oyuncu değiştirilmektedir. Bu da müsabakaların hareketli ve tehlikeli olmasındandır. Bilhassa buz hokeyi, tehlikesinden dolayı oyuncuların formalarının görünüşü de ilgi çekicidir. Kaleciler miğfer bile giyerler. Özellikle profesyonel hokey oyuncuları, müsabakalarda tehlikeli çarpmalardan korunabilmeleri için, içi bez veya benzeri şeylerle doldurulmuş dizlik ve eldiven de kullanırlar. Hokeyde topa yalnız sopa ile vurulur. Top havada iken elle durdurulur. Bunun içini hokey sopaları omuz hizasından yukarı kaldırılmaz. Omuz hizasından yukarı kaldırılan hokey sopaları tehlikeli kabul edilir.

Salon hokeyi: Kural itibarıyle çayır hokeyi gibi oynanır. Bilhassa kış aylarında kapalı salonlarda 44 x 22 m ebadında, yerler parke veya muşamba gibi sun’i maddeden kaplanmış zemin üzerinde yirmi dakikalık iki devrede tamamlanarak oynanır. Buz hokeyinde olduğu gibi takımlar kaleci dahil altı asıl, altı da yedek oyuncudan kurulur.

Hokeyin yaygın olduğu ülkeler; Kanada, ABD, Rusya, Çekoslovakya, Avusturya ve İsviçre’dir.

Hokey

Bir ucu kıvrık sopalarla çayır veya buz üzerinde iki takım arasında oynanılan top oyunu.

misafir - 8 yıl önce
buz hokeyi çok zevkli denemenizi tavsye ederim! ben tam 8 spor dalıyla ilgilendim ve kurallarıyla oynamalarını biliyorum.buz hokryi,voleybol,basketbol,yüzme,hentbol,beyzbol,masa tenisi ve binicilik ben 12 yaşındayım ve anaokulundan beri çalıştım bu sporların kurslarına gittim.

Netice - 3 yıl önce
Sualti hokeyinide yazin lutfen (Rica ediyorum) .

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hokey Resimleri