Alan Wake

Kısaca: in kapağı, oyunun logosunu ve Alan Wake karakterini el feneri tutarken gösteriyor. "Psikolojik Gerilim" belirgin bir biçimde görüntülenmiş. ...devamı ☟

Alan Wake
Alan Wake

in kapağı, oyunun logosunu ve Alan Wake karakterini el feneri tutarken gösteriyor. "Psikolojik Gerilim" belirgin bir biçimde görüntülenmiş.]] | resim alt yazısı = Oyunun kapağı Alan Wake logosunu ve oyunun baş karakterini el feneri tutarken gösteriyor. | yapımcı = Remedy Entertainment | yayımcı = Microsoft Game Studios | besteci = Petri Alanko | tasarımcı = Mikael Kasurinen, Ilkka Villi | yazar = Sam Lake Mikko Rautalahti | lisans = | seri = | motor = Alan Wake motoru, Havok ve Umbra Emilim Güçlendiricisi | sürüm = | çıkış = | tür = Üçüncü şahıs nişancı, aksiyon oyunu, psikolojik gerilim | biçim = | sınıf = |BBFC=15|PEGI=16+}} | platform = Xbox 360, Windows | ortam = DVD, dijital indirme. | gereksinimler = Kayıt için 1.65 MB; indirilebilir içerikler ve dijital indirme sürümü için Xbox 360 sabit diski | site = Alan Wake }} Alan Wake, Finlandiyalı Remedy Entertainment tarafından geliştirilmiş Microsoft tarafından ilk kez Xbox 360 için 14 Mayıs 2010'da, Windows için 2 Mart 2012'de yayınlanmış bir üçüncü şahıs nişancı psikolojik gerilim aksiyon oyunu.

Oyunun konusu, çok satan gerilim romanı yazarı Alan Wake'in eşi Alice ile birlikte Bright Falls, Washington'da geçirdikleri tatil sırasında eşinin kayboluşunu ve onun ardındaki gizemi çözmesini ve Alan'ın bu sırada yazdığını hatırlamadığı bir romanındaki karakterlerin canlanması ve bu karakterlerin halüsinasyonlarını görmesini içermektedir. Alan Wake karakteri Ilkka Villi tarafından tasarlanmış ve oyunun İngilizce sürümünde Matthew Porretta tarafından seslendirilmiştir.

Altı adet televizyon dizisi benzeri bölüme ayrılmış oyunun kendisinin dışında, oyunun yayımlandığı yıl içerisinde indirilebilir içerik formatında yayımlanan "İşaret" (The Signal) ve "Yazar" (The Writer) özel bölümleri de mevcuttur. Oyun ile alakalı bazı kitaplar ve Bright Falls adında altı adet web dizisi de Alan Wake hikayesini geliştirmekle birlikte pazarlama materyali görevlerini üstlenmiştir.

Remedy Entertainment, Max Payne (2001) ve onun devamı olan The Fall of Max Payne (2003) oyunları ile bilinmektedir. Aynı zamanda ilk iki Max Payne oyununun yazarı olan Sam Lake tarafından yazılan Alan Wake, stüdyo'nun Max Payne 2'den sonra yayımladığı ve oyun endüstrisinde alışılmışın dışında uzun bir süre olan beş yılda geliştirilmiş bir oyundur. Oyun, eleştirmenler tarafından genellikle olumlu eleştiriler almış olmakla birlikte, özellikle oyunun atmosferi, temposu ve hikayesi eleştirmenlerden tam not almıştır. Oyun, bununla da yetinmeyip, Time dergisi tarafından 2010 yılının en iyi 10 video oyunu listesinde birinci sırayı almıştır.

Hikayenin geçtiği yer ve oynanış

Alan Wake, anlatıcı tarafından son derecede sürüklenen bir üçüncü şahıs nişancı aksiyon oyunudur. Oyunun büyük bir bölümü huzurlu, küçük ve hayali Bright Falls, Washington'da geçmektedir. Oynanışın tamamına yakını Bright Falls'un orman, ulusal park, ya da çiflik gibi çeşitli mekanlarında ve genellikle gece vakti geçmektedir. Gündüzleri ise dövüşlerin yer almadığı daha sakin olaylar yaşanmaktadır. Ana karakter Alan Wake'i karanlıkta kontrol ederken, ışık önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, "Taken" (alınmış) adı verilen insan düşmanlar sadece üzerlerine yeterli miktarda ışık vurulduktan sonra tabanca ile vurulabilirler. Bu sebepten ötürü oyun içerisinde el feneri ve sokak lambası sıkça önem arz etmektedir ve bunlar, tabanca gibi daha bilindik silahlarla birlikte kullanılmaktadır. Bu tip taşınabilir ışıkların gücü arttırılarak karanlığın daha hızlı bir şekilde yanmasına yardımcı olur ancak bu durum onların pilinin bitmesine yol açar. Bu yüzden, tetikçi oynanışın gerektirdiği cephanenin yeniden yüklenmesinin yanısıra, oyuncunun, el fenerinin pilinin bitmesi durumunda pilini değiştirmesi ya da pilin yavaşça şarj olmasını beklemesi gerekmektedir. Dahası, oyunculardan genellikle doğada bulunan ışık kaynaklarından ve onların yerleşimlerinden faydalanması ve işaret fişeği, işaret ışığı gibi ışık bombası gibi ışık tabanlı silahlardan ve aksesuarlardan faydalanması beklenmektedir. Karakterin canı zamanla yavaşça ya da sokak lambası gibi bir lambanın altında durduğunda hızla yerine gelmektedir.

Oynanıştaki en önemli unsurlardan birisi de Alan Wake'in son romanı Başlangıç (Departure)'a ait taslak sayfalarının tercihe bağlı olarak bulunması ve onların toplanmasıdır. Wake bu kitabı yazdığını hatırlamamaktadır ancak kitabın hikayesi oyun ilerledikçe Alan Wake'in başına gelmektedir. Bu okunabilir taslak sayfaları oyun dünyası içerisinde çeşitli yerlere ve kronolojik sırada olmadan serpiştirilmiştir; bu sebeple genellikle oyunda henüz gerçekleşmemiş ve sonraki bölümlerde gerçekleşecek olaylar hakkında önceden bilgi vermektedir. Tercihe bağlı olarak toplanabilecek diğer unsurlar arasında kahve termoslarının yanı sıra Bahar Geceleri (Night Springs) adındaki bir televizyon dizisinin bölümlerinin yayımlandığı televizyonlar, Bright Falls'un yerel radyo istasyonunun yayınlarının dinlenebileceği radyolar ve şehirdeki diğer metinsel işaretler yer almaktadır. Radyo programları ve işaretler şehrin tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi alınabilmesini sağlamaktadır. Oyunun indirilebilir içerik bölümleri alarm saatleri ve video oyun kutuları gibi diğer toplanabilir unsurları içermektedir.

Hikaye

Ana oyunÇok satan gerilim hikayeleri yazarı Alan Wake, iki yıldır yazar tıkanması ile boğuşmaktadır. Alan ve eşi Alice Washington'daki Bright Falls kasabasına kısa bir tatile çıkarak Alan'ın yaratıcılığının geriye gelmesini ummaktadırlar. Alan, kiraladıkları kulübenin hasta sahibi için kulübenin anahtarlarını ve bir haritayı siyah elbiseli ve yüzü örtülü bir kadından alır. Çift, ardından Cauldran Gölü'nün üzerinde yer alan kulübelerine doğru yola çıkarlar. Eşyalarını yerleştirirken, Alan'ın yeni kitabını yazmaya burada başlamasını uman Alice'in Alan'ın daktilosunu yanında getirdiğini ve kulübein çalışma odasına yerleştirdiğini görür. Baskısına sinirlenen Alan kısa bir yürüyüş için dışarı çıkar ve çok geçmeden içeriden Alice'in çığlığını duyar. Birisinin Alice'i kulübeden çıkarıp göle doğru sürüklediğini farkeder ve onların ardından gölün içine atlar ve kısa bir süre sonra da bilincini kaybeder.

