Youtube

Kısaca: YouTube, 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş bir Video barındırma web sitesidir. "Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır. ...devamı ☟

YouTube
YouTube

YouTube, 15 Şuba

Kaynaklar

Vikipedit
2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş bir Video barındırma web sitesidir. "Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. YouTube kurucuları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim'dir.

Bu platformda yer alan video klipler film, tv programları parçacıkları, müzik videoları ve kişisel amatör kliplerden oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Bu Google tarihindeki en büyük alımdır. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar Youtube'un çalışanları arasında bölünecektir.

Çalışma Sistemi

YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak Flash Video Format'a dönüstürülmektedir. Önerilen video çözünürlügü 320x240 Pixel'dir.

AVI, MPEG veya Quicktime vb. video formatına sahip video klipler YouTube'a eklenebilmektedir. Kullanıcı tarafından eklenen bir video kullanıcı Yönetmen (Director) hesabına sahip olmadıkça 100 Mb kapasiteli ve en fazla 10 dakika süreli olmalıdır.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler YouTube çalışanları tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube kullanıcıları izledikleri video klipleri degerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

Yasal Sorunlar

Youtube video paylaşım sitesi şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehditiyle karşı karşıyadır. Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

YouTube'un Türkiye'de engellenmesiWeb 2.0 düzeninde olan YouTube'a 5 Mart 2007 tarihinde gönderilen bir video'nun İnternethaber.com tarafından [1] tanıtılması ve kullanıcılarının da şikayete davet edilmesi üzerine devam eden süreçte; İnternethaber 7 Mart 2007 tarihinde henüz iş saati başlamadan 00:07 saatlerinde "YouTube Bitti" [2] diyerek duyurmuş, iş saatinin başlamasıyla da Cumhuriyet Savcısı Nurten Altınok tarafından İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2007/384 sayı ve 06.03.2007 tarihli kararı gereği durdurulmuştur. (9 Mart 2007 tarihi itibariyle YouTube'a erişim engeli kaldırılmıştır)

Video'nun içeriğinde Atatürk'e homoseksüel olduğu yakıştırması yapılmış; şikayetlerin sunulması ile video kaldırılmıştır. Bunun üzerine; bu video'ya gönderilen cevap videolarda Yunanlıların homoseksüel olduklarına değinilmiş, bunun üzerine de Yunanlılar tekrar bu video'yu koymuşlardır. Tekrar bu videolar kaldırılmış; ancak bu süreç sırasında da site Türkiye'de engellenmiştir.

YouTube'a kapalı olduğu bu dönem içerisinde; Çinlilerin Vikipedi ve Google için yaptığı gibi herhangi bir uluslarası vekil sunucu ya da anonim kullanımı sağlayan web siteleri [3] kullanılarak bağlanılabilmiştir.

Engellenme 9 Mart 2007 tarihinde son bulmuştur.

Dış basında Türkiye'nin YouTube'u Engellemesi


Time konu üzerinde verdiği haberde; Türklüğe ya da Atatürk'e hakaret etmenin suç olduğunu ve Avrupa Birliği'ne aday Türkiye'nin aşırı milliyetçi duygulardan arınamadığını ve ifade özgürlüğünü koruyamadığını iletti. [4]

BBC ise; Türkiye'de ifade özgürlüğünün durumunu; 301'inci maddenin halini, ve Orhan Pamuk da dahil olmak üzere 50 yazarın düşünceleri yüzünden yargılandığını ve bunun Avrupa Birliği'nin aday Türkiye'ye ısrarına rağmen gerçekleştiremediğini iletti. [5]

Bir çok basın kuruluşunda da "Türkiye YouTube'u Sansürledi" şeklinde duyurulmuş; ve Türkiye İnternet erişimini engelleyen Çin, Vietnam, İran, Tunus, Küba, Özbekistan ve Suudi Arabistan bir tutularak sunulmuştur. [6]

Engelleme ile ilgili komplo teorileri


AKP'li Mimarsinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik'in 28 Şubat 2007 tarihinde basına yansıyan, ancak 19 Mayıs 2005 de bir tur otobüsünde anlattığı[7]; Atatürk hakkında "şekerli çay içen ...." yakıştırmasını yapmasından sonra[8], 6 Mart 2007 CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir'in Neyzen Tevfik'in "Atatürk'e dil uzatma sebepsiz, Sen anandan yine çıkardın amma, Baban kimdi bilemezdin şerefsiz." dörtlüğüyle cevap vermiş [9] bunun akabinde de genelde muhalefet partileri aleyhinde [10] [11] [12] [13] ve AKP'yi destekleyen [14] [15] [16] , yazıları ile bilinen Hadi Özışık yönetimindeki İnternethaber de [17]; YouTube'de yayımlanan bu video'ya dikkati çekmiş ve Cuma Bozgeyik'in Atatürk'e yaptığı eşcinsel suçlaması 7 Mart tarihinde başlıca gazetelerde ve medya kuruluşlarında yer almamıştır. [18], [19]. [20], [21]

YouTube Kullanıcılarının Etkisi

YouTube'un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet'te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdir. YouTube'un en fazla takip edilen 10 üyesinden biri olan, İngiltereli 79 yaşındaki pansiyon işletmecisi Geriatric1927, bir hafta içinde sitede ünlenmiştir. Diğer kullanıcılara İnternet ünü farklı yollarla gelmiştir. Örneğin YouTube kullanıcısı Massachusettsli eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzalamıştır. YouTube'un en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı açıklanmıştır.

YouTube aynı zamanda başarılı müzisyenlerin yetişmesine olanak vermiştir. (Terra Naomi ve koşu bantı kullanarak klip çekmiş olan OK Go)

Türk kullanıcıların etkisiÜlkemizde de Almanya'da yaşayan Türk grubu Grup Tekkan'ın Almanca müzik klipleri( Wo bist du mein Sonnenlicht) şimdiye kadar sitede en fazla izlenen 100 video arasında yer almıştır. Cenk ve Kemal adlı iki arkadaşın birlikte yorumladığı Barbie girl ile ( Turkish Barbie Girl), Deli grubu'nun bir hayranı ÖSYM şarkısı ile, batesmotelpro kullanıcısı da Fransızca şarkılardan söylediği " Bana Kitap Al"(Ne me quitte pas) ve " Sütü Seven Kamyoncu"(Si tu savais) ile ünlenmiştir.

YouTube ile bilinmiş olanlarDış bağlantılar

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.