Almanca Vikipedi

Kısaca: Almanca Vikipedi (Deutschsprachige Wikipedia), Vikipedi'nin Almanca sürümüdür. ...devamı ☟

Almanca Vikipedi
Almanca Vikipedi

Almanca Vikipedi (``Deutschsprachige Wikipedia``) Vikipedi`nin Almanca sürümüdür. İngilizce Vikipedisi`nden sonra ikinci en büyük Vikipedi sürümüdür, ve ilk yaratılan Vikipedi sürümlerinden biridir.

Tarih

Vikipedi`nin ilk İngilizce olmayan subdomain`i Almanca subdomaini idi. Bu haber 16 Mart 2001`de Jimmy Wales tarafından ilan edildi. Almanca Vikipedi`nin madde yaratması Mayıs 2001`de başladı.

Büyüklük, kapsam ve popülerlik

8 Aralık 2007`den itibaren 674586, böylece İngilizce Vikipedi sürümünden sonra en büyük Vikipedi sürümüdür. Maddelerin %98`i 200`den daha çok harfe sahiptir, %89`u 512`den daha çok bayta sahiptir, ve %44`ü 2`den daha çok kilobayta sahiptir. Maddelerin ortalama büyüklüğü 3153 bayt veya 430 kelimedir.

İngilizce Vikipedisi ile karşılaştırıp, Almanca sürümü kapsamında daha seçici olduğunu görülebiliyor: çoğunlukla küçük taslakları, gerçek olmayan karakterlerin hakkında maddeleri v.b. maddeleri reddediyor. Ancak böyle her zaman olmuyor, ama yine de örnek olarak Yıldız Savaşları`nın her karakter maddesi . Fakat gerçek olmayan şeylerin hakkında maddelerin reddelmesine karşın, Almanca Vikipedi en az bir tane imgesel maddeye sahip olmaktadır, örneğin gerçek olmayan bir böceğin hakkında bir madde ("") Ocak 2003`ten itibaren bulunmaktadır, ve Ocak 2005`te ve Haziran 2006`da yer alan iki tane silme ricalara rağmen, bu madde hala daha silinmedi.

Almanca Vikipedi`nin İngilizce Vikipedi`ye göre bir konuda daha büyük ve tamanlanmış bir kapsama sahip olduğunda Çek Cumhuriyeti`nde, Slovakya`da, Polonya`da ve diğer Avrupa merkezindeki ve doğu Avrupa`daki ülkerlerinde şehirlerin ve köylerin hakkındaki maddeleridir. Bu çoğunlukla İkinci Dünya Savaşı`ndan sonucundan önce bu yerlerde büyük Alman azınlıkları (veya bazen çoğunlukları) yaşıyordular.

Ocak 2005`te Google Zeitgeist Google.de`de "tsunami" (2004`ün Hint Okyanus depremine rağmen), "George Bush", "firefox", "Schnappi", "Rudolph Moshamer", "Saturn" ve "Angelina Jolie"`den sonra "Wikipedia" 8. en çok aralayan kelime olduğunu ilan etti. Şubat 2005`te Firefox ve Sevgililer gününden sonra "Wikipedia" üçüncü oldu, ve Haziran 2005`te birinci oldu.

Diller ve lehçeler

Almanca Vikipedi sadece standart Almanca dili ile yazılıyor. İsviçre veya Avusturya Almancası`nın mizaçları bir tek bölgesel maddelerde kabul ediliyor, ama değişiklikler pek büyük değildir, örneğin İsviçreliler íŸ harfi kullanmıyorlar ve bunun yerine ``ss`` yazıyorlar.

İsviçre Almancası gibi Almanca lehçeler Almanca Vikipedisi`nde kullanılmıyor. Alemanik Almanca (), Alçak Almanca (), Pennsylvania Almanca (), Ripuarca () ve Bavyeraca () gibi birçok Almanca lehçelere ait ayrı Vikipedi sürümler yaratıldı.

