Parthenon

Parthenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας), Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür.

PARTHENON (türkçe) anlamı
1. i. Partenon.
1.

Parthenon İngilizce anlamı ve tanımı

Parthenon anlamları
    (noun) A celebrated marble temple of Athene
2. on the Acropolis at Athens. It was of the pure Doric order
3. and has had an important influence on art.
Parthenon tanım:
Kelime: Par·the·non
4. Söyleniş: 'pä
5. r-th&
6. -nä
7. n
8. İşlev: noun
9. Kökeni: Latin
10. from Greek ParthenOn
11. : a Doric temple of Athena built on the acropolis at Athens in the 5th century B.C.
12.

Parthenon hakkında detaylı bilgi

Parthenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας), Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Parthenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür.

Parthenon isminin Athena Parthenos`ün kült heykelinden geldiği sanılmaktadır. Bu heykel Phidias tarafından fil dişi ve altın kullanılarak yapılmıştır, Athena`nın sıfatı parthenos (παρθένος, bakire) tanrıçanın bakireliğini simgelemektedir.

Parthenon, Perslilerin M.Ö. 480`de eski Athena tapınağını yok etmesinden sonra yapılmıştır. Birçok Yunan tapınağı gibi Parthenon da hazine olarak kullanılmıştır.

M.S. 6. yüzyılda Parthenon Bakire Meryem`e adanan bir kiliseye çevrildi. Osmanlı Devleti`nin fethinden sonra 1456 yılında ise bir camiye çevrildi. 1687`de Türkler burayı cephanelik olarak kullanmaya başladı, Venedik savaş topu tarafından vuruldu. Bu olay/patlama tapınağa ciddi biçimde zarar verdi. 19. yüz yılda uçmuş heykel parçaları Lord Elgin tarafından İngiltere`ye taşındı, şu anda Britanya Müzesi`nde sergilenmektedir. Bu eserlerin Yunanistan`a gönderilp gönderilmeyeceği halen tartışılmaktadır.

left|thumb|150px|Yakından görünüm

Kaynakça

  • }


Dış bağlantılar

} Not: Bütün dış bağlantılar İngilizce`dir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Parthenon maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Parthenon nerede?

Parthenon haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Parthenon Tapınağı

Partenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας, Partenonas), Athena'nın tapınağıdır, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol'ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan'dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir.

Acropolis

Akropolis, (Yunanca. ἄκρος „yukarıda bulunan“, πόλις „Şehir“, Çoğul: Akropoleis) Eski Yunan kentlerinde, kentlerin yanıbaşındaki yüksekliklere verilen addır.

Akropol

Yunanca şehir tepesi manâsına gelen ve eski Yunan şehirlerinin iç kalelerine verilen ad. Aynı zamanda kale ...

Akropolis

Akropolis Eski Yunan şehirlerinin en yüksek noktasında yer alan, idari, askeri ve dini yapıların bulunduğu savunmaya yönelik merkezi kısım.

Poseidon

Yunan mitolojisi`nde Poseidon (Ποσειδῶν) denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia'nın oğlu. Zeus ile Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptune olarak bilinir. Onun en önemli silahı üç dişli bir mızraktır ve bu mızrağı yere ...

Eski Yunanistan

Eski Yunanistan veya Antik Yunanistan, bugünkü Yunanistan topraklarında ve çevresinde yaklaşık 1000 yıl süren ve hristiyanlığın güç kazanmaya başlaması ile ışıltısını kaybetmeye başlayan tarihi bir dönemdir.

Caligula

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus (d. 31 Ağustos 12 – ö.

John Langdon Down

John Langdon Haydon Down (18 Kasım, 1828-7 Ekim, 1896) tanımladığı Down sendromu hastalığıyla ve zeka özürlü çocuklarla yaptığı çalışmalarla tanımış İngiliz doktor. Down sendromu adını John Langdon Haydon Down`dan almıştır. Soyadı Down, İrlandalı olan babası ve ...

Valeria Messalina

Valeria Messalina, Messallina olarak da bilinir, (d. 17/20 civarı – ö.

Partenon

Partenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας, Partenonas), Athena'nın tapınağıdır, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol'ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan'dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir.