--}}

Anadolu Lisesi

Anadolu lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları kaldırılmıştır.

Anadolu Lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları kaldırılmıştır. Genel liselerden farklı olarak tam gün eğitim verirler. Ayrıca sınıflar 30 kişiden fazla olmaz. Türkiye'de ÖSS başarısı yüksektir. Bunun sebebi zaten başarılı olan öğrencilerin bu liselere yerleşmesidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların başvurusu üzerine bazı okullarda hazırlık eğitimi verilmesine izin vermiştir. Bu okulların bazıları 4 yıl bazıları 4 yıl+hazırlık sistemiyle öğrenci yetiştirmektedirler. Türkiye'de genelde seçilen lise türüdür. Son yıllarda ÖSS'de ciddi başarılar elde edilmiştir. Ancak bu başarının nedeni çoğunlukla Anadolu Liselerine giden ögrencilerin daha başarılı olmalarıdır.

Bu okullardan sadece Kadıköy Anadolu Lisesi kesintisiz İngilizce hazırlık öğretimi vermiştir. Maarif Koleji olarak kurulan diğer beş öğretim kurumu 2003-2004 yılından bu yana hazırlık eğitimi vermemekte ancak hazırlık sınıfı açabilmek için gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Ayrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.