Özellikler

Almanca Vikipedi İngilizce Vikipedi sürümünden birçok konuda değişiktir.
  • Uygunluk ile çok sıkı kurallar var. Çağdaş insanların hakkında maddelerin yazılmasına izin olmadığından önce bu insanlar yüksek bir seviyede ünlü olmaları gerekiyorlar. Bunun yanında imgesel karakterlerin ve yaratıkların (özellikle çağdaş olanların) hakkındaki kurallar aşırı serttir. Örnek olarak Uzay Yolu, Yıldız Savaşları, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi v.d. filmlerin ve kitapların karakterlerin hakkında ayrı maddeler çoğunlukla istenilmiyor ve çoğu zaman bu maddeler siliniyor veya hepsi bir maddeye yoğunlaştırılıyor; örneğin, İngilizce Vikipedisi`nde ve gibi karakterlerin hakkında ayrı maddeler var, ama Almanca Vikipedisi`nde sadece Tolkien`in imgesel dünyadaki her karakteri anlatan bir tane madde () kabul ediliyor. Gelecekteki hadiselerin veya yayınların hakkındaki maddeler "bildur kürelik" olduklarına rağmen çoğunlukla siliniyorlar. Örnek olarak, 2007`nin ortasından itibaren diğer Vikipedi sürümlere karşı olarak Crysis diye adlı bir bilgisayar oyunun hakkında bir madde yoktu; Almanca maddesi birkaç tane tartışmadan sonra silindi ve blok edildi, ve oyunun piyasa çıkma tarihinden sadece bir ay önce oyunun hakkındaki madde restore edildi ve bloku çıkarıldı.
  • Adil kullanım provizyonlar yoktur. İngilizce Vikipedisi`nde adil kullanım olarak kabul edilen resimler ve diğer medyalar Almanca Vikipedisi`nde büyük bir ihtimalle uygun olmaz.
  • Birçok ihtilaflı maddeler aylarca koruma altında kalıyorlar ve hesapsızlar veya yeni kullancılar tarafından değiştirilemiyorlar. 14 Eylül 2005`ten itibaren 253 madde koruma altında idi (İngilizce Vikipedisi`nde nazaran 138 madde koruma altında idi, ve Türkçe Vikipedisi`nde iki haftadan daha uzun bir süre koruma altında kalan hiç bir madde yoktu). Her Vikipedi`nin arasında bu en yüksek koruma altında maddeler sayısı idi.
  • Önemliliği tartışılmayan konuların hakkında maddeler çok kısalar ise silinebiliyorlar.
  • Fransızca, Lehçe ve İtalyanca Vikipediler`den farklı Almanca Vikipedi botlar tarafından yaratılmış birçok maddeye sahip değildir.
  • Türkçe Vikipedi`nin seçkin maddelerin ve kaliteli maddelerin eşdeğerleri (``mükemmel maddeler``) ve (``okuma kıymetı olan maddeler``).


Vikipediler

Dillerine göre Vikipediler

Нямецкая Вікіпедыя Нямецкая Вікіпэдыя Wikipedija na njemačkom jeziku Njemačka Wikipedija

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Almanca Vikipedi Resimleri

Alçak Almanca Vikipedi
6 yıl önce

Alçak Almanca Vikipedi (Alçak Almanca: Plattdüütsch), Vikipedi'nin Alçak Almanca sürümüdür. 24 Mart 2006 tarihinde oluşturuldu. Hollanda’daki Aşağı Almanca’nın...

Katalanca Vikipedi
6 yıl önce

Katalanca Vikipedi (Viquipèdia en català), Vikipedi'nin Katalanca sürümüdür. 16 Mart 2001'de, Almanca Vikipedi oluşturduğundan sadece birkaç dakika sonra...

Vikipedi
3 yıl önce

Vikipedi (İngilizce: Wikipedia), kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız ve kâr amacı gütmeyen...

10 Ocak, 11 Eylül Saldırıları, 15 Ocak, 16 Kasım, 17 Eylül, 1 Mart, 2001, 2002, 2004, 2005
Latince Vikipedi
6 yıl önce

Latince Vikipedi (Latince: Vicipaedia Latina) Vikipedi'nin Latince sürümüdür. 26 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla, Latince Vikipedi'nin 135.372 maddesi, 143...

Fransızca Vikipedi
3 yıl önce

Vikipedisi'nin madde sayısını geçip, İngilizce ve Almanca Vikipedileri'nden sonra, 9.051 madde ile üçüncü en büyük Vikipedi sürümü oluyor. 15 Mayıs: 10.000 madde...

Rusça Vikipedi
3 yıl önce

göre 7. en büyük Vikipedi sürümüdür. Ayrıca Slav dillerinde Kiril alfabesiyle yazılan en büyük Vikipedi sürümüdür. Rusça Vikipedi, Almanca, Çince, Esperanto...

Almanca
3 yıl önce

Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var: Almanca Almanca (Deutsch; Almanca telaffuz: [dɔʏtʃ]), Hint-Avrupa dillerinin Cermen dilleri koluna...

Almanca, ABD, Almanya, Alsace Lorraine, Arjantin, Avrupa Birliği, Avusturya, Belçika, Brezilya, Danca, Danimarka
Vikigezgin
5 yıl önce

yazıldığı ücretsiz web tabanlı seyahat rehberidir. Vikipedi'nin kardeş projelerinden birisidir ve Vikipedi gibi Wikimedia Vakfı tarafından desteklenmekte...