Pax Europeana

Kısaca: Pax Europeana, Latince "Avrupa Barışı", II. Dünya Savaşı`nın ardından Kuzey ve Doğu Avrupa arasında (Yunanistan ve Türkiye`de dahil) yaşanan uzun soluklu görece barış dönemidir. Soğuk Savaş`ın ardından bu barışın , Merkez ve Doğu Avrupa`nın büyük bir kısmı için (ama hepsi değil), Macaristan (1956), Çekoslavakya (1968), ve eski Yugoslavya toprakları (1990`lar) istisna olarak, uzunluğu dikkat çekicidir. ...devamı ☟

Pax Europeana, Latince "Avrupa Barışı", II. Dünya Savaşı`nın ardından Kuzey ve Doğu Avrupa arasında (Yunanistan ve Türkiye`de dahil) yaşanan uzun soluklu görece barış dönemidir. Soğuk Savaş`ın ardından bu barışın , Merkez ve Doğu Avrupa`nın büyük bir kısmı için (ama hepsi değil), Macaristan (1956), Çekoslavakya (1968), ve eski Yugoslavya toprakları (1990`lar) istisna olarak, uzunluğu dikkat çekicidir.

II. Dünya Savaşı`nın ardından Kuzey ve Doğu Avrupa da artan Avrupa ve Transatlantik işbirliği ve entegrasyonun bir çokları tarafından kabul edilmiş temel nedeni olarak bu barış dönemi gösterilmektedir. Örnek olarak; Avrupa Birliği ve öncelleri NATO, OSCE ve Avrupa Konseyi. Soğuk Savaş`ın ardından bir çok Orta ve Doğu Avrupa ülkesi bu entegrasyon işlemine üye oldu ya da üye olmayı denedi.

Avrupa da geçerli barış, Avrupa`nın kanlı savaşlarla biçimlendirilmiş eski tarihiyle tezat içindedir.

Bkz.Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.