Mount Augustus

Kısaca: Mount Augustus, Dünya yüzeyindeki en büyük monolit. Avustralya'nın batı kısmında Perth'in 850 km kuzeyinde, Carnarvon şehrinin 320 km doğusunda bulunur. ...devamı ☟

Mount Augustus
Mount Augustus

Mount Augustus, Dünya yüzeyindeki en büyük monolit. Avustralya`nın batı kısmında Perth`in 850 km kuzeyinde, Carnarvon şehrinin 320 km doğusunda bulunur. Burada doğan ``Wadjariler`` onu Burringurrah olarak adlandırırlar. Dağın birçok yerinde, onlar tarafından yapılmış resim işlemeleri ve gravürler mevcuttur. Çevredeki bitki örtüsü, yüksek çalılıklar ve akasya cinsi bitkilerdir.

Coğrafya

Mount Augustus, 8 km uzunluğunda olup 48 km² bir alanı kaplar. Dağ, çevreden 717 m yükselir ve zirvesi deniz seviyesinden 1.105 metre yüksektedir. Hacimsel olarak Uluru`dan (eskiden a€žAyers Rock“) 2.5 kat büyüktür. Kayaç rengi, lila, pembe, kırmızı ve turuncu renkleri arasında değişiklik gösterir.

Diğer

Dağa ilk tırmanan Avrupalı 3 Haziran 1858 tarihinde Francis Gregory olup, tırmandıktan birkaç hafta sonra dağa, kardeşi Sir Augustus Charles Gregory`nin adını vermiştir.

Dış bağlantı

Kaynakça

  • } (Kısmi)


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.