Anadolu lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları kaldırılmıştır.

Anadolu Lisesi hakkında detaylı bilgi

Anadolu Lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları kaldırılmıştır. Genel liselerden farklı olarak tam gün eğitim verirler. Ayrıca sınıflar 30 kişiden fazla olmaz. Türkiye'de ÖSS başarısı yüksektir. Bunun sebebi zaten başarılı olan öğrencilerin bu liselere yerleşmesidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların başvurusu üzerine bazı okullarda hazırlık eğitimi verilmesine izin vermiştir. Bu okulların bazıları 4 yıl bazıları 4 yıl+hazırlık sistemiyle öğrenci yetiştirmektedirler. Türkiye'de genelde seçilen lise türüdür. Son yıllarda ÖSS'de ciddi başarılar elde edilmiştir. Ancak bu başarının nedeni çoğunlukla Anadolu Liselerine giden ögrencilerin daha başarılı olmalarıdır.

Bu okullardan sadece Kadıköy Anadolu Lisesi kesintisiz İngilizce hazırlık öğretimi vermiştir. Maarif Koleji olarak kurulan diğer beş öğretim kurumu 2003-2004 yılından bu yana hazırlık eğitimi vermemekte ancak hazırlık sınıfı açabilmek için gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Ayrıca bakınız

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Anadolu Lisesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Adana Anadolu Lisesi

Adana Anadolu Lisesi, Adana merkez Seyhan İlçesinde Kurttepe Köyü'nde bulunan lise.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara'nın ve Türkiye'nin üniversiteye öğrenci verme bakımından en başarılı anadolu liselerinden biridir. 2010 yılı üniversite giriş sınavları verilene göre, 64 öğrencisini Türkiye sıralamasında ilk bine sokarak diğer tüm anadolu ve fen ...

Antalya Anadolu Lisesi

Antalya Anadolu Lisesi, 1980 yılından beri Antalya, Zeytinköy`de eğitim vermeye devam eden Anadolu Lisesidir. Lise, yaklaşık 1200 öğrenciyi bünyesinde bulundurmaktadır.

Bursa Anadolu Lisesi

Bursa Anadolu Lisesi 1970 yılında Maarif Koleji adı ile kurulmuştur ve Bursa'da bulunan Anadolu Liselerinin ilkidir.

Fatma Kemal Timuçin Anadolu Lisesi

Fatma Kemal Timuçin Anadolu Lisesi 1992 yılında kurulmuş olan okul, Kayseri ilinin Talas ilçesinde bulunmaktadir.

Hasan Sabriye Gümüş Anadolu Lisesi

Silivri Hasan Sabriye Gümüş Anadolu Lisesi, 2000-2001 eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlamıştır. Okul, Yaşar Ruhat Gümüş tarafından merhum babası Hasan Gümüş ve merhume annesi Sabriye Gümüş anısına yaptırılmıştır. Gündüzlü olup karma eğitim vermektedir.

Haydarpaşa Anadolu Lisesi

Haydarpaşa Anadolu Lisesi, İstanbul`da Altunizade`de eğitim vermekte olan bir okuldur. 26 Eylül 1934`te Atatürk`ün emriyle ``Haydarpaşa Erkek Lisesi`` olarak öğretimine başlamıştır. İstanbul`un anadolu yakasındaki kız öğrencilerin okul ihtiyacını karşılamak amacıyla 1948 ile ...

Isparta Anadolu Lisesi

Isparta Anadolu Lisesi 11 Kasım 1980 tarihinde Eski Eğitim Enstitüsünün uygulama ilkokulunda eğitim öğretime açılmıştır. İlk iki yıl bahsedilen binada eğitim - öğretim sürdürülmüş, iki yıl sonra Isparta Lisesi'nin zemin katında okulumuz için tahsis edilmiş olan 6(Altı) ...

Malatya Anadolu Lisesi

Malatya Anadolu Lisesi (Manadolu) Malatya'da hizmet vermekte olan anadolu lisesi.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi

1987`de Konya Selçuklu ilçesinde ortaokul ve lise olarak açılmıştır. İlköğretimin 8 yıla çıkarılmasıyla ortaokul bölümü kapanmıştır. 2005 yılında Anadolu Lisesi kimliğine kavuşmuştur.