Yeniyurt, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 830 metre olan köyün Erdemli`ye uzaklığı 26 km`dir.

Yeniyurt, Erdemli

Yeniyurt, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 830 metre olan köyün Erdemli`ye uzaklığı 26 km`dir.

UlaşımUlaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Günün her saatinde araç bulmak mümkündür. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

EğitimKöydeki ilköğretim okulunda 1. kademe öğrencileri 5. sınıfa kadar eğitim-öğretim görmektedir. 2. kademe öğrencileri Tapureli köyü ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

SağlıkKöyde sağlık ocağı yoktur.

Nüfus2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 281`dir. Ayrıca köyde 75 hane vardır.

CamiKöyde bir tane cami vardır.

MahallelerGölboğazı, Kale ve Mergin olmak üzere üç mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünlerDomates en fazla yetiştirilen üründür. Elma, şeftali, kiraz yeni yeni dikilmektedir. Buğday ve nohut yetiştirilen diğer ürünlerdendir.

Geçim kaynağıÇiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık artık terk edilmektedir. Seracılık ve açıkta sebze yetiştirme yeni yeni gelişmektedir.

Tarihi eserlerKöy ve çevresinde Roma ve Bizanslılar`dan kalma tarihi kalıntılar göze çarpmaktadır. Ören yerleri bakımsız ve artık yok olmak üzeredir. Mergin deresi üzerinde Romalılar`dan kalma değirmen ve taş köprüler mevcuttur. Köyün altında bin metre yüksekte kurulu olan Kara Kale harabeleri halen ayaktadır. Yine köyün büyük bir bölümünde kilise harabelerine, mezarlara, lahitlere, kabartma resimlere, su sarnıçlarına ve kuyulara, inlere, kale harabelerine rastlanılmaktadır. burası gerçekten harika bir yer iki kilise var bunun biri bazilikadır diyer kilise daha küçüktür ayrıca kişisel saraylar vardır

SuKöyde içme suyu sıkıntısı yoktur. İçme suyu Aksıfattan getirilmektedir. Ayrıca köyde sulama suyu da vardır. Mergin deresinden sulama amaçlı elektrik pompası ile su getirilmektedir. Ancak bu su yetersiz gelmektedir.

İklimYazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Köy karasal iklime geçiş yerlerindendir. Köye kar yağar ama buz tutmaz.

Köy hakkında genel bilgiKöy sakinlerinden seksen yaşındaki Ömer Tat`ın ifadesine göre köy Hacı Fakı ve Sefer Fakı adlı iki aileden çoğalarak bugünlere gelmiştir. Çevresi fundalıklarla kaplı olan köy, Veyselli köyüne bağlı Fakılı mahallesinden 1933 yılında ayrılarak kurulmuştur. O dönemlerde köy ve çevresi Silifke`ye bağlıdır. O dönemin kaymakamı köye ne ad verilmesi gerektiğini sorar. Köylü de bu takdiri kaymakama bırakır. Kaymakam da Yeniyurt adını verir. Yeniyurt, tarihi eser bakımından çok zengindir. Köyün güneyinde yer alan Kara Kale, yüksekliği ile çevreye hakim bir durumdadır. Kara Kale`nin duvarları üzerindeki kabartma asker resimleri görülmeye değerdir. Bu kaleden Lemas vadinin görünüşü de daha başka bir güzelliktedir. Lemas çayı üzerinde kurulu olan ve birbirine 2-3 km mesafedeki 1500-2000 yıllık Eşşek Köprüsü ve Taşgeçit Köprüsü halen ayakta ve kullanılmaktadır. Kale ve köprülerin bulunduğu yerler tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta turizme açılacağı günü beklemektedir.

belde-taslak Erdemli belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar