İdil Nehriİdil, (Волга), veya Volga, Avrupa`nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km olan İdil, Moskova ile St. Petersburg (Eski adıyla Leningrad) arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m aşağıda olan Hazar Denizine dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen İdil, Rjev`den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalıyla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m`yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. İdil`nın yatağı üzerinde beş adet baraj bulunur. Bu barajlardan Volgograd Baraj Gölü`ndeki santral, dünyanın belli başlı hidroelektrik tesislerinden biridir.

Bundan sonra Don Nehri`ne 72 kilometre yaklaşır ve iki nehir arasında açılan bir kanal vasıtasıyla Azak ve Hazar denizleri arasında ulaşım sağlanır. Hazar denizine 50 km kala 200`den fazla kola ayrılarak İdil Deltası meydana gelir. Bu deltanın genişliği 100 km`den fazladır. İdil Havzası, 1.360.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Aynı zamanda Rusya`nın nüfusunun büyük bölümü bu havzada yaşar. Bölge ulaşıma elverişlidir.

İdil kışın üç ayında donar. Bu zaman zarfında da nehirden karayolu olarak faydalanılır. İdil`in kıyılarında Rusya`nın önemli limanları ve ticaret merkezleri yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Gorki, Kalinin, Kazan, Kuybişev ve Volgograd(Eski adıyla Stalingrad), `dır. Ortaçağdan beri bir ticaret yolu olan Volga, bugün hala önemli bir ulaşım yoludur.

Avrupa Hun İmparatoru Attila`nin ismi İdil nehrinden gelmektedir. (Attila = İdilli)

Kaynaklar

Vikipedi

Yusuf - 5 ay önce
Rusya federasyonun tatlı su bakımından zengin bir ülkedir

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.