--}}

Yahoo

Yahoo Jerry Yang ve David Filo'nun 1995 yılında kurdukları şirketin pazarlama adı olarak seçtikleri isim, sözcüğün anlamı; 18. yüzyılda İngiliz romancı Jonathan Swift’in klasik eseri ‘Gulliver’in Gezileri’nden esinlenerek “kaba saba, gelişmemiş kişi” anlamına gelmektedir.Yahoo'nun doğuşu David Filo ve Jerry Yang'in Web'de ilgi duydukları şeylerin kaydını tutacak bir yol aramaya koyulmalarıyla başlıyor.

Yahoo Jerry Yang ve David Filo'nun 1995 yılında kurdukları şirketin pazarlama adı olarak seçtikleri isim, sözcüğün anlamı; 18. yüzyılda İngiliz romancı Jonathan Swift’in klasik eseri ‘Gulliver’in Gezileri’nden esinlenerek “kaba saba, gelişmemiş kişi” anlamına gelmektedir.

Yahoo'nun doğuşu David Filo ve Jerry Yang'in Web'de ilgi duydukları şeylerin kaydını tutacak bir yol aramaya koyulmalarıyla başlıyor. İkilinin geliştirdiği bu kategori listeleri arkadaş kesiminden ve üniversiteden yüzlerce kişinin ilgisiyle beraber farklı bir boyut kazandı. Filo ve Yang'i bu noktadan sonra fikirlerinde iş potansiyeli görmeleri ise fazla uzun sürmedi ve böylece ikili Yahoo'nun ilk temellerini atmaya koyuldular.

'Kaba, cahil ve terbiyesizler'

İlk başta "Jerry'nin Web Rehberi" olan firmanın ismi daha sonra Yahoo olarak değiştirildi. Bunun sebebi ikilinin Yahoo'nun 'kaba, cahil, terbiyesiz' olan sözlük anlamını sevmelerinden kaynaklanıyor. Yahoo kelimesi 18. yüzyıl hicivcilerinden Jonathan Swift'in ünlü romanı Gulliver'in Maceraları'ndan geliyor.

Yang yaptığı röportajda "Kesinlikle eğitimli ve aydın kişiler değildik" diyor. Fakat şu da su götürmez bir gerçektir ki Filo ve Yang ikilisinde iş aklı vardı! Nisan 1995'te, Apple Computer ve Cisco Systems gibi dev firmalarda da yatırım yapan girişimci kapitalistlerin oluşturduğu Sequoia Capital isimli oluşum Yahoo'ya 2 milyon dolarlık bir kaynak sağladı. İkinci bir kaynak da sonbaharda geldi. Nisan 1996'da işleri yoluna girmeye başlayan firmanın 50 civarında çalışanı bulunuyordu.

Kampüstan, Silikon Vadisi'ne

Şimdilerde ise firmanın 7600 çalışanı bulunuyor ve hala "sıkı çalış, sıkı oyna" dot-com kültüründen ödün vermiyor. Firma her ne kadar 2000-2002 yılları arasında ortalığı kasıp kavurmuş tarihin en büyük piyasa çöküşlerinden 'dot-com krizini' atlatmış olsa da, şu an Google, AOL ve MSN gibi dev firmaların yoğun rekabetiyle yüzleşmek zorunda. Firmanın "Şef Yahoo"su konumunda olan Jerry Yang ise Yahoo'ya güvendiğini ve başardıklarından gurur duyduğunu her fırsatta tekrarlıyor.

Jerry Yang, kendisiyle yapılan bir röportajda söyle konuşuyor: "Sadece bir 10 yıl içinde, İnternet tüketicilerin yaşam biçimlerini çok önemli bir şekilde değiştirdi. …ve bu tam anlamıyla dikkate değer ve mükemmel bir deneyimdi. Tüm bu süre boyunca kullanıcılarımızın isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler geliştirmeye çalıştık. Fakat daha da önemlisi, her birimize keşfetmede, daha fazlasını başarmada, paylaşmada ve etkileşimde bulunmada yardım etmekti."

