MMS

MMS - Multimedia Messaging ServiceSMS son yıllarda GSM şirketlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri oldu. Dünya çapında her ay 25 milyarın üzerinde SMS gönderiliyor. Özellikle gençler bu tür komünikasyonu sık sık kullanmaktadır. Üstelik GSM şirketleri bu servis için çok pahalı reklamlar yapmadan ve fiyat kırmadan bu başarıya ulaştılar.

MMS - Multimedia Messaging Service

SMS son yıllarda GSM şirketlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri oldu. Dünya çapında her ay 25 milyarın üzerinde SMS gönderiliyor. Özellikle gençler bu tür komünikasyonu sık sık kullanmaktadır. Üstelik GSM şirketleri bu servis için çok pahalı reklamlar yapmadan ve fiyat kırmadan bu başarıya ulaştılar.

Ama mobil mesajlaşmanın 160 karakterle sınırlı kalmaması için GSM şirketleri ve ceptelefonu üreticileri yeni bir mesajlaşma standartı geliştirdi; MMS (Multimedia Messaging Services - Çokluortam Mesaj Servisi). Bu standartla yeni bir komünikasyon kültürü yaratıldı. Artık mesajlar renklendi, hareketlendi ve seslendi.

MMS hem 2,5G/GPRS şebekelerinde hemde üçüncü nesil UMTS şebekelerinde çalışabiliyor.

Video ve Ses

Multimedya Mesaj Servisi SMS'le (Kısa Mesaj Servisi) aynı altyapıya sahip. MMS klasik bir "Push" hizmeti; yani mesajlar alıcının telefonuna kadar gönderiliyor ve hemen izlenebiliyor. Enfazla 160Byte büyüklüğünde olabilen SMS'e karşı MMS'le 100kByte büyüklüğüne kadar mesaj gönderilebiliyor.

Üstelik MMS'le yazı metinleri yanısıra kısa melodiler, resimler ve kısa videolarda göndermek mümkün.

Tabiki bunların kombinasyonunu göndermekte mümkün. Bir metinin yanına bir ses dosyasıda kolaylıkla eklenebilir. Böylece MMS daha gelişmiş ve aktif içerikler sunmaktadır.

Infotainment

Ticari olarakta MMS gelişmiş imkanlar sunmaktadır. GSM şirketleri ve hizmet şirketleri SMS'de olduğu gibi ücret karşılığında melodiler, resimler veya daha gelişmiş içerikler sunabilirler. Yakında MMS'le Video yayınıda mümkün olacaktır. Küçük haritalı hava raporları, kur tabelalı borsa ve döviz bilgileri, resimli haberler, haritalı yol tarifi geniş içerik imkanlarından bazılarıdır. Bunun yanısıra MMS büyük pazarlama imkanlarıda sunmaktadır.

Mesaj Servislerin Evrimi

Alttaki tabelada mesaj servislerinin kısaca gelişimini görebilirsiniz.

HizmetFaliyete girdiği YılBüyüklüğüİçeriği
VMS1992analogSes
SMS1995160 ByteYazı
EMS2000160 ByteYazı, piksel resimleri (bazıları animasyonlu)
MMS2002100 kByteYazı, ses, resim, fotoğraf, video, animasyon

MMS Telefonları

MMS hizmetlerini kullanmak için bu hizmeti destekleyen telefonlara ihtiyaç var. Gelişmiş ses ve görüntü dosyalarını kayıt etmek için telefonlarda gelişmiş hafıza gerekmektedir. Ekranlar renkli olmalı ve değişik formatlarda resimleri desteklemelidir.

Her telefonun karakteristiği değişik olduğu için, MMS mesajları ulaştırılmadan önce alıcı telefonun standardına formatlanıyor. Kullanılan dosya formatları şunlardır: standart karakterli metinler, AMR 16 kodlu ses dosyaları ve JPEG/GIF/WBMP resim formatları. Yeni nesil MMS telefonları bunların yanında gelişmiş metin karakterleri, MP3 müzik, Midi ve WAV dosyaları, JPEG2000 resimleri ve MPEG4 ve Quicktime videoları desteklemekteler.