Alan, bir kaza sonucu yoldan çıkmış bir arabanın içerisinde kendini bulur. Kasabaya doğru yola çıkan Alan, Bright Falls kasaba halkının karanlığa bulanmış garip figürleri ile karşılaşır ve bu karanlık figürlere karşı işe yarayan tek silahın ışık olduğunu fark eder. Alan ayrıca bir derin su dalgıcının hayali görüntüsü ile de sık sık karşılaşır. Bu dalgıç, Alan'ın toplaması için onun yazdığı bir hikayenin taslaklarını düşürmüştür. Alan bu taslakların kendi yazısı olduğunu anlar ancak bunları daha önce yazdığını hatırlamamaktadır ancak bu yazılar, Alanın'ın karanlık figürlerle karşılaşmasının önüne geçerek güvenli bir şekilde kaçmasına yardımcı olur. Kasabaya vardığında Alan, kulübeye varmalarının üzerinden bir hafta geçtiğini fark eder, ancak Şerif Sarah Breaker'ın gölde neredeyse 30 yıldır ne bir adanın ne de bir kulübenin varolmadığını söylemesi ile kafası daha da karışır. Alan'ın arkadaşı ve temsilcisi Barry, Alice'in kaybolması ile Alan'ın başetmesini kolaylaştırabilmek adına kısa bir süre sonra kasabaya gelir. Aynı zamanda FBI Ajanı Robert Nightingale, Alice'in kayboluşunun ardında Alan'ın olmasından şüphelenmektedir.

Alice'i kaçıran kişi olduğunu iddia eden bir adam Alan'ın FBI'dan kaçmasını ister. Alan bir süre sonra adamı yakalar ancak Alice'i kaçırmadığını ve aksine Cauldron Gölü'nü dolduran Karanlık Güç'ten ve onun Alınmışları nasıl kontrol ettiğinden bahseder. Adam, Karanlık Güç'ün hayali gerçeğe dönüştürme gücüne sahip olduğunu ve Alan'ın gölden kaçmasına yardım ettiğini ve Alan'ın artık durması gerektiğini söyler. Karanlık Güç, siyah bir girdap formunu alır ve adamı içine çeker. Alan buradan kaçmayı başarır ancak girdap tarafından fırlatılarak kendinden geçer. Alan bu sefer Cauldron Gölü'ndeki bir akıl hastanesinde uyanır. Burada, Karanlık Güç'ü kendi çiftliklerinde nasıl yendiklerini anlatan rock müzisyenleri Anderson kardeşler ile tanışır. Karanlık Güç bu sefer de locada belirir ancak Alan, Barry'nin yardımıyla oradan kaçmayı başarır ve Andersonların çiftliğine giderler. Orada, Karanlık Güç'ü yenebilecek bir silahı olan Cynthia Weaver'ı keşfederler. İkili, o geceyi çiftlikte ay ışığında içerek geçirirler. Baygınlığı sırasında Alan, hatırlamadığı o hafta süresince neler olduğunu görmeye başlar. Bu sırada Alan, kadının kaçışı için Karanlık Güç tarafından yazmaya zorlandığını görür. Ancak Alan, kendinde değildir, Karanlık Güç'e teslim olmuş, ruhani bir dalgıç formunda Zane'in ruhunu oluşturmakla birlikte göle çeşitli unsurlar yerleştirerek kaçmayı başarak diğer bir yazar olan Thomas Zane'in ruhu tarafından yönlendirilmektir.

