tekbir

Bir İslam dini kavramı olan tekbir, Allah`ın herşeyden üstün, yüce, ulu olduğunu ifade eder. Allah`dan başka güç yoktur demektir.

TEKBIR (türkçe) anlamı
1. Müslümanlıkta Tanrı'nın büyüklüğünü
yüceliğini anmak için söylenen ve Allahuekber sözü ile başlayan dua.
TEKBIR (türkçe) anlamı
2. müslümanlıkta tanrı'nın ululuğunu anmak için söylenen ve allahu ekber sözü ile başlayan duanın adı.
Bir İslam dini kavramı olan tekbir, Allah`ın herşeyden üstün, yüce, ulu olduğunu ifade eder. Allah`dan başka güç yoktur demektir.

Allahu ekber diye söylenen tekbir İslam dininde şu ibadetlerde kullanılmaktadır:Teşrik tekbiri, Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde, arefe günü sabah namazında başlar, bayramın son günü ikindi namazına kadar sürer. Teşrik tekbiri sesli olarak yapılır ve segah tekbirdir. Segah tekbiri Buhurizade Mustafa Çelebi Itri bestelemiştir:

Allahu ekber, Allahu ekber,
La ilahe illallahu vallahu ekber,
Allahu ekber ve lillahil hamd.


Dış bağlantılarKaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki tekbir maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Erkan Oğur tarafından Yazı Tura albümünde söylenen tekbir adlı şarkının sözleri.deprem için ne yapıldı?

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Tekbir

  Bir İslam dini kavramı olan tekbir, Allah`ın herşeyden üstün, yüce, ulu olduğunu ifade eder. Allah`dan başka güç yoktur demektir.

  Cami

  Müslümanların ibadet yeri. İbadet yapmak için toplanılan yerlere "mabed" veya "ibadethane" denir. Müslümanların mabedine "mescit" ve "cami"; Yahûdilerinkine "sinagog" ve "havra"; Hıristiyanların mabedine de "kilise" denir. Lügatta cami; toplayan, toplayıcı demektir. Müslümanların ...

  Cinas

  çok anlamı olan bir kelimeye farklı konuda farklı anlam yükleme işi

  Gülbank

  Gülbank bir cemaat tarafından birlikte ve hep bir ağızdan söylenen dua. Yeniçeriler tarafından tertib edilen çeşitli merasimlerde ve eskiden okula başlayan çocukların okul önünde bir ağızdan ettikleri dualara da bu isim verilmektedir. Bazı merasimlerin icrası esnasında askerlerin ...

  Kaşer

  Kaşer: (İbranice: Aşkenaz - okunuşu ``Koşer``), Musevilik dinine göre; yenilmesinde ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlere verilen isimdir. Bunları belirleyen kurallara ise Kaşerut ya da Kaşrut kuralları adı verilir.Musevilik Dinine göre; yenilmesi serbest ...

  Namaz

  Namaz Arapça Salat. Bir Kur'an Kavramı olan Namaz islamın beş şartından biridir. Salat genel anlamda “dua”dır.

  Hutbe

  Hutbe (Arapça: خطبة), İslam dininde cuma ve bayram namazlarında minberde imam tarafından okunan dua ve verilen öğüt. Hutbe insanları dine çağırır. Ayrıca İslam dininin Peygamberi Muhammed'in vefatından önce 124000 Müslüman'a irad ettiği dini metnin adı da Veda Hutbesi'dir.

  Didim

  Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir.

  Tavaf

  Tavaf ziyaret etmek maksadıyla bir şeyin etrafında dolaşmak. Kabe-i muazzamayı ziyaret ederek, etrafında yedi kere dönmek. Tavaf, hac ve umrede, Mescid-i haram içinde Kabe-i muazzama etrafında dönmek demektir. Lügatta “dönmek, dolaşmak” manalarına gelir. Kabe'den başka bir cami ...

  Allahu Ekber

  Tekbir, Arapça Allahu ekber (الله أكبر) şeklinde ifade edilen İslamî kavram.

  Allahü Ekber

  Tekbir, Arapça Allahu ekber (الله أكبر) şeklinde ifade edilen İslamî kavram.

  Rükû

  Rükû, namazın şartlarından biri. Namaz kılan, sureden sonra, tekbir getirerek rükûya eğilir. Rükûda, erkekler parmaklarını açıp, dizlerin üstüne koyar. Sırtını ve başını düz tutar. Rükûda en az üç kere "Sübhâne rabbiyel-azîm" der. Üç kere okumadan, imam başını ...

  Yatsı Namazı

  Farz olan beş vakit namazın en sonuncusu.Beş vakit namazla birlikte Hicretten bir buçuk yıl önce farz kılındı. Adını, kılındığı vakitten alır.