Volga

Rusya ve Avrupa'nın en uzun ırmağı. Uzunluğu 3.694 kilometredir. Valday yaylasından çıkar, uzun bir yol ...

Volga (fransızca) ingilizcesi
1. n. Volga
2. river in western Russia
3. longest river in Europe,
Volga (ingilizce) fransızcası
1. n. Volga
2. fleuve de Russie
3. le plus long fleuve d'Europe
Volga (ingilizce) almancası
1. n. Wolga
2. Fluß in Rußland
3. größter Fluss Europas
Volga (ingilizce) italyancası
1. s. Volga (fiume della Russia)
Volga (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Volga (río de Rusia)
Volga (ingilizce) portekizcesi
1. s. Volga
2. rio no oeste da Rússia
3. o rio mais longo na Europa
Volga (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Wolga (rivier in Rusland)

Volga hakkında detaylı bilgi

Avrupa’nın en uzun nehri. Rusya ve Avrupa'nın en uzun ırmağı. Uzunluğu 3.694 kilometredir. Valday yaylasından çıkar, uzun bir yol takip ederek ve gemilerin geçebileceği büyük bir su yolu meydana getirerek Hazar denizine dökülür. Uzunluğu takriben 3500 km olan Volga, Moskova ile Leningrad arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m aşağıda olan Hazar Denizine dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen Volga, R’jev’den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalıyla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m’yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. Volga’nın yatağı üzerinde beş adet baraj bulunur. Bu barajlardan Volgograd Baraj Gölündeki santral, dünyanın belli başlı hidroelektrik tesislerinden biridir.

Bundan sonra Don Nehrine 72 kilometre yaklaşır ve iki nehir arasında açılan bir kanal vasıtasıyla Azak ve Hazar denizleri arasında ulaşım sağlanır. Hazar denizine 50 km kala 200’den fazla kola ayrılarak Volga Deltası meydana gelir. Bu deltanın genişliği 100 km’den fazladır.

Volga Havzası, 1.360.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Aynı zamanda Rusya’nın nüfusunun büyük bölümü bu havzada yaşar. Bölge ulaşıma elverişlidir.

Volga kışın üç ayında donar. Bu zaman zarfında da nehirden karayolu olarak faydalanılır. Volga’nın kıyılarında Rusya’nın önemli limanları ve ticaret merkezleri yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Stalingrad, Gorki, Kalinin, Kazan, Kuybişev ve Volgograd’dır. Ortaçağdan beri bir ticaret yolu olan Volga, bugün hala önemli bir ulaşım yoludur.

Volga nerede?

Volga haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Volga Nehri

İdil, İtil ya da Volga (Rusça: Волга, Tatarca: İdel, Çuvaşça: Atăl) Avrupa'nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km olan İdil, Moskova ile St.

Don-Volga Kanal Projesi

Don-Volga Kanal Projesi, Osmanlı Devleti sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından Don ve Volga nehirlerinin birleştirilmesi için yapılması planlanan kanal projesi. Sadrazam Pargalı Damat İbrahim Paşa, Don ve Volga nehirlerinin bir kanalla birleştirilerek, Karadeniz'le Hazar Denizi'nin ...

Don-Volga Projesi

Don-Volga Kanal Projesi, Osmanlı Devleti sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından Don ve Volga nehirlerinin birleştirilmesi için yapılması planlanan kanal projesi. Sadrazam Pargalı Damat İbrahim Paşa, Don ve Volga nehirlerinin bir kanalla birleştirilerek, Karadeniz'le Hazar Denizi'nin ...

Volga Deltası

Volga Deltası, Avrupa'da ülkenin iç kısmında olan nehir deltalarının en büyüğüdür. Avrupa'nın en büyük nehir sistemini meydana getirir.

Volga (Otomobil)

Volga, GAZ firmasının ürettiği bir otomobil modelidir. Adını Avrupa'nın en uzun nehri olan İdil Nehri'nden almaktadır.

Volga Hunları

Hun Devleti M.S. 48'de devlet ikiye bölündü, sonra da göçler sonucu dağıldı.

Volga-Don Kanalı

Volga-Don Kanalı (Rusça: Волго-Донской судоходный канал имени Ğ’. И. Ленина / V.I. Lenin Volga-Don Geçiş Kanalı), Volga Nehri ile Don Nehrini en kısa mesafe ile ...

Volga Sorgu

Volga Sorgu, (d. 28 Ocak 1981, Tunceli, Türkiye) Türk sinema ve dizi oyuncusu.

FC Volga Tver

FC Volga Tver (Rusça: ФК «Волга» Тверь) Rus futbol kulübü. Kulüp, Tver şehrinde 1957 yılında kuruldu.

FK Volga Nijniy Novgorod

FK Volga Nijniy Novgorod , Rusya'nın en üst düzey futbol ligi olan Rusya Premier Ligi'nde yer alan bir futbol kulübü.