--}}

New Jersey

Platosu ve Atlantik Sahili Ovası. Eyaletin kuzeybatı köşesinde yer alan Appalachian Vadisi Bölümü New York'tan Alabama'ya kadar...

'Mid Atlantic' Bölgesi'nde bulunan New Jersey, 4 ana bölgeye ayrılabilir; Appalachian Vadisi, New England Dağları, Piedmont Platosu ve Atlantik Sahili Ovası. Eyaletin kuzeybatı köşesinde yer alan Appalachian Vadisi Bölümü New York'tan Alabama'ya kadar uzanır. New England Dağları Bölümü ise alçak dağlardan oluşur. Eyalet ekonomisi kimya sanayi, gıda işleme, elektrikli aletler, basın yayın, turizm, tarım, fidancılık ve deniz ürünlerine dayalıdır. Ayrıca yazılım ve yazılıma dayalı şirket sayısı her geçen gün artmaktadır. New Jersey, Amerika'da nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu eyalettir, zira eyalet ortalaması ülke ortalamasının 13 katıdır. %90 ile şehir nüfusunun en fazla olduğu eyalettir. Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen, komedyen Jerry Lewis, California'da altını ilk bulan madenci James W. Marshall, aktörler Jack Nicholson, Frank Sinatra, Kevin Spacey ve sinema oyuncusu Meryl Streep New Jersey'lidir.

Eyalet Bayrağı New Jersey bayrağı ten rengindedir ve ortada eyaletin mühürü yer alır. Kalkanın içinde üç tane saban, üstünde de bir atın kafası vardır. İki kadın özgürlük ve
tarımın tanrıçalarını simgelemektedir. Alt kısımdaki kurdela 1776'daki bağımsızlığın yılını içerir ve üzerinde "Liberty ve Prosperity" yazar. Bayrak 1896 yılında kabul edilmiştir.

New Jersey adı nereden geliyor? Adını İngiltere'nin Jersey adasından almıştır.

Spor Takımları: East Rutherford - Metrostars (MLS), Nets (NBA), Giants (NFL), Jets (NFL)

Şehirleri: Sussex, Warren, Morris, Passaik, Bergen, Essex, Hudson, Somerset, Union, Hunterdon, Mercer, Middlesex, Monmouth, Ocaen, Burlington, Camden, Atalantic, Gloucester, Cape May, Salem ve Cumberland.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

New Jersey
New Jersey