Parthenon

Parthenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας), Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür.

Parthenon

Parthenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας), Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Parthenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür.

Parthenon isminin Athena Parthenos`ün kült heykelinden geldiği sanılmaktadır. Bu heykel Phidias tarafından fil dişi ve altın kullanılarak yapılmıştır, Athena`nın sıfatı parthenos (παρθένος, bakire) tanrıçanın bakireliğini simgelemektedir.

Parthenon, Perslilerin M.Ö. 480`de eski Athena tapınağını yok etmesinden sonra yapılmıştır. Birçok Yunan tapınağı gibi Parthenon da hazine olarak kullanılmıştır.

M.S. 6. yüzyılda Parthenon Bakire Meryem`e adanan bir kiliseye çevrildi. Osmanlı Devleti`nin fethinden sonra 1456 yılında ise bir camiye çevrildi. 1687`de Türkler burayı cephanelik olarak kullanmaya başladı, Venedik savaş topu tarafından vuruldu. Bu olay/patlama tapınağa ciddi biçimde zarar verdi. 19. yüz yılda uçmuş heykel parçaları Lord Elgin tarafından İngiltere`ye taşındı, şu anda Britanya Müzesi`nde sergilenmektedir. Bu eserlerin Yunanistan`a gönderilp gönderilmeyeceği halen tartışılmaktadır.

left|thumb|150px|Yakından görünüm

Kaynakça

  • }


Dış bağlantılar

} Not: Bütün dış bağlantılar İngilizce`dir.

Parthenon

1. anlamı i. Partenon.

Parthenon

Parthenon İngilizce anlamı ve tanımı

Parthenon anlamları

  1. (noun) A celebrated marble temple of Athene, on the Acropolis at Athens. It was of the pure Doric order, and has had an important influence on art.

Parthenon tanım:

Kelime: Par·the·non
Söyleniş: 'pär-th&-"nän
İşlev: noun
Kökeni: Latin, from Greek ParthenOn
: a Doric temple of Athena built on the acropolis at Athens in the 5th century B.C.

İlgili konuları ara

Yanıtlar