SMIL Programlama Dili

Multimedya Mesaj hizmetlerini geliştirmek için Ericsson, Nokia, Siemens, Motorola, Logica, CMS ve Comverse ortak bir girişim başlattılar.

MMS hizmetleri için ortak bir proglamlama dilide geliştirildi: SMIL - Synchronized Multimedia

Integration Language (Senkronize Çokluortam Tümleme Dili).

XML bazlı bu kodlama dili multimedya prezentasyonlarının zaman işlevini ve ekrandaki görünümünü düzenliyor ve hyperlinkleri bile destekliyor.

MMS Merkezi

Mesajların şebekede işlemini, yönetimini, gönderilmesini ve faturalandırılmasını MMS-Center (şebekenin MMS merkezi) sağlıyor. SMS-Center'a benziyen MMS-Center, MMS'lerin daha büyük dosyalardan oluştuğu için, daha kapsamlı ve gelişmiş görevler üstleniyor. Mesajları alıp, kayıt edip MMS telefonlarına gönderen MMS-Center aynı mesajları optimize edip MMS'i olmayan telefonlarada gönderebiliyor.

MMS-Center (WAP veya internet üzerinden abone olmuş kullanıcıyla irtibat halinde ve aynı anda ayarların ve iletişimin WAP diyaloğunda yapıldığı için) şebekenin WAP sunucusuyla bağlantıda. Buna bağlı bir MMS-Content-Server (MMS içerik sunucusu) MMS'leri yönetiyor veya aktüel içerikleri kendisi oluşturabiliyor; misal Havaraporu, Yol durumu, Spor haberleri,vs.

MMS Message Store (MMS mesaj hafızası) mesajları iletmeden önce kayıt ediyor. Kullanıcı profillerini barındıran veri tabanı parametrelerle mesajları ayırt edebiliyor. Böylece istenmiyen mesajlar - Reklam, Spam veya belirtilmiş kişilerden gelen mesajlar - ulaştırılmazlar.

Kaynak

www.cepbul.com

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

MMS ilgili konular

 • MMS

  MMS - Multimedia Messaging ServiceSMS son yıllarda GSM şirketlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri oldu. Dünya çapında her ay 25 milyarı
 • Avea

  TT&TIM İletişim Hizmetleri A.Ş. Türk Telekom'un GSM Operatörü Aycell'in, %51 İş Bankası Grubu ve %49 TİM ortaklığı ile kurulmuş olan İ
 • GSM şirketleri

  GSM şirketleri listesi
 • Telsim

  Telsim, mobil iletişim sektörünün önde gelen GSM 900 operatörüdür. 1998 yılında alınan ve 2023'e kadar geçerli GSM lisansı ile Mayıs 199
 • MVS

  MVS, İngilizce`` Mobile Video Streaming`` yani ``Mobil Video Akışı`` anlamına gelir. Cep telefonu ile canlı veya daha önceden kaydedilmiş gör
 • Push to talk

  2G`nin ileri sürümleriyle birlikte ortaya çıkmış olan PushToTalk teknolojisi, kullanıcılara telsiz benzeri iletişim imkanı sunar.
 • Fenercell

  Fenercell, Fenerbahçe Spor Kulübü yönetim kurulunun, kulübe yeni bir gelir kaynağı oluşturma düşüncesiyle hayata geçirdiği bir sanal GSM
 • MMS (anlam ayrımı)

  MMS şu anlamlara gelebilir:
 • Nokia 5510

  Nokia 5510,Nokia Corporation'ın 2001'de duyurduğu cep telefonudur.Oval görünümü ve klavye tuşları ile diğer cep telefonlarından ayrılır.
MMS
MMS