Tuzla

Tuzla, İstanbul'un bir ilçesi. 1400 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla'da yaşayan Rumlar, Lozan anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama'dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir. 80'lerin sonuna kadar balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü Tuzla'da sanayinin gelişmesiyle çiftçilik önemini yitirmiştir.

Tuzla, İstanbul'un bir ilçesi. 1400 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla'da yaşayan Rumlar, Lozan anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama'dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir. 80'lerin sonuna kadar balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü Tuzla'da sanayinin gelişmesiyle çiftçilik önemini yitirmiştir. Günümüzde Tuzla, dünyaca ünlü tersanelere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca biraz tartışmalı da olsa Tuzla Belediyesine göre F1 pisti ve Sabiha Gökçen Havalimanı da Tuzla sınırları içerisindedir. Merkezde İ.T.Ü. Denizcilik Fakültesi, Kuzeybatıda Piyade Okulu ve Güneyde Tuzla Burnunda ise Deniz Harp Okulu bulunmaktadır.

Tuzla (Yayla-Postane-İstasyon-Cami), İstanbul Metropolünün yapı ve doğal güzelliğini koruyabilen sahil yerleşimlerinden biri olarak İstanbul İlimizin doğu sınırında yer almaktadır. Tarihin ilk çağlarından beri bir yerleşim yeri olan Tuzla'nın J.Pargorire (1872-1907) Dymotionlu Stophanes'in eserindeki İzmit Körfezi ile ilgili metninde Akritas Burnu adı ile bilindiği ve buranın bir Rum Balıkçı Köyü olduğu, bir zamanlar İzmit ve İstanbul arasında gidip gelen korsanlara üst olduğu, bu devirlerde Aydost'taki Bizans Beyi tarafından etrafı kale ile çevrildiği ve Abdurrahman Gazi zamanında Türklerin eline geçtiği bilinmektedir. Burası gemilerin kalafat yeri ve limanı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarına kadar burada Rumlar ve Türkler içiçe yaşamışlardır. Tuzla, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında Üsküdar'a bağlı bir belde iken 1908 yılında Türkiye'nin ilk köy beldesi olmuştur. Lozan Antlaşması ile Selanik'ten gelen Türklerin Tuzla'ya yerleşmesi ile Rumların çoğunluğu Yunanistan'a gitmişlerdir. 1936 yılında müstakil belediye olan Tuzla 1951 yılında Kartal İlçesine bağlanmış, 1987 yılında Pendik İlçesinin kurulması nedeniyle Pendik İlçesine bağlanmıştır. Tuzla, 03 Haziran 1992 gün ve 21247 Sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulunun 27 Mayıs 1992 gün ve 3806 Sayılı Kararı ile Pendik İlçesinden ayrılarak Tuzla adı altında müstakil bir ilçe olmuştur. Tuzla'nın cadde ve sokaklarında, evlerin bahçelerinde çok sayıda Bizans devrinden kalma mimari elemanlara rastlanmaktadır. 1972 yılında yapılan ilk tarihi kazıda Bizans Devri Kilisesi ortaya çıkarılmış, ikinci kazıda ise Ekrembey Adası'nda yapılmış olan Saint Andre Manastırı ortaya çıkarılmıştır. İncir Adası'nda Hagios Gikara Manastırı, Tuz Burnunun kuzeyinde yarımadada Hagios Geogios Manastırı bulunmaktadır. Tuzla'da yedi kilise ve Padişah 1.Ahmet zamanında yapılan bir camii tarihi eser olarak bulunmaktadır. Orhanlı köyümüz 600 yıl kadar önce kurulmuş ve Aydınlı Mahallesinin de aynı yıllarda kurulduğu bilinmektedir.

