Hubei

Kısaca: Hubei ( okunuşu ; Çince: 湖北; pinyin: Húběi), Çin Halk Cumhuriyeti'nin iç bölgesinde bulunan bir eyalettir. Kısaltması olan E, Qin Hanedanlığından beri eyaletin doğu bölgesi için kullanılan antik bir isimdir. ...devamı ☟

Hubei
Hubei

Hubei}} (Çince: 湖北; pinyin: HíºbÄ›i) Çin Halk Cumhuriyeti'nin iç bölgesinde bulunan bir eyalettir. Kısaltması olan é„‚ (pinyin: íˆ) Qin Hanedanlığından beri eyaletin doğu bölgesi için kullanılan antik bir isimdir. Hubei ismi ise "gölün kuzeyi" anlamına gelmektedir ve Hubei'nin Dongting Gölü'nün kuzeyinde olmasından gelmektedir Origin of the Names of China's Provinces, People's Daily Online.. Hubei'nin başkenti Wuhan'dır.

Hubei'nin sınır komşuları kuzeyde Henan, doğuda Anhui, güneydoğuda Jiangxi, güneyde Hunan, batıda Chongqing ve kuzeybatıda Shaanxi'dir. Tam kapasitesi açısından dünyanın en büyük barajı sayılan ve temel yapısı tamamlanmakla birlikte, hala jeneratörlerinin hepsi tamamlanmamış olan Üç Boğaz Barajı, Yichang'da Hubei'nin batısında bulunmaktadır. Hubei'nin iç ve doğu kısımlarının büyük bir kısmı Jianghan Düzlüğünün üzerinde yer alır, batıya doğru ise coğrafya dağlıktır ve Wudang Dağları gibi çeşitli dağ silsileleri bulunmaktadır.

Bu bölgede önceleri varlığını sürdürmüş olan Chu Devleti hasebiyle eyalet için sıklıkla kullanılan fakat resmí olmayan bir isim de Chudur (Çince: 楚; pinyin: ChÇ”). Ayrıca Hubei sıklıkla Balık ve Pirinç memleketi (鱼米之乡) olarak da anılır. Ürettiği tarım ürünlerinden başlıcaları pirinç, buğday, pamuk ve çayken, sahip olduğu otomotiv, metalürji ve tekstil gibi sanayi sektörleri hasebiyle birçok sanayi ürünü de üretmektedir. Hubei'nin ormanlık bölgesi Shennongjia kültürel açıdan çok önemli bir bölgedir. Bu bölgede yaşan insanlar mitoloji konulu bir derleme olan Hei'an Zhuanı koruyarak günümüze ulaşmasına olanak sağlamışlardır. Ayrıca yine Shennongjia bölgesinde henüz keşfedilememiş, Yeren olarak anılan insansı bir yaratığın yaşadığı iddiaları mevcuttur; bu iddialar henüz bilimsel açıdan doğrulanmış veya kabul görmüş değildir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.