Kuzey Osetya

Kuzey Osetya,Kafkasya`da yaşayan Osetlerin yaşadığı Rusya Federasyonu`na (RF) bağlı Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti topraklarıdır.Başkenti Vladikavkaz,dilleri de Hint-Avrupa Dilleri İran koluna giren Osetçe olup, Kiril (Rus) alfabesi ile yazılmaktadır.Kuzey Osetlerinin büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyan,azınlığı da Hanefi Müslümandır.RF`deki Osetlerin nüfusu 2002`de 514.875 idi.2002`de nüfusu 710.275 olan Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti içinde 445.310 (% 62.7) Oset nüfus bulunuy

Kuzey Osetya,Kafkasya`da yaşayan Osetlerin yaşadığı Rusya Federasyonu`na (RF) bağlı Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti topraklarıdır.Başkenti Vladikavkaz,dilleri de Hint-Avrupa Dilleri İran koluna giren Osetçe olup, Kiril (Rus) alfabesi ile yazılmaktadır.Kuzey Osetlerinin büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyan,azınlığı da Hanefi Müslümandır. RF`deki Osetlerin nüfusu 2002`de 514.875 idi.2002`de nüfusu 710.275 olan Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti içinde 445.310 (% 62.7) Oset nüfus bulunuyordu.

Coğrafya

Bölge dağlıktır, Güneyde Cimara Dağında yükseklik 4.780 m'yi aşar. Çok sayıda akarsu derin vadiler içinden geçerek kuzeye doğru akar, Terek ve Sunja ırmaklarına dökülür. Dağların hemen kuzeyinde başlayan düzlükler kuzeydeki Rus yoğun nüfuslu Mozdok rayonunda ovaya dönüşür ve Orta Terek Ovası içinde yer alır.

En güneyde ve en yüksek yerlerde çıplak kayalar ve buzullar bulunur. Daha aşağıya doğru Alp tipi çayırlar, ladin, göknar ve çam ormanları, daha aşağıda yaprak döken meşe ve kayın ormanları, en aşağıda da çayır ve step bitkileri görülür. Düzlüklerdeki verimli topraklarda sulama ile tarım ve meyvecilik yapılır. Küçük ve büyük baş sürüler yazın yüksek çayırlara götürülür. Arıcılık ve berrak akarsu ve göllerde alabalık avcılığı yapılır. Yaban hayatı, koruma alanları oluşturularak koruma altına alınmıştır. Yükseltiye göre yağış miktarı artar ve iklim sertleşir.

Tarih

Osetler İran dil grupuna giren bir dil konuşurlar, ancak komşu Kafkas halklarıyla gerçekleşen ortak yaşam sonucu, Osetçe bazı sözcükler ve ses düzeni yönünden Kafkas etkileri gösterir. Osetlerin İskit ve Sarmtlar ile onların ardılı Alanların soyundan geldiği sanılmaktadır. Bu nedenle Kuzey Osetya'nın bir adı da "Alania" yapılmıştır.

Osetler 6. yüzyılda bugünkü İngusya Cumhuriyetinin Magas civarı ve Kuzey Osetya'nın kuzeydoğu bölgesine yerleşmişlerdir.

1222'de başlayan Moğol istilası Kuzey Kafkasya ile birlikte Kuzey Osetya'yı da etkilemiştir. 14. yüzyılda Cuci'nin torunların kurdukları Altın Orda'nın baskısıyla güneye inerek dağlık alanlara yerleşmek zorunda kalmışlardır.

1557'de batı komşuları Kabartayların bir dostluk anlaşmasıyla Rus koruması altına girmesiyle, Osetler arasında da Rus nüfuzu yayılmaya başlamış, 1774'te Osmanlı Devletini yenen Rusya İmparatorluğu, Kabardiya ile birlikte Osetya'da tam bir denetim kurmuşlardır.

Ruslar, 1774 sonrasında Ostler arasında Hıristiyanlığı yayarak ve 1860'larda Müslüman Osetlerin çoğunu da Anadolu'ya göndererek dengeyi Hıristiyan Osetlerin lehine çevirmişlerdir.

Yarı feodal bir yapısı bulunan Osetya'da kölelik ve feodal ayrıcalıklar 1868-69'da kaldırılmıştır.

1921'de oluşturulan ve Rus SFSC'ne bağlı Dağlı Özerk SSC içinde bir ulusal okrug olarak yer alan Kuzey Osetya, daha sonra bir özerk oblast, 1936'da da özerk cumhuriyet yapıldı. Aralık 1991 sonunda Sovyetler Birliği'nin dağılması üzerine oluşan RF içinde bir üye cumhuriyet olarak kaldı.

1944'te Stalin döneminde doğu komşuları İnguşların Orta Asya'ya sürgüne gönderilmesiyle Çeçen-İnguş Özerk Cumhuriyeti dağılmıştır. Ve 1944 öncesinde İnguşların yaşadıkları Prigorodni rayonu Kuzey Osetya'ya eklenmiştir.

1957'de sürgünden dönmüş olan İnguşlar eski topraklarını Osetler'den geri almak istemişlerdir. Bu yüzden anlaşmazlık ve çatışmalar da yaşanmıştır. Ayrıca Gürcistan'dan tek yanlı ayrılıp bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'dan da bir Oset sığınmacı akınına uğramıştır.

2008 yılında Rusya-Güney Osetya (Gürcistan) savaşı sırasında Gürcistan ve Güney Osetya'dan kaçanların barınağı oldu.

Kaynaklar

Vikipedi

Linkler

http://bayrak.turkcebilgi.com/Kuzey_Osetya

Haritası

Kuzey Osetya koordinatları: 43.313188, 43.893127

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çikola diye büyük köyü harita almamış

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kuzey Osetya ilgili konular

 • Kuzey Osetya

  Kuzey Osetya,Kafkasya`da yaşayan Osetlerin yaşadığı Rusya Federasyonu`na (RF) bağlı Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti topraklarıdır.Başkenti V
 • Osetya

  Osetya, (Osetçe: Ирыстон; Iryston, Rusça: Осетия; Osetiya, Gürcüce: ოსეთი; Oset'i) Kafkasya'da bulunan bir bölge.
 • Osetçe

  Osetçe (Osetçe: Ирон ӕвзаг, İron evzag), Kafkasya’da yaşayan Osetlerin konuştuğu dildir. Asıl olarak Rusya içindeki Kuzey Osetya-Al
 • OSET

  setler,Rusya Federasyonu (RF) ile Gürcistan`da yaşayan İran asıllı topluluk.Asetin de denir.RF`ye bağlı Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti ile Gü
 • Güney Osetya Selamet Birliği

  Güney Osetya Selamet Birliği (Güney Osetya Kurtuluş Birliği veya Barış için Güney Osetya Halkları diye de bilinir), (Osetçe: Хуссар
 • Kuzey Osetya-Alanya

  Kuzey Osetya-Alanya ya da resmî adıyla Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti, Kuzey Kafkasya'da Rusya Federasyonu üyesi bir cumhuriyettir. Yüzölçümü
 • Kosta Ketagurov

  Konstantin (Kosta) Khetagkaty (Osetçe: Хетæгкаты Къоста; 15 Ekim 1859 — 1 Nisan 1906) şair, eğitmen, ressam, heykeltıraş aynı z
Kuzey Osetya
Kuzey Osetya