NÜFUS

Tuzla İlçe sınırları içerisinde yaşayan toplam nüfus 2000 yılında yapılan genel nüfus sayımı itibariyle 123.225’dir. Buna ek olarak gerek dinlenme tesislerine gerekse yazlık evlere gelen geçici bir yazlık nüfus mevcuttur. Bunun yanında yapılaşmadan dolayı inşaatlarda çalışan işçilerde yaz aylarında mevcut nüfusu artırmaktadır. Ayrıca Tuzla Merkez, Mahalle ve Köyüyle yapılaşmaktadır. Özellikle Tren yolunun güneyinde kalan ve asıl Tuzla Mevkii sayılan bölgede çok sayıda konut yapı kooperatifi faaliyet göstermektedir. Bu kooperatif inşaatlarının bir kısmı tamamlanarak iskana açılmış, Tuzla büyük bir kısmının da inşaatı sürmektedir. Halen tarla ve arsa şeklinde boş bulunan araziler de aynı duruma namzettir. Bu sayılanlarla birlikte özellikle Organize Deri Sanayi Bölgesinin İlçemiz sınırlarına alınması hızlı bir nüfus artışını beraberinde getirmektedir.

COĞRAFİ KONUMU

Tuzla’nın doğusunda Gebze İlçesi batısında Pendik, kuzeyinde Pendik ve güneyinde Marmara Denizi bulunmaktadır. Tuzla engebeli bir toprak yapısına sahiptir. Tuzla’nın güneyinde Tuz Burnu büyük bir çıkıntı oluşturmaktadır. Tuzla’nın kıyısı burunlarla ve koylarla girintili ve çıkıntılıdır. Tuzla Körfezinde; Mezar Burnu, Dalyan Burnu, Tuz Burnu, Sarp Burnu, Tuz Burnunun güneyinde Şemsiye Adası, Korsan Adası, İncir Adası ve Ekrembey (Eşek Adası) bulunmaktadır. Ayrıca, Sakız Adası Burnu ile İçmeler Burnu belirgin bir çıkıntı yapmıştır. İlçemiz Marmara Bölgesinde Kocaeli Yarımadasının güneybatısında yer alır. İstanbul'un Anadolu Yakasındaki son noktadır. Haydarpaşa'ya 32 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde ve batısında Pendik ilçesi, doğusunda Gebze ilçesi (Kocaeli ) güneyinde Marmara Denizi bulunur. Seksen altı kilometre kare yüz ölçümüne sahip ilçemiz, Marmara Denizinde 13 km. uzunluğunda kıyıya sahiptir. İlçenin güney uç noktası olan Tuzla Burnu büyük bir çıkıntı meydana getirir. Aydıntepe kıyılarından merkeze kadar koylar ve burunlarla girintili ve çıkıntılıdır. Tuzla Körfezi'nden sonra Mezar Burnu, Mesari Burnu, Limon Burnu, Dalyan Burnu sıralanır. En ileri çıkıntı Tuzla Burnuyla, Sarp Burnudur. Tuzla Burnu güneyinde şemsiye Adası, Korsan Adası ve İncir Adası yer alır. Kuzeye doğru Sakız Ada Burnu ile İçmeler Burnu belirgin bir çıkıntı gösterir. Sakız Burnu açıklarında Eşek Adası (Ekrem Bey Adası) vardır. Kıyılar, tepelerin denize yakın olduğu kesimlerde ve genellikle burunlarda yüksek kıyı, tepelerin iç kısımlarının bulunduğu kesimlerde alçak kıyı biçimindedir. Tuzla topraklarında dağlık kesim düzlüklerden daha fazladır. Denize yakın kesimlerde oldukça geniş düzlükler yer alır. ,içerilere gidildikçe, yükseklik artar. Düzlükler, Platolar halinde tepelerin arasında uzanır. En yüksek yerlerde denizden yüksek yerlerde denizden yükseklik 300 metreyi aşmaz. Aydınlı'daki Karatepe denizden 190 m. Kavastepe 109 m. yüksekliklerindedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Doğal bitki örtüsü orman olması gerekirken kesilip yok edilmiş ormanların yerine çalılıklar ve fundalıklar Tuzlavardır. Kırsal alanlarda genellikle makiler egemendir Buralarda meşe, bodur, süpürge çalısı, funda, katırtırnağı, kocayemiş, defne gibi ağaçlar çoğunluktadır.

