Nova Scotia

Yeni İskoçya. Kanada'nın güneydoğu kıyısında kurulmuş olan Nova Scotia (Fransızca: Nouvelle-Écosse), Doğu Kanada ve Maritimes bölgesindeki eyâletler içinde en büyük nüfusa sahip olanıdır.

Nova Scotia

Kanada`nin güneydoğu kıyısında kurulmuş olan Nova Scotia (Fransızca: ``Nouvelle-í‰cosse``), Maritimes bölgesindeki eyaletler içinde en büyük nüfusa sahip olanıdır. Başkent Halifax, Maritimes bölgesinin de kültürel ve ekonomik merkezi olma niteliğine sahiptir. 55,284 km² olan yüzölçümüyle Nova Scotia, Kanada`nin en küçük ikinci eyaletidir. 937,889 Nova Scotia`lının (ya da daha az resmi bir şekilde, Bluenoser`lar) yaşadığı eyalet, aynı zamanda en düşün nüfusa sahip üçüncü Kanada eyaletidir. Latince olan ismi, Yeni İskoçya anlamına gelmektedir.

Nova Scotia ekonomisi, günümüzde de büyük oranda doğal kaynaklar üzerine kurulu olsa da, son dönemde ekonomide çeşitlilik göze çarpmaktadır. Geleneksel endüstriler olan balıkçılık, mağdencilik, ormancılık ve tarım önemlerini korumakla birlikte, günümüzde bunlara turizm, teknoloji, film prodüksiyonu, müzik ve diğer kültürel endüstriler katılmıştır.

Avrupalıların bölgeye varmasından önce, burda yaşayan Mi`kmaqlar, bölgeyi ``Gespogwitg`` olarak isimlendiriyorlardı. 1604`te, Fransız kolonistleri Florida`nın kuzeyindeki ilk kalıcı yerleşim bölgesini Port Royal`de kurmuşlardır; ve bu yerleşim Acadia olarak bilinmektedir. 1713 ve 1760 yılları arasında bölgenin kontrolü Britanya İmpraratorluğu`nun eline geçmiştir ve 1749`da başkent Halifax`ı kurulmuştur. Nova Scotia, 1867 oluşturulan Kanada Konfederasyonunun kurucu eyaletlerinden biridir.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

Nova Scotia

n. Nova Scotia, province located on a peninsula in southeastern Canada

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Nueva Escocia (provincia en la mitad de la isla en el sureste de Canadá)

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Nova Scotia (demi-île au sud-est du Canada)

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin Almanca karşılığı.
Nova Scotia (Provinz in Kanada, Hauptstadt Halifax)

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Nuova Scozia

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin Portekizce karşılığı.
província do sudeste do Canadá

Nova Scotia

İngilizce Nova Scotia kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
Nova Scotia (provincie op schiereiland in zuidoosten van Canada)

İlgili konuları ara

Yanıtlar