İkili sonraki gün Ajan Nightingale tarafından yakalanır ancak Karanlık Güç gruba saldırır. Alan, Barry ve Sarah kaçarak Cynthia'nın saklandığı bilinen hidroelektrik santraline doğru yola çıkarlar. Cynthia grubu karşılar ve Alan'ı "İyi Aydınlanmış Oda"ya (Well-Lit Room) götürür. Alan, burada Karanlık Güç ile başedebileceği silahı bulur. Silah, Zane'in Alan'ın hikayesine yazdığı, ışıkları açık kapamaya yarayan bir düğmedir. Alan, göle geri döner ve Karanlık Güç ile karşılaşır ve düğmeyi kullanarak ona karşı savaşır. Ancak Alice halen göldedir ve Alan, düzenin korunması için göle geri dönerek Alice'in kaçmasını sağlamaya yardım etmesi gerektiğini fark eder. Alan göle atladıktan sonra Alice gölden çıkar ve güvenle limana ulaşır. Son sahnelerde Alan, kulübede yeni çalışmasına başlarken görülür. Alan'ın oyundaki son sözleri, "Bu bir göl değil; bu bir okyanus…" Olmuştur Ve Hemen Arkasından Alice "Alan Uyan..." Olmuştur

İndirilebilir içerikler

İşaret (The Signal)

Ana oyunun kaldığı yerden devam eden bu bölümde Alan, kendisini Bright Falls'un gerçek dışı bir kopyasında bulur ve halen gölün altında tutulduğunu fark eder. Zane, Alan'ı cep telefonunu kullanarak işareti takip etmesi ve bu sayede kendisini Karanlık Güç'ün geldiği ve yazılmış sözlerin gerçeğe dönüştüğü Karanlık Yer'den çıkarması için yönlendirir. Alan Alınmışlarla savaşırken bazı televizyon ekranları ile karşılaşır. Bu ekranlar üzerinde olacaklar hakkında Alan'ı uyaran daha çılgın bir Alan yer almaktadır. Alan ayrıca bilinçaltında hayali olan ve Alan'a buradan kaçması için yardımcı olan, dünyevi olmayan Barry ile karşılaşır.

Zane'in işareti Alan'ı bir kereste fabrikasına yönlendirir, ancak Alan burayı keşfederken kendisini şehirdeki dairesinde otururken bulur. Zane belirir ve televizyonlarda gördüğü çılgın kişinin kendisi olduğunu ve onu bu Karanlık Yer'de tuttuğunu söyler. Alan kendisini burada esir tuttuğuna inanmak istemez ancak kısa bir süre sonra üzerlerinde çılgın Alan'ın yer aldığı ve onu öldürmeye çalışan canavarlaşmış televizyonlarla karşılaşır. Alan, kendisinin delirmiş versiyonunu yener ve yeniden kulübede uyanarak halen esir olduğunu fark eder.

Yazar (The Writer)

Karanlık Yer'de halen esir olan Alan, Cauldron Gölü'nden ve Andersonların çiftliğinden ayrıldıktan sonra Bright Falls'taki hatıralarının bir araya geldiğini fark eder. Zane, Alan'a deniz feneri üzerinden kulübeye gitmesi gerektiğini söyler. Civar gitgide daha gerçekdışı bir hal alırken Alan, Zane'in yolunu takip eder ve bu sırada sayıları gittikçe artan Alınmışlara karşı savaş verir. Zane, kendinde olmayan Alan'ın halen kulübede yer aldığını ve Karanlık Yer'i kontrol ettiğini, bu sırada dışarıda olan Alan'ın ise Alan'ın daha aklı başında Alan'ı yansıttığını söyler. Aklı başında Alan, Alan'ın bu Karanlık Yer'den kaçışını sağlamak için kontrolü yeniden ele alması gerekmektedir. Alan'ın kendinde olmayan kısmı ise Alice'in hayalini Alan'ın karşısına çıkararak, deniz fenerinin ışığını bozarak ve karşısına Alınmış ordularını çıkararak Alan'ı durdurmayı hedeflemektedir. Ancak Alan, Zane'in de yardımıyla en sonunda hedefine ulaşır ve deniz fenerini geçerek kulübeye varır.

