--}}

Vasal

Vasal, Avrupa feodal sisteminde, derebeyine (feodal lord) hizmetleri karşılığında kendisine toprak ve köylü (yurtluk) tahsis edilen kişi. Bununla birlikte bazı vasallara yurtluk tahsis edilmezdi ve bunlar efendilerinin şatosunda ikâmet ederdi.

Vasal, Avrupada feodal sistemde, hizmetleri karşılığında derebeyine toprak ve köylü (yurtluk) tahsis edilen kişi. Bununla birlikte bazı vasallara yurtluk tahsis edilmezdi ve bunlar efendilerinin şatosunda ikamet ederdi. Bunlara örnek olarak sarayda yaşayan şövalyeler gösterilebilir.

Kelt kökenli Latince bir sözcük olan vasal "elde tutan" anlamına gelir.

Yurtluklarını doğrudan hükümdardan kiralayan baronlar en önemli feodal sınıfı oluşturuyorlardı. Kadınlar da yurtluk kiralayarak vasal olabiliyorlardı; ancak hizmetleri kocaları tarafından yerine getiriliyordu.

Feodal sözleşmeler gereği bir soylu, vasallarına toprak ve köylü tahsis etmekle, onları korumakla ve kanun önünde adil davranmakla yükümlüydü. Bunun karşılığında askeri, adli ve idari hizmetler ile bazı vergileri talep edebilirdi. Bu vergilere, topraklar miras yoluyla ve devir yoluyla el değiştirdiğinde toprak sahibine verilen vergiler ve şövalyelerin savaşa gitmek yerine verebildiği "scutage" vergisi örnek verilebilir. Zamanla bunların yerini düzenli ödenen vergiler aldı. Bir vasalın görevlerini yerine getirmemesi ve efendisine sadık kalmaması kanun önünde en ciddi suçlardan biriydi.

Zamanla vasalların yetkileri çok genişledi ve yurtlukların mirasçılara geçmesini engellemek neredeyse imkansız hale geldi. Miras sözleşmeleri toprakların bölünmemesini garanti altına alıyordu ve genellikle topraklar en büyük oğula geçiyordu. Vasallar ilk önce bir vergi karşılığında yurtluklarını başkasına devretme hakkını elde ettiler. Zamanla topraklarını bölüp başka vasallara kiraya verme hakkını elde ettiler ve kendileri de lorda benzer bir statüye sahip oldular. Mirasçısı olmayan vasalların ve efendisine karşı suç işleyen vasalların toprakları toprak sahibine geri dönüyordu.

Diğer anlamları

vasal

İngilizce vasal kelimesinin İspanyolca karşılığı.
adj. En forma de tubo (relativo a los vasos o compuesto de vasos)

vasal

İngilizce vasal kelimesinin Fransızca karşılığı.
adj. vasculaire

vasal

İngilizce vasal kelimesinin Almanca karşılığı.
adj. mit einem Rohr versehen, röhrchenartig

vasal

İngilizce vasal kelimesinin İtalyanca karşılığı.
agg. (Anat) vasale

vasal

İngilizce vasal kelimesinin Portekizce karşılığı.
adj. referente a vaso, referente a conduto

vasal

Türkçe vasal kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. of a vessel, of a duct adj. vassal n. liege man, vassal

vasal

İngilizce vasal kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
bn. buis-

vasal

adj. of a vessel, of a duct adj. vassal n. liege man, vassal

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.