Louis-Philippe

Louis-Philippe, ``Orlí©ans Dükü Louis-Philippe`` (6 Ekim 1773-26 Ağustos 1850), 1830-1848 arasında Fransa kralı.Yönetimini büyük burjuvazinin desteğine dayandırmış, sonuçta işçilerin ve orta sınıfların başlattığı ayaklanmayla devrilmiştir.

Louis-Philippe

Louis-Philippe, ``Orlí©ans Dükü Louis-Philippe`` (6 Ekim 1773-26 Ağustos 1850), 1830-1848 arasında Fransa kralı.Yönetimini büyük burjuvazinin desteğine dayandırmış, sonuçta işçilerin ve orta sınıfların başlattığı ayaklanmayla devrilmiştir.

Charles dükü Louis-Philippe Joseph de Bourbon-Orlí©ans`ın en büyük oğluydu.Önce Valois dükü, babasının 1785`te Orlí©ans dükü ünvanını almasından sonra da, Chartres dükü yapıldı.1789`da Fransız Devrimi başlayınca devrimci hükümeti destekleyen ilerici soyluları arasında yer aldı.1790`da Jakobenlere katıldı.Fransa`nın Nisan 1792`de Avusturya`yla savaşa girmesinin ardından, eylülde tümgeneral rütbesiyle Charles François Dumouriez komutasındaki Kuzey Ordusu`nda görev aldı.Ama Nisan 1793`te, Dumouriez`yle birlikte Avusturyalılara sığındı.Ardından İsviçre`ye geçerek takma adla Reichenau`daki bir okulda öğretmenlik yaptı.Babasının Kasım 1793`te Jakoben hükümetince idam edilmesi üzerine Orlí©ans dükü oldu.İki yıldan fazla ABD`de yaşadıktan sonra Avrupa`ya dönmeye karara verdi.1800 başlarında İngiltere`ye giderek Napolyon`a karşı bir muhalefet hareketi örgütlemeye çalıştıysa da, bunda başarılı olamadı.Ama Orlí©ans hanedanıyla, başında sürgündeki Fransa kralı XVIII. Louis`nin bulunduğu Bourbon ailesinin en eski kolu arasında bir uzlaşmaya varılmasını sağladı.

Uzun süre İngiltere`nin Twickenham kentinde yaşadıktan sonra 1809`da Sicilya`nın Palermo kentine giderek Napoli kraliyet ailesinin yanına yerleşti.25 Kasım`da da eski Napoli kralı IV. Ferdinando`nun kızı Marie-Amelie`yle evlendi.Kral XVIII. Louis`nin 1814`te yeniden tahta çıkmasının ardından Fransa`ya döndü ve yurtdışında bulunduğu sırada satışa çıkarılmamış olan Orlí©ans mülklerini geri aldı.Napolyon`un Mart 1815`te yeniden iktidarı ele geçirmesi üzerine İngiltere`ye kaçtı.XVIII. Louis`nin ikinci kez tahta çıktığı Temmuz 1815`ten sonra liberal muhalefetin önemli destekçilerinden biri oldu.

Kral X. Charles`ın baskıcı yönetimine karşı başlayan 1830 Temmuz Devrimi (27-30 Temmuz) Louis-Philippe`e uzun zamandır beklediği iktidar fırsatını verdi.Charles`ın tahttan çekilmesinden iki gün önce, 31 Temmuz`da meclis tarafından kral vekilliğine getirildi.9 Ağustos`ta da tahta çıktı.Temmuz Devrimi büyük burjuvazinin aristokrasi karşısında önemli bir zafer kazanmasını sağladı.Louis-Philippe sağ kanatta yer alan koyu monarşi yanlıları (``Lejitimistler``) ile sosyalistler ve aralarında Bonaparte`çıların da yer aldığı öteki cumhuriyetçiler arasında orta bir yol izleyerek gücünü pekiştirmeye çalıştı.Ama birbirini izleyen ayaklanma ve suikast girişimleri karşısında gitgide daha baskıcı önlemlere başvurdu.1830`ların sonuna galindiğinde muhaliflerini ya susturmuş yer altına çekilmek zorunda bırakmıştı.

İzlediği dış politikayla Fransa`nın Avrupa`daki konumunu güçlendiren Louis-Philippe İngiltere`yle işbirliği yaparak Hollanda`yı Belçika`nın bağımsızlığını tanımaya zorladı.Orta sınıfta oy hakkı tanımayarak bu kesimin desteğini yitirdiği bir ortamda, 1846`daki ekonomik bunalım halk arasında yaygın bir hoşnutsuzluğun doğmasına yol açtı.İşçilerin ve orta sınıfların başlattığı ayaklanma karşısında 24 Şubat 1848`de tahttan çekilmek zorunda kalan Louis-Philippe, İngiltere`ye giderek Surrey`e yerleşti ve orada öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar