Optik Disk

Kısaca: Bilgisayarcılık, seslerin çoğaltılması ve video sektöründe optik disk (İngilizce: Optical disc) düz, çembersel, genellikle polikarbonat bir disktir ve bunun üstündeki veriler depolanmış olarak çıkıntılar halinde içerisindeki düz bir yüzeyde bulunmaktadır. Bu verilere genellikle, disk üzerindeki özel bir maddenin (çoğunlukla aliminyum) bir lazer diyot vasıtasıyla ışıma yaptırılmasıyla erişilir. ...devamı ☟

optik disk
Optik DiskBilgisayarcılık, seslerin çoğaltılması ve video sektöründe optik disk düz, çembersel, genellikle polikarbonat bir disktir ve bunun üstündeki veriler depolanmış olarak çıkntılar halinde içerisindeki düz bir yüzeyde bulunmaktadır. Bu verilere genellikle, disk üzerindeki özel bir maddenin (çoğunlukla aliminyum) bir lazer diyot vasıtasıyla ışıma yaptırılmasıyla erişilir. Çıkıntılar yansıyan lazer ışığının biçimini bozar.

``David Paul Gregg`` video kaydı için bir analog optik disk geliştirdi ve 1961, 1969 tarihlerinde patentini aldı. ABD`deki özel kărı #4,893,297 , ilk olarak dolduruluşu 1968 ve yayılışı 1990 olmakla birlikte birlikte 2007 yılına kadar Pioneer`ın ana kazanç kaynağı olacaktı.Sabit Diskler, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır Bu CD,DVD ve Blu-ray Disc gibi sistemleride kapsamaktadır.Gregg`in şirketi Gauss Electorphysics, MCA(Amerika Müzik İşbirliği) ile 1960`larda Gregg`in patentleriyle birlikte uzun süre kazandı.

Paralel olarak ve olasılıka, AB.`deki kuruluşlardan ilham alarak, küçük bir grup fizikçi 1969`da Hollanda, Eindhovendaki Philips Araştırma biriminde ilk optik video disk tecrübelerine başladılar. 1975`te Philips ve MCA güçlerini birleştirmeye karar verdi.Çok sonraları 1978`de, uzun süredir beklenen lazerdisk Atlanta`da tanıtıldı. MCA diskleri ve Philips de oynatıcıları verdi. Bu tamamen teknik ve ticari bir başarısızlığa dönüştü, ve bir süre sonra Philips/MCA birleşmesi sona erdi. Japonya`daki ve ABD`deki Pioneer DVD lerin gelişine kadar videodiskte başarılı oldu.

Philips ve Sony 1979`da dijital işitsel disk geliştirmek için bir konsorsiyuma girdi ,bunun sonucunda da çok başarılı bir şekilde kompakt disk`i 1983`te tanıttı.

Optik depolama standartlarının geliştirilmesi, OSTA(optik depolama teknoloji kurumu) tarafından devralındı.

Bir optik disk üzerindeki bilginin depolanması, ardarda devamlı bir sarmal yol üzerinde en içten en dışa doğru yapılır.

ODD`nin açılımı a€˜Optik Disk Sürücüler`dir.

Birinci nesil optik diskler

Optik diskler ilk olarak müzik ve yazılım depolamak için kullanıldı. Lazerdisk biçimi analog videoyu sakladı, fakat VHS`ye karşı zorlu bir savaşta mücadele etti.
 • Kompakt Disk (CD)
 • Lazerdisk
 • Manyetik-optik disk

İkinci nesil optik diskler

İlk nesil optik diskler TV-kalitesinde dijital video gibi büyük boyutlarda veriyi saklamak için yapıldı.
 • Minidisk
 • DVD
 • Dijital Çokkatmanlı Disk
 • Acele Dijital Video (DIVX)
 • VeriOynatma
 • Fluorescent Çokkatmanlı Disk
 • GD-ROM
 • Faz-Değişimli Çift
 • Evrensel araç diski

