Samsung

Kısaca: Güney Kore firması. En önemlisi Samsung Elektronik olan çeşitli şirketlerden oluşan gruptur. Yönetim Kurulu Başkanı Kun-he Lee. ...devamı ☟

Samsung
Samsung

Güney Kore firması. En önemlisi Samsung Elektronik olan çeşitli şirketlerden oluşan gruptur. Yönetim Kurulu Başkanı Kun-he Lee. Samsung, Kore`ce "3 yıldız" anlamına gelmektedir. Samsung`un kurucusu Lee Byung-chul`dur.
Kuruluş Tarihi: 1938
Faliyet alanları: Elektronik, Finans, Sigorta
Firma, 90`lı yıllarda Kore dışında hızlı bir büyüme gösterdi. Diğer Asya şirketlerinin aksine, 1997`deki Asya Ekonomik Krizi`ni neredeyse hasarsız atlattı. Sadece Samsung Motor Co.`yu Renault`a satarak otomotiv işinden çıkması gerekti. Bu dönemde Elektronik ve komponentlere yatırım yaptı ve Samsung Elektronik grup içindeki en dominant şirket oldu.
Firmanın inşaat şirketi de bu dönemde Kuala Lumpur`daki Petronas Kuleleri ve Dubai`deki Burj El-Arap Oteli inşaatları ile dikkatleri üzerine çekti.
Samsung Elektronik 2004-2005 yıllarında rekor büyüme ve kar elde etti, Sony`yi dünyanın en değerli tüketici elektroniği markası olarak geçti ve şu anda dünyanın en değerli markaları sıralamasında 20. sırada yer almaktadır.
Samsung aynı dönemde çeşitli patent ve diğer davalarla boğuşmak zorunda kaldı. Başta Fujitsu olmak üzere çeşitli şirketler Samsung`u patent hakları üzerine dava etti. Ayrıca, Kore`de çalışan haklarına saygı göstermediği için çeşitli seferler dava edildi.
30 Kasım 2005`te DRAM fiyatlarını sabitlemek ve bu şekilde 1999-2002 yılları arasında PC fiyatlarının yüksek kalmasını sağlamak amacıyla kartel oluşturmaktan suçlu bulundu. Samsung Electronics Co. Ltd. ve ABD`deki şirketi Samsung Semiconductor Inc. toplam 300 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Aynı davada diğer DRAM üreticileri Hynix 185 milyon dolar, Infenion 160 milyon dolar ceza aldı.
2005 yılı sonunda Samsung`un net değeri 77.6 milyar dolardı.
Samsung
Samsung Türkiye


Dış bağlantılarBu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.