Kulübeye yaklaşırken Barry'nin hayali belirir ve Alan'a, kendinde olmayan Alan ile savaşmadan önce belirebilecek tüm illüzyonları reddetmesi gerektiğini söyler. Alan bunu kabul etmeye hazırdır ve Dr. Hartman, Odin ve Thor'un (Anderson kardeşlerin sahne ismi) Alınmış sürümleri ile savaşır ve en sonunda kulübeye varır. Alan içeriye girdiğinde kendisinin kontrolünü kaybetmiş bir şekilde yerde yattığını görür. Alan ona dokunduğunda, ikisi bir bütün haline gelir. Alan, kendisini hiçbir zaman kaçamayacağı korkusuna sahip o kuruntusal duruma sokmasına izin veremeyeceğini farkeder ve daktiloya geri dönerek yeni hikayesi Geri Dönüş (Return)'ü yazmaya başlar.

Rol alanlar

Alan Wake'te yer alan karakterlerin tümü gerçek karakterlerden esinlenmiştir. Iila Villi ve Jonna Järvenpää sırasıyla Alan ve Alice Wake üstlenirken oyundaki tek Fin modellerdir. Oyundaki tüm diğer modeller Amerikandır. Seslendirmeler Japonya, Amerika ve Finlandiya'dan getirilen aktörler tarafından ilgili ülkelerde yayımlanan oyunun sürümleri için kullanılmıştır.
Karakter !! Model !! İngilizce Ses !! Fince Ses !! Japonca Ses
| Ilkka Villi || Matthew Porretta || || Shunsuke Sakuya
| Jonna Järvenpää || Brett Madden || || Yuko Kaida
| || Kate Weiman || ||
| || Fred Berman || || Wataru Takagi
| || Gary Swanson || ||
| || Linda Cook || ||
| || Clark Warren || ||
| Bruce Katzman || Mark Blum || ||


Kaynakça

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Matthew Porretta
6 yıl önce

halk Alan Wake's American Nightmare (2012) .... Alan Wake, Mr. Scratch (ses) Alan Wake (2010) .... Alan Wake (ses) Bright Falls .... Alan Wake (bölüm:...

Remedy Entertainment
6 yıl önce

platformu için geliştirdi.Geliştirici 2012 yılında Alan Wake's American Nightmare'yı yayımlamıştır.Alan Wake evreninde geçen bu oyun farklı bir oynanış tarzı...

Hayatta kalma-korku oyunu
6 yıl önce

türüdür. Bu oyunlara Doom 3, Silent Hill, Outlast, Amnesia: Dark Descent, Katakomb, Alan Wake, Metro: Last Light, ve Resident Evil örnek gösterilebilir....

Hayatta kalma-korku oyunu, Video oyunu türleri, Aksiyon-macera oyunu, Aksiyon oyunu, Devasa çevrim içi rol yapma oyunu, Gerçek zamanlı strateji oyunu, Macera oyunu, Platform oyunu, Rol yapma oyunları, Spor oyunu, Taslak
Webb Simpson
6 yıl önce

Amerikalı golfçü. 2012 Amerika Açık şampiyonudur. Üniversitede Wake Forest takımında yer alan Simpson profesyonelliğe adım attıktan sonra bir süre Nationwide...

Raleigh, Kuzey Karolina
2 yıl önce

eyaletinin başkenti olup Kuzey Karolina eyaletinin en kalabalık ikinci şehridir. Wake ilçesinin idari merkezidir. 2012 itibarı ile şehrin nüfusu 423179 kişidir...

Tim DUNCAN
2 yıl önce

Piskoposluk Lisesinde 9. sınıfta basketbol oynamaya başladı. Üniversiteye Wake Forest Üniversitesinde okuyarak başlayan oyuncu kolejdeki basketbl kariyerinin...

Tim Duncan, 1976, 25 Nisan, NBA, Spurs
It's Hard Out Here for a Pimp
6 yıl önce

del Río"'dur. Sonraki yıllarda An Inconvenient Truth filminden "I Need to Wake Up" ve Once filminden "Falling Slowly" Oscar kazanmış ancak Altın Küre'ye...