Vladimir Korolenko

Kısaca: Vladimir Galaktinoviç Korolenko (Rusça: Владимир Галактионович Короленко) (27 Temmuz 1853, Jitomir, Ukrayna, Rus Çarlığı-25 Aralık 1921, Poltava, Ukrayna, Rusya), Ukrayna kökenli Rus öykü yazarı ve gazeteci. Haksızlığa uğramış kişilere sevecen bir bakışla yaklaştığı yapıtlarıyla tanınır. ...devamı ☟

Vladimir Galaktinoviç Korolenko (Rusça: Владимир Галактионович Короленко) (27 Temmuz 1853, Jitomir, Ukrayna, Rus Çarlığı-25 Aralık 1921, Poltava, Ukrayna, Rusya), Ukrayna kökenli Rus öykü yazarı ve gazeteci. Haksızlığa uğramış kişilere sevecen bir bakışla yaklaştığı yapıtlarıyla tanınır. Devrimci etkinliklerinden ötürü iki yüksekokuldan kovuldu ve 1879'da Sibirya'nın Yakut bölgesine sürüldü. Orada, öykülerine konu edeceği serseriler, hırsızlar, hacılar ve toplumdan dışlanmış kişilerle tanıştı. Beş yıl sonra serbest bırakıldığında en ünlü öyküsü Son Makara 'yı (1885; Makar'ın Rüyası) yayımladı. Öyküde, Yakutlu bir köylünün dünyasını sevecen bir üslupla anlatıyordu. 1900 dolayında, etkili bir edebiyat dergisi olan Russkoe Bogatstvo'nun yayın yönetmeni oldu. Dergide azınlıkları savundu ve aralarında Maksim Gorki'nin de yer aldığı genç yazarları destekledi. Bolşeviklere yakınlık duymadığı için Sovyet Devrimi'nden sonra Ukrayna'ya çekildi ve yarım kalan otobiyografisi İstoriya moyego sovremennika 'yı (1905-21; Çağdaşımın Tarihi) yazmaya başladı.

Bazı çalışmaları

* Son Makara (1885; Makar'ın Rüyası) * V Durnom Obşiestve (1885) * Les Şumit (1886) * İstoriya moyego sovremennika (1905-21; Çağdaşımın Tarihi)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.