Pax Sinica

Kısaca: ``Pax Sinica`` (İ.Ö. 206 - İ.S. 1644) (Latince "``Çin Barışı``") terimi, Doğu Asya ve/ya da Çin egemenliğinliğindeki topraklardaki barış için kullanır. ...devamı ☟

Pax Sinica`` (İ.Ö. 206 - İ.S. 1644) (Latince "``Çin Barışı``") terimi, Doğu Asya ve/ya da Çin egemenliğinliğindeki topraklardaki barış için kullanır.

Tarihi bağlamda, terim genellikle Han Hanedanı, Tang Hanedanı, Yuan Hanedanı, Ming Hanedanı ve erken dönem Qing hanedanı yönetimindeki dönem için kullanılır. Bu dönemler, Çin Uygarlığının Doğu Asya`daki politik, ekonomik, askeri ve kültürel gücünün egemenliğinde biçimlendirilmiştir.

1990`lardan beri Uluslararası İlişkiler teorisinde, Çin Halk Cumhuriyeti`nin artan gücüne dayanarak, bazıları 21. yüzyıl`da bir Pax Sinica oluşacağına inanmaktadır. [1] Her halukarda, bazıları da, muhalefetin oluşacağına ve Çin`in otonom hükümetlerine bağlı olarak Çin`in artan gücünün barıştan çok çatışmaları cesaretlendireceğine ya da Çin`in artan gücünün Dünya`yı hegomonya altına almaya yetmeyeceğine inanmaktadırlar.

Bkz.Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.