--}}

Karnitin

Karnitin, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden oluşan bir dördüncül amonyum katyonudur.

Karnitin, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden oluşan bir dördüncül amonyum katyonudur.

Karnitin, vücudumuza giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynayan bir besin maddesidir. Karnitin vücutta oynadığı rol dolayısıyla vitaminlere benzetilse de vücudumuzda da düşük miktarda üretilebildiği için vitaminler sınıfında yer almamaktadır.

Karnitin`in başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı bir görevi vardır. Bu görev aynı bir forklift gibi yağları kaldırıp hücrelerin yağları yaktığı mitokondri adlı organeline bırakmasıdır. Enerji sağlanması ve kullanımındaki diğer rolleri ile vücut için gerekli bir besin maddesidir.

Karnitin`in dokulardaki seviyesinin artması ile birlikte daha fazla yağ yakıldığına dair anlamlı bilimsel kanıtlar mevcuttur (5). Eğer vücutta yeterince Karnitin yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır.

Kaynaklar

1- Robert Crayhon, M.S. The Carnitine Miracle, The Supernutrient Program That Promotes High Energy, Fat Burning, Hearth Health, Brain Wellness and Longevity. M. Evans and Company, Inc. New York, 1998.

2- Shigenaga MK, Hagen TM, Ames BN. Oxidative damage and mitochondrial decay in aging. Proceedings of the National Academy Sciences (USA) 1994; 91 (23): 10771-10778.

3- Clarkson P. Nutritional ergogenic aids: carnitine. International Journal of Sports Nutrition 1992; 2: 185-190.

4- Dal Negro R. Changes in physical performance of untrained volunteers: Effects of L-Carnitine. Clinical Trials Journal 1986; 23: 242-248.

5- Avagora P et al, Acute effects of L-carnitine on FFA and beta-OH-butyrate in man. Pharma Res Comm 1981; 183: 443.

6- Heurtas R et al. Respiratory chain enzymes in muscle of endurance athletes: Effect of L-Carnitine. Biochem biopphys Commun 1992; 188. 102-106.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.