Üçüncü nesil optik diskler

Asıl üçüncü nesil optik diskler şuan geliştirme aşamasında. Onlar ,yüksek-keskinlikte (HD) video ve olağanüstü büyük video oyunları için en uygunu olacaklar.
 • Mavi-Lazer (Blu-ray) Disk
 • Geliştirilmiş Çokyönlü Disk
 • İlerletilmiş Çokyönlü Disk
 • Holografik Çokyönlü Disk
 • HD DVD
 • Ultra Yoğunluklı Optik
 • Veri İçin Profesyönel Disk
 • Çokyönlü Çokkatmanlı Disk

Optik Disk Kayıt Teknolojileri

CD ve DVD kaydediciler ,CD-ROMlar ve DVD`ler gibi optik disklere hükmetmek için çeşitli teknolojilere geçen bir geçmiş sahibi olmuşlardır.Bunlar genellikle patentli ve geriye dönük uyumlu değildir.

Kayıt modları

Optik diskler, ``Disk Öncelikli`` ya da ``Hat Öncelikli`` modlarında kaydedilebilirler.

Aşırıkaydetme

(``Overburn``)

Aşırıkaydetme veri kaydetmenin normal büyüklük sınırının geçilme işlemidir. Birçok disk üreticisi kaydedilebilir bir diskin dış kenarında küçük bir yiv fazlalığı payı bırakır. Bu ön-fazlalık, 90 saniyelik dijital sessizlik dolgusu sağlayarak , audio CD oynatıcı okuma kafasının aşırı arama yapmasına tolerans sağlaması için tasarlandı.

Ön-fazlalığa kayıt yapmak bazı CD kaydedici ve yazılım yetkilendirme kombinasyonlarıyla mümkün olabilir. Diskin tutabileceği gerçek veri miktarı eninde sonunda kaydedilebilir iletişim verisine ve birazda çeşitli disk markalarına bağlı .Ön-fazlalık, hesaplamalar ile birlikte %10 toplam disk kapasitesidir.

Hemen hemen tüm CD-ROM sürücüleri ön-fazlalıktan okuma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle yazılım yayıncıları yazılımlarını, paketleme maliyetini düşürmek için büyük boyutlu kompakt diskler halinde sipariş göndermeye benzer şekilde sipariş gönderme gereği duyarlar. Çok büyük diskler birde kopyalama koruma formundada kullanılırlar çünkü çok büyük disklerin kopyasını kaydetmek daha zordur.

CD kaydetme yazılımı içerisindeki aşırıkaydetme seçenekleri birde standart olmayan 90 ve 99 dakikalık boşluklara yazmak için kullanılır ki bunlar şuan içerisinde veri yapıları şeklinde mevcut olan ATIP böyle boyutların belirlenmesine müsade etmez.

İlerleyememe Tampon Koruması

(``Buffer underrun protection``)

İlerleyememe tampon koruması, kayıt sırasında eğer kaydedici kaydetme tamponundaki verileri tüketirse oluşur. İlk lazer kalkar, kendini durduramaz ve kusursuz bir şekilde devam eder ;bu nedenle ilerleyememe tarafından zorunlu kılınan durdurmak, disk üzerindeki verinin geçersiz olmasını sağlayabilir, ve bu yüzden kararsızdır. Tampon genellikle göreceli olarak daha yavaş bir kaynaktan doldurulur, sabit disk veya başka bir CD/DVD olabilir, aynı zamana rastlayan diğer görevlerden gelen ağır bir anaişlemci veya bellek yüklemesi, kapasitesi küçük olan tamponun tükenmesine yol açabilir. Buyüzen ilerleyememe tampon koruması yanlızca çeşitli CD/DVD kaydedici satıcıları tarafından uygulanır. Bu teknikle birlikte belirli bir zaman için lazer gerçekten yazmayı durdurabilir ve tampon yeniden dolduğunda devam edebilir. Başarılı kayıtlar arasındaki boşluk aşırı kısadır.

