Kutsal Kitap terimi Türkçe'de, biri genel diğeri olmak üzere iki farklı anlamda kullanılır.

KUTSAL KITAP (türkçe) ingilizcesi
1. n. Bible
2. the Word
3. Holy Writ
4. holy scripture
5. Scriptures
6. Scripturen. canon,
KUTSAL KITAP (türkçe) almancası
1. Bibel

Kutsal Kitap hakkında bilgiler

Kutsal Kitap terimi Türkçe'de, biri genel diğeri olmak üzere iki farklı anlamda kullanılır.

Genel anlamda herhangi bir din, inanç veya öğretinin kutsal saydığı (takdis ettiği) herhangi bir kitap veya metindir. Bu kullanımda kutsal metin tanımıyla aynı anlamdadır. Kutsal kitaplar çeşitli gelenek ve dinlerde avatar, peygamber, rasul ya da nebi diye adlandırılan yüce zatlara vahiy kanalıyla indirilmişlerdir.

Özel anlamda ise, Hristiyanlık'ta kutsal kabul edilen, Hristiyanlığın kutsal kitabı (kutsal metni) olan, Eski Ahit ile Yeni Ahit'in toplamından oluşan kitaba verilen isimdir.

Ayrıca, sadece Eski Ahit Musevilerce de kutsal kabul edilir.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kutsal Kitap (anlam Ayrım)

* Kutsal Kitap: Hristiyanlık`ın kutsal kitabı Kitabı Mukaddes.

İlahi Kitap

Kutsal metin, herhangi bir din veya mezhepte kutsal kabul edilen ve genellikle merkezî bir öneme haiz olan yazı. Kutsal metinlerin tanrı veya tanrılar tarafından doğrudan gönderildiğine, nebilere vahyedildiğe veya yazarlarına ilham verildiğine inanılır.

Exodus (kutsal Kitap)

Çıkış, Mısır'dan Çıkış, Eksodos ya da Şemot, Tanah ve Eski Ahit'in ilk beş kitabı olan Tevrat'ın ikinci kitabı. Toplam 40 baptan oluşur.

Beşinci İncil (kitap)

Philipp Vandenberg`in Türkçe`ye kazandırılan Firavunların Laneti, Kopernik`in Laneti`nden sonra üçüncü kitabı olan Beşinci İncil adlı romanı da; meraklısına, bir bilmece çözer gibi tarihin derinliklerine sürükleyerek, hermetik, gnostik ve hıristiyanlık inançlarını ...

Da Vinci Şifresi (kitap)

Da Vinci Şifresi ya da özgün adıyla ``The Da Vinci Code``, Dan Brown`un kaleme aldığı bir romandır.

Gün Olur Asra Bedel (kitap)

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov`un bir romanıdır.

Metal Fırtına 2 - Kurtuluş (kitap)

==Kitap Hakkında Bilgi==Metal Fırtına 2 Kurtuluş, ilk kitaptan bu yana merak edilen soruların cevaplarını heyecanlı ve sürükleyici yepyeni bir olay örgüsüyle sunuyor.

Tehlikeli Oyunlar (kitap)

Oğuz Atay`ın ikinci romanı. Olaylar Hikmet Benol`un etrafında gelişir. Atay edebiyatının ayırıcı özelliklerinden biri olan oyun motifi romanın bütününe hakimdir.

Kutsal İsyan

Hasan İzzettin Dinamo`nun Osmanlı İmparatorluğu`nun son dönemlerini ve bu dönemdeki milli seferberliği anlatan kitap serisi. İlk kez 1966-67 yılları arasında sekiz cilt olarak basılmış olup, günümüzde iki cilt olarak bulunmaktadır.

Osmanlı-Kutsal Ittifak Savaşları

Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları (1683-1699), Osmanlılar'ın II. Viyana Kuşatması'nda başarısızlığa uğramasından cesaret alan bir grup Avrupa ülkesinin Kutsal İttifak adı altında birleşip Osmanlılar'a karşı giriştikleri, ve bu ülkelerin Macaristan ile Dalmaçya'da hâkimiyet ...

Dört Kitap (Konfüçyüsçülük)

Dört Kitap (geleneksel Çin yazısı: 四書, basitleştirilmiş Çin yazısı: 四书; pinyin: sì shū), Neokonfüçyüsçü filozof Zhu Xi'nin Song Hânedanlığı zamânında derlediği Konfüçyüsçü öğretinin dört kutsal kitabıdır.