İKLİMİ

İlçemizde genellikle Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı ve serindir. ilkbahar serin ve yağışlı, sonbahar ılıman ve bol yağışlıdır. Yılın ortalama sıcaklığı 14 derecedir. Sıcaklığın yaz ortalarında 39 dereceye kadar yükseldiği , kış ortalarında sıfırın altında -10 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Yıllık ortalama nem oranı %72'dir . Yıllık yağış ortalaması 720 mm'dir. Yağışlar genelde yağmur şeklindedir. Ortalama yıllık karlı günlerin sayası 9 dur. ilçemizde yazın poyraz, kışın lodos en çok esen rüzgarlardır. Lodosta, deniz fırtınası görülür.

Haritası

Tuzla koordinatları: 44.006785, 28.632956

Diğer anlamları

Tuzla

1 . Kıyılarda, tava denilen havuzlara deniz veya göl suyu akıtıldıktan sonra kurutularak tuz çıkarılan yer, memleha.
2 . halk ağzındaDavarlara kırda tuz verilen düz, taşlık ve kayalık yerler.
3 . halk ağzındaTuzlak.

Tuzla

Türkçe Tuzla kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Tuzla] n. salt, Sal n. saline, saltpan, saltworks, salt marsh, saltern v. salt

Tuzla

kıyılarda, tava denilen havuzlara deniz ya da göl suyu akıtıldıktan sonra kurutularak tuz çıkarılan yer, memleha. davarlara kırda tuz verilen düz, taşlık ve kayalık yerler. tuzlak.

Tuzla

Türkçe Tuzla kelimesinin Fransızca karşılığı.
marais salant, salin [le]

Tuzla

Türkçe Tuzla kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Salzwerk, Sülze

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  TUZLA MIZ gercekten cok guzel ve oldukca tarihsel ozellik tasiyan nadir yerlerden biri olmasina ragmen ne yazikki degerini bilemiyoruz (MANASTIR MEVKII cafer bey sokak) deniz kiyisina uzanan tarihi mendirek hizla doldurularak katledilmekte uzerinde kacak cay bahcesi isletilmektedir.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  keske tuzla rumlarin elinde olsaydi da tarih bu sekilde yok edilmezdi yazik cok yazik tarihten eser kalmamis.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tuzla ilgili konular

 • Kalesija

  Kalesija (Kalesiya diye okunur.) Bosna-Hersek`in kuzeydoğusunda bir kenttir. İsmi Türkçe kaleden gelmektedir. Şehir Bosna-Hersek Federasyonu, Tuz
 • Turkish Ziraat Bank Bosnia dd

  Ziraat Bankası A.Ş.`nin iştiraki Turkish Ziraat Bank Bosnia dd 19 Mart 1997 tarihinde Bosna-Hersek`te faaliyete geçen ilk yabancı sermayeli banka
 • Tuzla, Bosna-Hersek

  Tuzla Bosna-Hersek`te şehir ve belediye. 1991 verilerine göre 131.000 nüfusu vardır. Geri dönen göçmenlerle birlikte şu anki nüfusu yaklaşı
 • 2008 Kadınlar Voleybol Balkan Kupası

  2008 Bayanlar Voleybol Balkan Kupası, “Balkan Volleyball Association” (BVA) tarafından düzenlenen Voleybol Balkan Kupası’nın ilkidir. “BV
 • 2009 Kadınlar Voleybol Balkan Kupası

  2009 Bayanlar Voleybol Balkan Kupası, “Balkan Volleyball Association” (BVA) tarafından düzenlenen Voleybol Balkan Kupası’nın ikincisidir.
 • Şevket Belgin

  Şevket Belgin (d. 1910 - ö. 18 Ağustos 2001, İstanbul), BJK'li eski futbolcu, hayırsever işadamı. Beşiktaş'ta top koşturmuş kaleci olarak g
 • Andrej Pejic

  Andrej Pejić (Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andrey Pejik" şeklinde okunur; d. 28 Ağustos 1991, Tuzla, Yugoslavya SFC), Sırp (a
 • Maya Sar

  Maja Hodžić (Boşnakça telaffuzu , 12 Temmuz 1981, Tuzla), sahne ismiyle Maya Sar, Boşnak şarkıcı.