İlerleyememe tampon koruması tekniklerinden beri bu teknikler tescilli ve satıcıya özeldir, teknik detayları değişkendir. Bununla birlikte birçok satıcı iki temel yaklaşımdan biri ya da diğerini kullanır. Bazı CD yazıcılar ilerleyememe tampon olayı meydana geldikten sonra yazmaya devam etme kabiliyetine sahiptir. Fakat donanımın böyle bir kabiliyeti olmasa bile neredeyse şimdiki marketlerdeki bütün CD yazıcılar, yavaş hızlarda kayıt yapma kabiliyetine sahiptir. Birçok CD-kaydetme yazılımı araçları ,gidememe tampon olayını, monitöründe tamponun durumunu izleyerek önler ve tamponda verinin tükenmemesi için kaydediciyi gerektiği kadar yavaşlatır. Donanımın gidememe olayından sonra yazmaya kabiliyeti olsa bile, en güvenlisi önlemin başarısız olma durumunda. geriadım olarak bunu hesaba katmaktır.

İyi ki bugünün kullanıcıları için çoğu CD-kaydedici donanımı ve yazılımı gidememe tampon problemleri konusunda öncekilerden çok daha başarılı.Bir de sabit sürücü ve ana işlemci hızları son 10 yılda optik sürücülerden çok daha büyük bir oranda arttı, böylece bugünkü birçok sistem optik sürücülerle uyum konusunda daha iyi. 1990`ların başlarında bir CD ye kayıt herzaman biraz riskli bir çalışmaydı - birisinin ağ bağlantısı kopar, arka zeminde çalışan bir program engellenir, vs., CD`ye kaydetmeye başlamadan önce ve kayıt işlemi sırasında bir şey yapmamaya çok dikkat etmek lazım. Hatta bütün önlemlerle birlikte kullanışsız bir “ortam” (coaster) yapmak sıkıntı veren ortaklıklardandır. Bugün CD`ye kaydetmek çok daha güvenilirdir.

Bu probleme karşı başka bir koruma yolu ise ,yeniden kaydedilebilir araçlar (CD-RW, DVD-RW, DVD-RAM) kullandığımızda UDF dosya sistemini kullanırız ki bu veriyi tek ve güncellenmiş adres tablosuna başvurarark daha küçük “paketler” halinde organize eder ,buyüzden daha küçük yarıklar halinde kayıt yapılır.

Paket yazımı

Paket yazımı, optik diskleri disketlerle benzer bir usülde kullanmamızı sağlayan bir teknolojidir. Paket yazımı tek-yazımlık ve yeniden-yazılabilir araçlarla da kullanılabilir. DirectCD ve InCD`yi de içeren birkaç rekabet edici ve uyumsuz paket yazımı disk biçimi geliştirilmişti. Önerilen standartlar Universal Disk Format (Evrensel Disk Biçimi) ve onun önerilen uzantısı Mount Rider (Hayvan Binicisi)dir.

Belli Başlı Patentli Teknolojiler

;BurnProof: "``YazımGeçirmez``", ilerleyememe tampon koruması için Plextor tarafından geliştirilen patentli bir teknolojidir. ;SafeBurn: "``GüvenliYazma``", ilerleyememe tampon koruması için Yamaha Corporation (Yamaha Anonim Şirketi) tarafından geliştirilen patentli bir teknolojidir. ;Power Burn: "Güçlü Yazım", ilerleyememe tampon koruması için Sony tarafından geliştirilen patentli bir teknolojidir.
Özellikleri :
 • İlerleyememe tampon koruması: Tampon ilerleyememesi olduğunda ,sürücü yazmayı geçici olarak durdurur. Sürücü bitiş noktasını ve tamanlamayı aklında tutar ve tampon belleğe yeterli veri geldiği zaman derhal yazmaya devam eder.
 • Şok ve titreşimden doğan hatalara karşı koruma: Power Burn`ün Şoka dayanıklılık teknolojisi ,alet hareket ettirildiği zaman yazmayı duraklatır ve sürücü kararlı hale gelince yazmaya devam eder. Bu hareketli ortamlarda çalışılmasına imkan tanır.
 • Yazım koşullarını en iyi şekilde kullanmak : Sürücü her bireysel aracı belirler ve yazma hızı, lazer gücü ve yazma stratejisi gibi bütün anahtar yazma koşullarını en iyi şekilde kullanır.
;JustSpeed: "``SadeceHız``", yazma hızını yerleştirilen ortama(media) otomatik olarak uyarlar.

