--}}

Jamaika

Karayipler, Karayip Denizinde Ada, Küba'nın güneyinde yer alır. Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller diye geçen adalarda bulunmaktadır. Konumu Karayiplerin, Karayip denizindeki, Küba'nın güneyindeki bir adadır. Dünya haritasındaki konumu, Orta Amerika ve Karayiplerdir. Jamaika'nın toplam yüzölçümü, 10.990 kilometre karedir.Jamaika bayrağı
Jamaika bayrağı
Jamaika, Küba Adası'nın güneyinde, Büyük Antiller diye geçen adalarda bulunmaktadır. Karayip denizinde, Küba'nın güneyindeki bir adadır. Coğrafi konumu, 18.15 kuzey enlemi, 77.30 batı boylamında bulunmaktadır. Haritadaki konumu, Orta Amerika ve Karayiplerdir. Yüzölçümü, 10.990'dır. Sahil şeridi, 1.022'dir. İkliminde, tropikal; sıcak, nemli hava etkindir, iç kısımlarda ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. Deniz seviyesinden yüksekliği; en alçak noktası ,Karayip denizi 0m, en yüksek noktası, Mavidağ 2.256 m'dir.

Jamaika'nın başkenti Kingston şehridir. Yönetim biçimi Monarşi olan devlet 6 Ağustos 1962 yılında Büyük Britanya'dan bağımsızlığına kavuşmuştur.Jamaika'nın konumu
Jamaika'nın konumu
Jamaika'nın nüfusunun yüzde 90ı Batı Afrikalı Siyahlardan oluşmaktadır.%7 ırk karışımı, Dğer azınlık gruplar ise beyazlar, Çinliler, Doğu Hindistan'lılar. Ülkenin resmi dili İngilizce'dir.

İklim

Tropikal, sıcak, nemli hava etkindir.iç kısımlarda ılıman iklim görülür.

Kültür

Küçük bir ülke olmasına rağmen, Jamaika kültürünün güçlü bir küresel bir varlığı vardır. Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika’da reggae ve ska ile, punk rock ülke gelişiminde önemli bir rol oynadı. Notorious BIG ve Heavy D gibi bazı rapçiler, Jamaika asıllıdır. Diğer birçok dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Lee "Scratch" Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker , Beres Hammond, Beenie Man, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat ,Buju Banton, Sean Paul, ben Wayne, Bounty Killer dahil Jamaika doğumludur.

Din

Jamaika Karayip ülkeleri arasında din ceşitliliği en fazla olan yerlerden biridir.

Jamaika'da nüfusun yaklaşık %70'i Hristiyan, %10'u Rasta, Müslüman, Hindu, Yahudi, Bahai ve digerleri, %21 kadarı da dinsizdir.

Hristiyanları şu gruplar oluşturmaktadır: Tanrının Klisesi %24, Yedinci Gün Advenisti: %11, Pentekostal %10, Baptist %7, Anglikanlar %4, Katolik %2, Birleşik Klise %2, Metodistler %2, Yehova Şahitleri %2, Moravi %1, Brethren %1, diger hristyanlar %3.

Nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturan diger dinler ise şunlar (yaklaşık rakamlar) : Rastafariler 24.000, Müslümanlar 5000, Hindular 1500, Yahudiler 350, Bahailer 300

Eğitim

Erken çocukluk - Temel, Bebek ve özel okul öncesi işletilmektedir. Yaş grubu: 2 - 5 yıl.

Birincil - Kamuya ve özel sektöre ait (Özel olarak adlandırılan Hazırlık Okulları). Yaş grubu: 3-12

Ortaöğretim - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 10-19 yıl.

Jamaika yüksek okul ,tek cins ve karma eğitim kurumları vardır. Birçok okul, İngiliz Batı Hint Adaları boyunca kullanılan geleneksel İngilizce dilbilgisi okul modeli uygulamaktadır. Öğrencilar daha sonra üniversiteye başlamaktadır.

Ekonomi

Jamaica hem devlet teşebbüsleri ve özel sektör işletmeleri ile bir karma ekonomidir.

Jamaika'da ekonominin başlıca sektörleri tarım, madencilik, imalat, turizm, finans ve sigorta hizmetleridir.

Ülkeye döviz girmesindeki en önemli katkı, turizm ve madencilikten sağlanır.

Yaklaşık 1.3 milyon yabancı turistin her yıl Jamaika ziyaret eder.

1980'lerin başından beri Jamaika’da özel sektör faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve kaynak tahsisinde piyasa güçlerinin rolünü artırmaya yönelik yapısal reformların uygulanması için alışmalar yapılmaktadır.1991 yılından bu yana hükümet, enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırım kısıtlamaların kaldırılmayı amaçlamıştır. Kur dalgalı döviz kontrolleri kaldırarak ekonomik liberalleşme ve istikrar programı izlemiştir. Jamaika, dünya boksit ihracatında Avustralya, Çin, Brezilya ve Gine’nin ardında beşinci büyük konumundadır. 2006 yılının ilk çeyreğinde, Jamaika ekonomisi bir büyüme dönemi geçirmiştir.

İlgili başlıklarKaynaklar

Vikipedi

Haritası

Jamaika koordinatları: 18.109581, -77.297508

Diğer anlamları

Jamaika

Almanca Jamaika kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Jamaica, island country in the West Indies

Jamaika

Almanca Jamaika kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. jamaïque (f)

Jamaika

Almanca Jamaika kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. giamaica (f)

Jamaika

Almanca Jamaika kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. jamaica (f)

Jamaika

Almanca Jamaika kelimesinin Türkçe karşılığı.
npr. Jamaika (n)

Jamaika

Türkçe Jamaika kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Jamaikaner adj. jamaikanisch npr. Jamaika

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Jamaika
Jamaika