Yahoo’nun masrafları kısmaya dayalı politikası kurucularını çoktan dolar milyarderi yaptı bile. Yahoo’nun yüzde 6.4 hissesini elinte tutan Filo 2.8 milyar, yüzde 4.8 hissesini tutan Yang ise 2.1 milyar doları garantiye almış durumda.

MSN VE GOOGLE İLE REKABET

Yahoo ziyaretçi sayısı 345 milyonu bulurken, kayıtlı kullanıcı sayısı ise 165 milyonu aştı. Site e-posta, e-ticaret, haber, eğlence, yol bulma, çöpçatanlık, hava durumu, iş bulma ve arama motoru hizmetleri sunuyor. Yahoo kurucuları bir yandan genişbant ve kablosuz iletişim teknolojilerinin internet servislerine açacağı yeni ufku gözlerken, bir yandan da Google ve MSN ile rekabete hazırlanıyor.

Kaynak

 • http://www.hurriyet.com.tr
 • http://www.ntv.com.tr

  Linkler

  http://www.yahoo.com
 • Diğer anlamları

  Yahoo

  1. anlamı hayvan gibi insan, insan azmanı, insan azman.
  2. anlamı cahil. hantal. insan azmanı. hayvan gibi tip. kaba adam. kaba herif. ayı.
  3. anlamı hayvan gibi insan. hayvan azmanıınternet arama motoru. kaba herif. ayi.

  Yahoo

  Yahoo İngilizce anlamı ve tanımı

  Yahoo anlamları

  1. (noun) Hence, any brutish or vicious character.
  2. (noun) A raw countryman; a lout; a greenhorn.
  3. (noun) One of a race of filthy brutes in Swift's "Gulliver's Travels." See in the Dictionary of Noted Names in Fiction.

  Yahoo tanım:

  Kelime: ya·hoo
  Söyleniş: 'yA-(")hü, 'yä-
  İşlev: noun
  Türleri: plural yahoos
  1 capitalized : a member of a race of brutes in Swift's Gulliver's Travels who have the form and all the vices of humans
  2 : a boorish, crass, or stupid person
  - ya·hoo·ism /-"i-z&m/ noun

  Yahoo ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

  Bumpkin, Yokel,

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin İspanyolca karşılığı.
  s. Yahoo, compañía de comunicación para Internet que ofrece una guía de navegación online en la Red s. Yahoo, miembro de un pueblo brutal de las historias de Jonathan Swift en el libro "Los viajes de Gulliver" interj. ¡estupendo!, grande!, uahu! (expresión de alegría o excitación)

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin Fransızca karşılığı.
  n. Yahoo!, annuaire de recherche thématique sur l'Internet, répertoire important de la toile WEB n. Yahoo, membre du peuple violent que rencontre Gulliver, héros du roman de Jonathan Swift,"Voyages de Gulliver" (1726) interj. wouah! super! génial (interjection qui exprime la joie, l'excitation)

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin Almanca karşılığı.
  n. Yahoo, Internet-Unternehmen das Online Suchdienste anbietet n. Yahoo, Mitglied eines brutalen Volkes aus "Gullivers Reisen" von Jonathan Swift intz. super!, jippie! (Ausdruck der Freude oder Aufregung)

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin İtalyanca karşılığı.
  [yahoo] s. persona bestiale, ignorante, bruto

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin Portekizce karşılığı.
  s. empresa que opera o diretório online e utilitário de pesquisa de mesmo nome na Web (Internet) s. Yahoo, membro de um povo ignorante do livro "As Histórias de Gulliver" interj. interjeição que indica alegria ou excitação

  Yahoo

  i. cahil, hantal i. insan azmanı, hayvan gibi tip, kaba adam

  Yahoo

  İngilizce Yahoo kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
  zn. Internet media bedrijf dat een online navigatiegids aan Web aanbiedt zn. afstammeling van grove bevolking uit Swift's verhaal "Gulliver's Travel" tw. jippie! (uitdrukking van blijdschap of opwinding)

  Yahoo

  n. Internet media company which offers an online navigational guide to the Web n. member of a brutish people from Swift's story "Gulliver's Travels" interj. yippee!, oh yeah! (expression of joy or excitement)

  İlgili konuları ara


  Görüşler

  Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.