Komrat Cumhuriyeti

Kısaca: Komrat Cumhuriyeti Gagavuz köylülerin 1906 yılında Rusya İmparatorluğu'na karşı kurduğu ve kısa süre yaşayan tarihi Türk devleti. ...devamı ☟

Komrat Cumhuriyeti, Tarihi Türk devleti.

Resmi dili Türkçe`dir. 1906 yılında, bugün Moldovya`ya bağlı olan Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti`nin başkenti Komrat`ta, Gagavuz Türkleri`nin ayaklanarak egemenlik sağlamaları ile kurulmuştur. 15 gün süren bir bağımsızlığın ardından Çarlık Rusyası tarafından işgal ve ilhak edilmiştir.

Kısa Tarihi

Halkı 11.YY`da Karadeniz`in kuzeyinden Balkanlar`a göç eden Oğuzlar`ın Gökoğuz koluna mensuptur. 13.YY ortalarında kurulan ve 200 yıl varlığını sürdüren Dobruca`daki Türk Prensliği`nin tarihsel mirasına dayanır. Osmanlı egemenliği döneminde daha da güneye inerek Bulgaristan ve Makedonya`ya yayılan soydaşları vardır. Tuna`nın güneyine yerleşen Gökoğuzlar`ın da Bulgar İsyanları sırasında maruz kaldıkları şiddet üzerine tekrar kuzeye dönmeleri ve Ruslar`ın kendilerine gösterdiği toğraklara yerleşmeleri ile 2000 km² lik bölgede yoğunluk sağlamışlardır. Bugün aynı topraklar üzerinde, Gagavuz Yeri Özerk Cumhuriyeti`nde varlıklarını sürdürmektedirler.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.