Uzun Ömürlülük

Dükkandan-alınmış a€˜yeniden kaydedilebilir`/`yeniden yazılabilir` optik ortam, üzerindeki/içindeki rengi değiştirmek için optik sürücüler içinde lazer kullanır, oysa fabrika-üretimli optik ortam daha kalıcı kalıp/görüntü kullanır. Bu yüzden veri saklama sadece geçici dükkandan-alınmış optik ortam olarak fabrika-üretimli optik ortam ile karşılaştırılır. Birisi mutlaka aile fotoğraflarını ve videolarını (veya diğer bilinmeyen önemli verileri) tek optik ortamda saklamaya dikkat ederken optik ortam beklediği kadar uzun olmayabilir.

İyi alternatifler ilave olarak, bir kişinin kullandığı ortamı diğer ortam teknolojileri ile yedeklemek ve/veya istikarsız-olmayan bellek teknolojilerine yatırmaktır.

bilgisayar-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

optik disk Resimleri

Optik disk
3 yıl önce

çoğaltılması ve video sektöründe optik disk (İngilizce: Optical disc) düz, çembersel, genellikle polikarbonat bir disktir ve bunun üstündeki veriler depolanmış...

Optik disk, ABD, Bilgisayar, Blu-ray, CD, CD-ROM, CD-RW, DVD, Hollanda, Japonya, Optik sürücü
Blu-ray Disc
6 yıl önce

ZOMBİE }} Blu-ray veya Blu-ray Disc (BD) sayısal bir optik diskte veri depolama biçimidir. DVD biçiminin yerini almak üzere tasarlanmıştır. Yüksek çözünürlüklü...

Blu-ray, ABD, Adobe Systems, Apple, Apple Computer, BenQ, DVD, Daewoo, Dell, Fujifilm, GB
Evrensel Disk Biçimi
6 yıl önce

Universal Disk Format (Evrensel Disk Biçimi), optik medya için kullanılan bir dosya sistemi biçimi tanımlamasıdır. Bir ISO/IEC 13346 standardı (ECMA-167...

Evrensel Disk Biçimi, ISO, Yazılım, UDF, Taslak madde
Universal Media Disc
6 yıl önce

geliştirilen optik disk. 1.8 gigabyte'a kadar veri depolayabilmektedir. Taşınabilir video oyun konsolları için üretilen ilk optik disktir. UMD'lerin esas...

PowerISO
6 yıl önce

oluşturma, açma, şifreleme, sıkıştırma gibi işlere yönelik bir sanal optik disk sürücüsüdür. Ayrıca kendi dosya biçimi olan DAA türünde kalıp dosyaları...

Compact disc
3 yıl önce

Compact Disc ya da Yoğun Disk (İngilizce: Compact Disc, CD), Philips ve Sony ortaklığı ile geliştirilmiş sayısal optik veri saklama ortamıdır. 1982'de...

DDCD
6 yıl önce

DDCD (Double Density CD) Sony tarafından geliştirilen bir optik disk teknolojisidir. Standart CD'nin (650mb) iki katı kapasiteye sahiptir. DDCD-R ve DDCD-RW...

DDCD, Sony
DVD-RW DL
6 yıl önce

yazılabilen bir optik disktir. DVD-RW DL disklerde iki adet tekrar yazılabilen boya katmanı vardır. Bu disk Çift Katmanlı Tekrar kaydedebilir Disk Fiziksel Şartnamesi...