Sabayon Linux

Kısaca: Sabayon Linux veya Sabayon, Gentoo tabanlı bir linux dağıtımıdır. Gentoo'dan farklı olarak, Sabayon önceden derlenmiş olarak kurulur. x86 ve x86 64 işlemci mimarilerini desteklemektedir. ...devamı ☟

Sabayon Linux veya Sabayon, Gentoo tabanlı bir linux dağıtımıdır. Gentoo'dan farklı olarak, Sabayon önceden derlenmiş olarak kurulur. x86 ve x86 64 işlemci mimarilerini desteklemektedir. Sabayon Linux resmi olarak Türkçe dilini destekler. Büyük bölümü Türkçedir ve sürekli olarak güncel Türkçe çevirileri devam etmektedir.

Kurulum

u oldukça basittir. Sabayon Linux, Popüler Linux dağıtımlarının kolay yönlerini bir araya toplamayı amaç edinmiş bir son kullanıcı dağıtımıdır. Gentoo gibi sağlam, Debian gibi sorunsuz, Linux Mint gibi kolay bir yapıya sahip olmayı hedeflemektedir. Ancak bunları yaparken başka dağıtımların araçlarını kullanmak yerine kendine özgü araçları geliştirir. Paketler ve Paket Yöneticisi Sabayon paketleri Portage'daki paketlerin otomatik olarak derlenip oluşan çalıştırılabilir kodların arşivlenmesi ile elde edilir. Bu yönüyle Sabayon paketleri Gentoo ile %100 uyumludur. Bununla birlikte Gentoo paket yöneticisi olan Portage da Sabayon paket yöneticisi olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu seçenek temel düzey kullanıcılarına önerilmemektedir.

Entropy

Entropy

, Sabayon'un resmi paket yöneticisinin adıdır. Equo adında bir komut satırı arabirimine ve Sulfur adında bir grafik kullanıcı arabirimine sahiptir.

Entropy

paket bilgilerini sqlite veritabanı kullanarak tutar.

Entropy

çoğunlukla python yazılmıştır.

Rigo

Sabayon Linux'un yeni sürümlerinde eski paket yöneticisi Sülfürün yerini

Rigo

almıştır. Genel özellikleri: Arayüzü "google arama" mantığıyla çalışır ,onun gibidir. Çok basit ve yalındır. Hızlı ve daha duyarlıdır. Depolar çok kolay yönetilir. Kullanım oldukça kolaydır. Masaüstü Ortamı Sabayon için KDE, Gnome, Mate ve XFCE gibi popüler masaüstü ortamları mevcuttur. 4 masaüstü ortamının ISO kalıpları ayrı ayrı dağıtılır. İstenirse tek bir komutla LXDE, OpenBox ve FluxBox gibi farklı masaüstü ortamları da kolayca kurulabilir. Kurulum Sabayon bir Çalışan DVD olarak gelmektedir. Çalışan DVD'nin açılmasından sonra, Dağıtım sabit diske kurulabilmektedir. Sabayon sistem kurucu olarak Fedora'nın sistem kurucusu olan Anaconda'yı çatallamış ve Sabayon Installer isimli yazılımı ortaya çıkartmıştır. Bu yazılımın kullanımı oldukça basittir ve Türkçe desteklidir. İlgili Ağ Siteleri * Resmi İngilizce Sabayon Sitesi * Resmi İngilizce Sabayon Forumu * Resmi İngilizce Sabayon Wiki * Resmi Türkçe Sabayon Sitesi * Resmi Türkçe Sabayon Forumu * Resmi Türkçe Sabayon Wiki * DistroWatch Sabayon Sayfası * Sabayon PasteBin Hizmeti

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.